Vybavení do dílny, aneb co nesmí chybět
Nemusíte mít kutilství jako hobby, ale základní nářadí by nemělo chybět v žádném domě či bytě. To nejpotřebnější můžete najít už v hotové sadě a jen si ji odnesete z hobby marketu. V jiném případě si můžete dát záležet a podle toho, co potřebujete více nebo méně, dáte do kupy vlastní set.
Základní dílenské nářadí je potřeba. Není nutné zvát kvůli drobné opravě řemeslníka, případně kvůli každé maličkosti otravovat souseda. Přivrtání poličky, opravu žebříku nebo utažení šroubů zvládne každý, ovšem jen se správným nářadím.
Základem je měření, šroubování a vrtání
Čas od času je potřeba něco změřit, takže v základních komponentech dílny nesmí chybět metr, a to jak klasický dřevěný skládací, tak pásmo (svinovací metr). Ten lze zakoupit buď levnější plastový nebo dražší kovový, který je ale zase mnohem odolnější.
Pravděpodobně nejpoužívanějším nářadím je šroubovák. S jedním si ale nevystačíte. Potřebujete plochý, křížový a to ještě každý o různých velikostech. Rozhodně se hodí i akuvrtačka, pro zručnější i příklepová vrtačka s různými vrtáky do dřeva nebo kovu. Některé sady obsahují jak vrtačky, tak šroubováky s výměnnými hlavami, kdy většinu příslušenství můžete kombinovat.
Důležitou součástí bedny s nářadím je i kladívko – ať už to těžké, jak jej všichni znáte, nebo modernější pryžové. To nepoškodí zeď ani dřevo a využití tak rozhodně najde.
Další vybavení do dílny: kleště i hmoždinky
Univerzální kleště jsou notoricky známé už u dětí: bez kombinaček se jednoduše také neobejdete. Pořídit můžete tužší (řečené štípačky), větší i menší ovšem prvně zmíněné jsou elementární záležitostí. Chybět by neměl ani ostrý nůž nebo řezací nožík s vysouvací čepelí (hodí se např. pro řezání koberců nebo lina).
Vhodné je také v sadě zakoupit hřebíky, hmoždinky a šroubky.
Co není nezbytné, ale hodí se
Při úpravě zdí oceníte špachtle pro nanášení sádry nebo tmele, dále se hodí francouzský klíč, dláto, klíče pro povolování nebo utahování matek, těsnění, pilky, vodováha, úhelník nebo podložky pod šrouby. Součástí základní výbavy mohou být i rozkládací schůdky, jenž se však ale využívají v domácnosti častěji a neberou se jako vybavení dílny.
Vhodnou součástí vybavení jsou i lepidla na různé materiály, izolepy, pásky či provázky.
Jak sami vidíte, jen základního vybavení je opravdu spousta. Jen to nejzákladnější vás vyjde na tisíc až dva tisíce korun. V sadách, které se dají zakoupit už zkompletované, některé nářadí může chybět nebo naopak jej tam může být spousta zbytečného. Pokud si základní sestavu poskládáte sami, aspoň budete vědět, co očekávat. Navíc sami víte nejlépe, co doma využijete a co nikoliv.
Diskuse k článku