Vila Tugendhat: funkcionalistický skvost moravské metropole
Do Brna míří každoročně davy turistů, aby nasály neopakovatelnou historickou atmosféru města. Výhodná poloha, příjemné prostředí a hlavně památky nevyčíslitelné hodnoty dělají největšímu městu na Moravě skvělé jméno. Brno ale nemá jen historickou tvář, najdete zde mnoho moderních staveb, z nichž je nejznámější právě vila Tugendhat pocházející z roku 1929.
Podle některých zdrojů patří právě vila Tugendhat (společně s německým pavilonem v Barceloně) mezi stavby, jež daly základ modernímu bydlení. Kromě stejného jmenovatele v podobě autora, architekta Miese van der Rohe, je spojuje i totožný architektonický styl: funkcionalismus. V tomto stylu se budovaly především stavby určené pro praktické využití. Nápadné jsou jednoduchým až strohým vzhledem, typické jsou i použitými moderními materiály, jakými byl beton, železo či šarlatové cihly.
Vila Tugendhat: nenápadná tři patra
Vila Tugendhat je známá především prosklenou zimní zahradou (tu si můžete dopřát i vy, čtěte článek ZDE) a na první pohled působí jako přízemní domek. Nenechte se však zmýlit – má tři patra. V tom nejvyšším se nachází kromě uvítací haly dvě ložnice manželu Tugendgatových, dětský pokoj a pokoj pro vychovatelku. Prostřední patro slouží jako obývací prostor, najdete zde také jídelní místo a „pracovnu“. Celé patro je specifické tím, že je odděleno pouze náznakově, a to díky závěsům. Pozornost poutá i velice nákladná onyxová stěna, která vlivem propouštění slunečních paprsků dokáže měnit barvu. Druhou dominantou je potom půlkruhová stěna oddělující jídelnu.
Spodní patro vily Tugendhat dnes není sice přístupné, ale i tak si můžeme lehce nastínit jeho úlohu. Nacházely se zde místnosti pro služebnictvo a technické zázemí, které by také nemělo uniknout pozornosti. Zatímco horní patro bylo vytápěno klasickými radiátory, do prostředního byl vháněn horký vzduch průduchy v podlaze a ve stěnách, což bylo v té době naprosto unikátním řešením.
Vila Tugendhat má vybavení od architektů
Nábytek navrhoval sám architekt van der Rohe společně s Lilly Reichovou a Sergiem Ruegenbergem. Dominantním materiálem byla ocel a ušlechtilé dřevo. Každý komponent měl své přesně určené místo a jídelní stůl byl kupříkladu zapuštěn jednou nohou do podlahy. Každý kousek je originálem, avšak jediné umělecké dílo, jež se v objektu nacházelo, byla plastika dívčího torza.
Život ve vileTugendhat
Ačkoliv je vila rozhodně obdivuhodná, nejednou byly vysloveny myšlenky, zda-li se tam dá skutečně bydlet a žít. Monumentální až patetický prostor se setkával s kritikou a jakoby předurčil nelehkou budoucnost domu. Z pořízených dobových fotografií, které si můžete při návštěvě prohlédnout, je však cítit typická domácí pohoda.
Vila Tugendhat Brno proslavila i jako místo zajímavé moderní architektury, které je v našich končinách poměrně málo a letos se po rekonstrukci konečně otevřela i veřejnosti. Každý tak může vidět, co nejvíce ovlivnilo architekturu v minulém století. První týdny naznačily, že zájem bude o vilu Tugendhat veliký.
Diskuse k článku