Vybíráme barvu na fasádu: zorientujte se v jednotlivých typech
Důvodů k natírání fasády je velké množství. Možná právě stavíte nový dům a na řadě je malování fasády. Třeba se potřebujete zbavit trhlin v omítce, které mají na svědomí špatné klimatické podmínky. Často se stává, že nemovitost stojí v blízkosti vozovky a fasádu postupem času znečistil zvýšený provoz. Možná jen barva v průběhu let změnila odstín. Takto bychom mohli pokračovat donekonečna. Důležité je, že nastal čas nového nátěru. V následujících řádcích jsme si pro vás připravili přehledné srovnání různých typů fasádních barev, abychom vám usnadnili jejich případný výběr.
Nátěry fasád? Tohle všechno by měly splňovat
Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv nátěr, některá doporučení se zkrátka nemění. Fasádní barva by měla dobře odolávat povětrnostním vlivům a obecně veškerým rozmarům počasí. Během ročních období bude vaše fasáda přicházet do přímého styku s celou řadou klimatických stavů a podmínek, mezi něž patří například mráz, déšť, ostré sluneční paprsky či střídání teplot.
Kvalitní fasádní nátěry se dále vyznačují například efektivní paropropustností. Ta je obzvláště důležitá, protože umožňuje vypouštění vodních par pryč z nemovitosti. Některé domy jsou z hlediska stavební konstrukce náchylnější k prostupování par z interiéru do exteriéru, v takových případech je spolehlivá paropropustnost velmi důležitá. V případě její nefunkčnosti nebo nedostatečné efektivity by totiž mohlo docházet ke kondenzaci par přímo v konstrukci. Jaký fasádní nátěr byste tedy měli zvolit? Na našem trhu jsou v současné době nejrozšířenější tři typy barev na fasádu. Hovoříme o barvách silikonových, silikátových a akrylátových.
Za silikonové barvy si připlatíte. Jejich vlastnosti vás ale ohromí
Silikonové barvy na fasádu se zpravidla vyznačují velmi vysokou odolností vůči vodě. To znamená, že jsou velmi účinné například proti dešťům či sněžení. Silikonové barvy jsou obvykle tvořeny akrylátovou disperzí, která je doplněná silikonovými emulzemi. Právě díky nim má pak výsledný nátěr celou řadu užitečných vlastností, mezi něž patří například vysoká vodoodpudivost společně s velmi nízkou nasákavostí. Nespornou výhodou je také malá špinavost, na které se významně podílí samočistící vlastnosti. V praxi to znamená, že se nátěry fasád v podstatě „opláchnou“ například při dešti. Zachována zůstává také výše zmíněná paropropustnost.
Silikonová barva se proto hodí na hrubší omítky a s oblibou se používá ve znečištěných průmyslových oblastech. Silikonová emulze sice barvě na fasádu propůjčuje jedinečné vlastnosti, ale zároveň svým vysokým obsahem omezuje možnosti tónování. Navíc se zpravidla jedná o jedno z nejdražších řešení při natírání fasády domu.
Silikátové barvy na fasádu: na prvním místě paropropustnost
Silikátové fasádní barvy se běžně používají na domy s vyšším obsahem vlhkosti, na nátěry sanačních omítek a své uplatnění naleznou také na fasádách historických budov. Jejich hlavní výhodou je perfektní paropropustnost. Pojivem je v tomto případě draselné sklo, které se vyznačuje vysokým pH. Důležité je zmínit, že tyto nátěry je možné nanášet pouze na podklady s příměsí křemíku, což je také příčinou omezeného množství odstínů. V porovnání se silikonovými barvami jsou více nasákavé a náročnější je také jejich aplikace.
Akrylátová barva na fasádu nabízí širokou paletu odstínů
Akrylátové fasádní barvy nacházejí uplatnění především na fasádách rodinných domů a novostaveb. Akrylátové barvy lze označit za nejběžnější a nejpoužívanější fasádní nátěrový typ, čemuž mimo jiné napomáhá velmi příznivá cena. Hlavní předností jsou široké možnosti tónování, což znamená, že si můžete snadno namíchat odstín přesně podle vašich představ. Nevýhodou akrylátových barev je především vyšší náchylnost na znečištění.
Vápenná barva na fasádu: jako stvořená na historické budovy
Vápenné fasádní barvy nalézají uplatnění především na fasádách historických budov a při nátěrech sanačních omítek. Jejich pojivo je tvořeno hašeným vápnem, což způsobuje nižší kryvost. Vápenný nátěr na fasádu zaujme především vysokou paropropustností.
Diskuse k článku