Vintage styl v interiéru sází na bezprostřednost a retro
Už se vám okoukalo vybavení, které vás doma obklopuje nyní? Nebo vás čeká zařízení nového bytu či domu a stále nevíte, jaký styl zvolit? Pak pro vás dnešní článek bude velkou inspirací. Najdete v něm totiž informace o vintage stylu. Ten je založen na důvtipném kombinování prvků, které se zdají být na první pohled už dosloužilé a staré. Ve výsledku však mohou vytvořit bydlení, které předčí i interiér zařízený nejmodernějšími kusy nábytku a doplňků. Co to tedy vintage styl konkrétně je? Hodí se i pro vás?
Vintage styl vychází z toho, co bylo moderní v minulosti – především od 20. let až k éře zlatých 60. let a dále, od zašlého prvorepublikového nádobí až k semišovým doplňkům - tolik typických pro 50. roky minulého století. Jeho kouzlo spočívá v původních věcech. Dotýká se tedy nejen bydlení, ale také módy jako takové. Zdá se být klasickým retrem, to se však od něj odlišuje – pokud chcete mít interiér ve vintage stylu, musí být jednotlivé kousky zařízení skutečně původní. U retra tomu tak není, to stačí, když si v obchodě koupíte nové vybavení, co je napodobeninou věcí původních. Někdo by si mohl říct, že vintage styl je tedy jakýkoliv starý interiér, to ale není pravda. Útulný vintage styl vyžaduje vkus a smysl pro fantazii a náklonnost k netradičním řešením. Jen tak vznikne domov jednoduše zařízený, avšak zcela pohodlný a hřejivý. Základem jsou přírodní materiály, originální dekorace a nenápadné pastelové tóny barev.
Vintage styl: obyčejné věci, co utváří neobyčejnou atmosféru
Smyslem vintage rozhodně není vyhrabat na půdě věci po babičce a jimi si vyzdobit poličky. Je-li prostor přeplácaný a kýčovitý, zaniká samotný princip vintage, tedy odhalit krásu skrytou v jednoduchosti. Nepředstavujte si, že starým porcelánem vyzdobíte všechny volné poličky po celém bytě a bude hotovo. Často je vintage styl právě o tom, nalézt pro jeden kousek to jediné místo, kde se bude skutečně vyjímat. I obyčejná věc se může stát ve vintage stylu uměním, je-li dobře zakomponována do prostředí, kde se nachází. Hlavním popiskem vintage stylu je – nostalgie a romantika. Jakmile se v takto zařízeném obydlí ocitnete, měla by na vás dýchnout atmosféra doby, jejíž prvky jsou v něm využity.
Barvy a materiály
Jak už bylo nastíněno v úvodu tohoto článku, vintage styl je z hlediska barev spíše méně nápadný. Neexistuje, abyste si doma, kde chcete nastolit výše popsanou atmosféru, vymalovali zdi sytě tyrkysovou nebo limetkovou, jak je dnes rozšířeno a v oblibě. Sázkou na jistotu jsou neutrální barvy přírodního ražení – béžová, světle hnědá, šedá apod., nebo pastelové tóny dalších barev – žluté, růžové, fialové, zelené, modré atd. Pokud se ve vintage užívá výrazných zabarvení, pak spíše na textilních doplňcích ve formě vzorů a motivů. Materiály by měly být stejně jako barvy přirozené, tedy přírodní, v kombinaci s kovem v menší míře. Často se můžete setkat ve vintage stylu s ratanem, mahagonem nebo exotickými dřevinami. Na nábytku nesmí chybět látkové doplňky – podušky, podsedáky atd. Vyvarujte se umělým materiálům, vše musí lahodit oku a být také příjemné na dotyk.
Jaký je vintage nábytek?
O tom, jaká bude podoba nábytku v domě nebo bytě zařízeném ve vintage stylu, rozhoduje to, k jakému období z minulosti se přikloníte. Pokud zvolíte spíše selský styl, pak se nejčastěji užívá nábytku bílé barvy. Zajímavé kousky najdete určitě v antikvariátech a po bazarech. Můžete také kombinovat, avšak střídmě. Jemné květinové vzory typické pro oprýskaný a zašlý porcelán se hodí i k funkcionalistickému chladně působícímu nábytku z kovu nebo z leštěného dřeva s přísně pravidelnými hranami. Zkuste, jak bude vypadat váš starý gauč z 80. let v pokoji, kde na zdi visí zažloutlé staré fotky z 20. století. Fantazii se meze nekladou, jen je třeba pamatovat na to, že méně je někdy opravdu více. Někdy je také lepší nechat nábytek ve stavu, v jakém je, byť může mít nějaké nedokonalosti jako oloupaný nátěr či poškrábaný povrch, jindy je lepší renovace. Pokud budete renovovat stůl, najdete návod ZDE.
Může se vintage styl kombinovat s moderním zařízením?
Ano, může, ale s ještě větším odstupem než u jednotlivých stylů z minulosti. Jednotlivé kusy nábytku se musí navzájem doplňovat a nepřebíjet se. A dosáhnout takového efektu, to je poměrně složité. Pokud byste tedy chtěli kombinovat modernu s vintage stylem, přizvěte si na konzultaci bytového designéra, určitě se to vyplatí mnohem více, než se posléze doma necítit dobře.
Vintage styl je v současné době velice oblíbený, především v módě. Jeho jedinečnost se však přenáší i na bydlení, ve kterém se díky starým a jedinečným doplňkům, které se jako originály už dnes běžně neseženou, navodí zcela unikátní atmosféra a nálada, díky níž snadněji zapomenete na starosti všedního dne. A to by vám měl domov poskytnout jako naprostou samozřejmost. Být zázemím, kde můžete odpočívat a uvolnit se.
Diskuse k článku