Výměna vodovodní baterie v 5 krocích
Máte v koupelně starou baterii, která nevypadá nejlépe a už ani pořádně nefunguje? Pořízením nové vodovodní baterie problém snadno vyřešíte. Na trhu seženete velké množství typů a designových provedení, máte tedy z čeho vybírat. Výměna je snadná a zabere vám jen několik desítek minut, takže nemusíte volat instalatéra. Přinášíme vám návod na montáž vodovodní baterie v pěti krocích.
1. Vypněte přívod vody
Možná jste už odhodlaní se do výměny baterie pustit naplno, než ale začnete demontovat starou baterii, nezapomeňte vypnout přívod vody. Jestliže máte v koupelně nástěnnou baterii, vypněte nejbližší dva ventily v systému. Pokud stojánkovou, uzavřete ventil pod dřezem nebo umyvadlem. Potom otevřete kohoutky a nechejte odtéct zbylou vodou. Pod napojení hadic umístěte kbelík nebo hadr.
2. Demontujte starou baterii
V první řadě je potřeba demontovat starou vodovodní baterii. Pokud máte nástěnnou baterii, uvolněte pomocí francouzského klíče obě matice. Staré vodovodní baterie mohou mít zarezlé závity, proto buďte při demontáži trpěliví a nebojte se použít i hrubší sílu.
Stojánkové baterie jsou zpravidla přišroubovány zespodu umyvadla pomocí dvou matic. I v tomto případě je trpělivost namístě, protože přístup k maticím může být náročný. Jakmile matice povolí, vodovodní baterii demontujte a vyčistěte koncovky pro přívod vody.
TIP: pokud vám nejdou zrezlé matice odšroubovat, přestříkněte je olejem nebo technickým benzínem.
3. Pořiďte baterii správných rozměrů
Výměna vodovodní baterie bude snadná ve chvíli, kdy pořídíte správný nový kus. Důležité jsou rozměry. Pokud máte nástěnnou baterii, zajímá vás především rozteč. Zjištění, že nová baterie nejde na staré vodovodní rozvody namontovat, vás akorát tak naštve. U stojánkových baterií je zase důležitý průměr, aby se vešla do otvoru v umyvadlu.
-
Těsnění u nástěnné baterie – při montáži nové nástěnné baterie musíte závit utěsnit teflonem nebo koudelí. Pokud budete těsnit koudelí, nejdříve závit promažte vazelínou. Materiál namotávejte ve směru utahování matic, pak bude dobře držet a nevyklouzne.
-
Těsnění u stojánkové vodovodní baterie – používáte stojánkovou baterii? Těsnění teflonem nebo koudelí vás nemusí zajímat. Tento typ baterie má totiž vlastní těsnicí kroužky.
4. Zapojte vodovodní baterii na přívod vody
Pokud máte připravené těsnění, baterii na přívod vody jednoduše našroubujte. U nástěnné baterie utahujte matice střídavě po malých krocích. S utažením to nepřehánějte, stačí, aby pevně držela a těsnění se zamáčklo.
Pokud vás čeká rekonstrukce koupelny, popřemýšlejte nad pořízením montážního rámu. Ty se nejčastěji používají do sádrokartonových konstrukcí nebo se instalují před nosné stěny. Výměna vodovodní baterie na montážním rámu se provádí podobně jako při osazení ve zdi. I v tomto případě se však musí rozteče přívodu vody a vodovodní baterie shodovat.
Montážní rámy vybírejte i s ohledem na velikost a umístění umyvadla a sifonu. Někteří výrobci chtějí montáž sanitární techniky usnadnit, proto je vyrábí v univerzálním provedení. Například u montážních rámů Alcaplast si jednoduše nastavíte požadovanou rozteč přívodu vody i upevnění umyvadla. Výměna vodovodní baterie je v takovém případě rychlá a snadná.
5. Nové zapojení důkladně ozkoušejte
Pokud se vám výměna vodovodní baterie podařila, pečlivě novou sanitární techniku vyzkoušejte. Zapněte přívod vody, zkontrolujte míru utažení i kvalitu těsnění. Voda nesmí protékat ani kapat. Pokud se tak děje, znamená to, že těsnění není dostatečné. V takovém případě baterii raději odšroubujte a znovu namontujte. Doporučujeme rovnou provést údržbu umyvadlového sifonu. Vyčistit, zkontrolovat stav a v případě potřeby vyměnit za nový.
Diskuse k článku