Vysadit a sklidit: rychlerostoucí japonský topol
O rychle rostoucích dřevinách již byla řeč. Jednou z nich, u nás pravděpodobně nejrozšířenější, je japonský topol, jehož dřevo se dá využít v mnoha odvětvích. Strom roste rychle, a tak cena dřeva není nijak vysoká, proto se stal japonský topol častým palivem. Málokdo také ví, že se jedná pouze o název využívaný laickou veřejností.
Jedná se o křížence evropského topolu černého a středoasijského topolu maximowicze, tedy jakýsi soubor klonů nesoucí název max 4. Kromě topného paliva má využití i v papírenském průmyslu nebo při výrobě hraček.
Japonský topol – pěstování
Pokud chcete pěstovat topoly jen pro vlastní potřebu, například pro topení v rodinném domku, pak budete potřebovat plochu kolem 0,5 ha, na kterou umístíte okolo 5000 stromů. Klonů je několik druhů a výběr vhodného pro dané podmínky je třeba zkonzultovat. Japonský topol není nikterak náročný a v našich podmínkách roste bez problémů.
Čtěte také: Katalpy a jejich pěstování
Potíže by se mohly dostavit s nadmořskou výškou nad 600m, proto je lepší pěstovat v nížinách. Vyhovující jsou podmínky s dostatkem vláhy. „Těžba" probíhá přibližně po pěti letech, a protože dospělosti dosahuje až v osmi, nikdy nevysemení a nedojde tak k nekontrolovanému rozšíření.
- plantáž je třeba přihnojovat
- sadbu lze zvládnout i manuálně
- po tříletém období se sklízí dřevo na štěpku, po pětiletém růstu pak pro palivo
- existují čtyři druhy sazenic: prýty, řízky, kořenáče a prostokořenná sadba
- první dva zmíněné druhy se vysazují od ledna do dubna, druhé dva pak až do října
- podzimní sázení je třeba provádět z vyzrálých sazenic
- jeden strom lze pokácet až pětkrát po sobě; tzn. Že jeho životnost je cca 25 let
Péče o plantáž
V prvních dvou letech po výsadbě je důležité věnovat náležitou pozornost odstraňování plevele. Později už ji utlumí samotný vzorstlý stromek. Chemické ošetření je vyloučeno, proto se musí kosit, rotovátorovat či plečkovat a orat. Nežádoucí jsou hlavně kořeny, proto nestačí odstraňovat pouze horní část rostliny. Využívá se také mulčování, které v zemi dokáže lépe udržet potřebnou vlhkost.
Minimální doba, po kterou je vhodné nechat stromy růst, je 4-6 let; při kratším intervalu pak výnos klesá a plantáž je rychleji vysílena. Sklízí se v zimě, kdy má dřevo nejnižší obsah vody.
A jak se pohybuje cena sazenic? Jestliže máte zájem o vzrostlé druhy, pak za výšku kolem 200cm zaplatíte přibližně sto korun. Standardní velikost je vašk kolem 50cm, jejíž cena se pohybuje asi kolem 10 korun – záleží samozřejmě na odebíraném množství. Cena prutů se pohybuje kolem koruny padesát.
Titulní foto: trimagroplantation
Diskuse k článku