Výměna vodovodní baterie vyžaduje pečlivost
Když vodovodní baterie doslouží nebo se zkrátka svým vzhledem už do koupelny nehodí, přichází na řadu výměna vodovodní baterie, která není náročná tak, jak by se mohlo na první pohled zdát. Stačí pamatovat na základní postup, který přibližuje i tento článek, kterým se můžete nechat inspirovat. Jak tedy správně vyměnit vodovodní baterii?
Přečtete si, jak vyměnit vodovodní baterii v 5 krocích
Výměna vodovodní baterie patří mezi nejčastější opravy, které je nutné v běžně užívané domácnosti dříve či později provést. Každá vodovodní baterie má svou životnost, neméně důležitý je i již zmiňovaný designový aspekt, který je v otázce komfortu bydlení jedním z hlavních činitelů. I když je možné pozvat si na výměnu instalatéra, rychlejší a levnější varianta je samozřejmě taková, při které si poradíte sami.
Výměna vodovodní baterie – prvotní postup před montáží
Než se do výměny vodovodní baterie pustíte, je nutné zavřít přívod vody. Přebytečná voda z trubek se jednoduše nechá odtéci skrze otevřené kohoutky. Pokud to přípojka do zdi vyžaduje, umístí se pod ní hadr či kbelík, aby případná kapající voda nepůsobila v koupelně zbytečné komplikace, a odmontuje se i toto propojení. Poté je možné přejít k demontáži staré vodovodní baterie, která je povětšinou přidržována dvojicí matic (u pákové baterie jednou maticí). Obě je potřeba střídavě odšroubovat, aby se mohla původní vodovodní baterie bez překážek vytáhnout. Jestliže nová vodovodní baterie nemá v balení těsnění, je potřeba postupovat při odšroubování vodovodní baterie opatrně, aby se stávající neponičilo, a mohlo tak být použito i nadále.
Instalace nové vodovodní baterie
Předpokladem pro nasazení nové vodovodní baterie je samozřejmě fakt, že všechny rozměrové hodnoty původní a nové vodovodní baterie souhlasí. Pokud ne, bylo by nutné přistoupit k vyvrtání adekvátních pozic pro usazení baterie, což je v případě obkladového materiálu ne zrovna nejsnazší úkol. I proto je vhodné nekupovat novou vodovodní baterii impulzivně, ale s rozmyslem a důležitými údaji. Před vsazením a přišroubováním vodovodní baterie na určené místo je nutné připravit si těsnění do závitů, a to buď z původní vodovodní baterie, nebo nově koupené. Osvědčenou klasikou je v tomto případě vlákno z konopí, které je k dostání v téměř každém obchodě, kde se prodává sanitární technika. Důležité je promazání tohoto typu těsnění vazelínou (či sádlem apod.), což podpoří konzervaci, a zabrání tak případu, že těsnění po čase ztratí svou funkci. Při dotahování šroubů je potřeba postupovat pomalu a střídavě. Tím se sníží riziko, že bude výměna vodovodní baterie neúspěšná (vodovodní baterie instalovaná křivě, protékající atd.), a bude proto nutné se jí zabývat více času, než bylo v plánu.
„Matice je vhodné před utahováním omotat kusem hadru, aby nedošlo k jejich poškrábání.“
Pokud bylo na začátku potřeba odpojovat i jednotlivé přípojky studené a teplé vody, je nutné, aby byla výměna vodovodní baterie zakončena právě jejich zpětným zapojením. Znamená to tedy nesplést si strany pro teplou a studenou vodu. S tím obvykle pomůže označení červenou a modrou barvou. Pokud je nová vodovodní baterie usazena a napojena, ozkouší se správnost celého procesu spuštěním vody, kterou je třeba nechat odtéci, aby se zbavila vzduchových bublin. Po kontrole a ověření, že voda teče jen z vývodní trubice vodovodní baterie, máte jistotu, že výměna vodovodní baterie proběhla tak, jak proběhnout měla.
Výměna vodovodní baterie je oprava, s níž si poradí každý, kdo bude brát v potaz pravidla, co je třeba následovat. Základem je tedy uzavření vody, opatrná demontáž a montáž a umístění těsnění. Nová vodovodní baterie pak po dodrženém postupu jistě splní všechna očekávání.
Diskuse k článku
Redakce Chytré bydlení
Tonda