Velkoformátové obklady a dlažby do koupelny: výhody, nevýhody a způsob pokládky
Obkladů a dlažeb si při vstupu do jakékoliv koupelny všimneme vždy jako první. Výběr dekoru, barevného odstínu, struktury i formátu zásadním způsobem ovlivní, jak se budeme v daném prostoru cítit a jak na nás bude působit. Vybíráte i vy nové obklady a dlaždice? Při listování katalogy výrobců se jistě pozastavíte na honosným vzhledem velkoformátových materiálů, které mezi běžnou nabídkou obkladů a dlažeb skutečně vyčnívají. Přečtěte si, jaké jsou výhody a nevýhody dlažeb velkých rozměrů, jak postupovat při jejich pokládce a s jakým sanitárním vybavením je zkombinovat.
Pestrost dostupných formátů vás překvapí
Obklady a dlažby jsou dostupné v mnoha formátech a vyrábí se z nejrůznějších materiálů. Za velkoformátové se zpravidla považují dlaždice o rozměrech od 30x60 cm. Na trhu jsou dostupné čtvercové i obdélníkové modely o rozměrech například 30x80 cm či 80x80 cm. Výjimkou však nejsou ani monumentální 60x120 cm nebo dokonce 160x320 cm, které patří do kategorie těch nejluxusnějších.
Výběr podle materiálu – keramika i přírodní kámen
Při výběru velkoformátové dlažby a obkladů do koupelny máte na výběr zejména mezi keramikou a přírodním kamenem. Díky moderním technologickým postupům se dnes i keramické obklady vyrábí ve velmi vysoké kvalitě, vykazují skvělé vlastnosti a vynikají i estetickou hodnotou. Dostupné jsou v nepřeberném množství dekorů, barev i imitací. Zvolit si tak můžete obklady v imitaci dřeva, kamene, betonu a mnoha dalších materiálů.
Do kategorie dražších a honosnějších materiálů patří obklady a dlažby z přírodního kamene. Oblíbené jsou například ty z mramoru, travertinu nebo žuly. Vypadají dokonale, mohou však po čase mírně změnit svůj odstín. Nevýhodou obkladů z přírodního kamene je pak vyšší hmotnost, která ztěžuje pokládku a může přetěžovat podlahy o nosné konstrukce.
Tip redakce: Chcete-li, aby keramický obklad vypadal na ploše přirozeně, sáhněte po typu, který má více než jeden „face“. Přírodní materiály nikdy nevypadají všechny stejně, liší se detaily, žíhováním i barevnými přechody. Například obklad s počtem pěti „face“ bude mít v jednom balení pět různých v detailech odlišných provedení.
Díky minimalizování počtu spár se plocha snadno udržuje
Velkoformátové obklady jsou vyhledávané zejména díky minimalizování počtu spár v koupelně. Takové řešení nádherně vypadá, protože i ve velkém prostoru vytváří dojem celistvosti a jednolitosti. Eliminace množství spár má však i praktické výhody. Čištění obkladů a dlažeb je snazší a rychlejší, protože nedochází k hromadění špíny ve spárách.
Dokonalé jsou i bezspárové obklady s kalibrovanou hranou, u kterých se spára v podstatě vůbec nenachází. Takové obklady jsou však nejen nákladné, ale prodražuje se u nich i pokládka a lepení. Bezspárové provedení vyžaduje dokonale rovný a připravený podklad i precizní pokládku.
Zkombinujte dlažbu s bezvaničkovým sprchovým koutem
Pokud se rozhodnete do luxusní velkoformátové dlažby a obkladů zainvestovat, usilujte o to, aby v prostoru vynikly ve své plné kráse. Do koupelen se sprchovým koutem doporučujeme zvolit bezvaničkové řešení, díky kterému se bude dlažba nacházet i v prostoru sprchy. Konkrétní typ dlažby pak zkombinujte s vhodným typem podlahového žlabu s dostatečným průtokem, který se postará o rychlý odtok vody. Esteticky hodnotnou klasiku představují podlahové žlaby s perforovaným roštem, které se díky neutrálního vzhledu hodí do jakéhokoliv prostoru. Na trhu však narazíte i na speciální typy žlabů. Například břeclavská společnost Alcaplast dodává vyhledávané podlahové žlaby pro vložení dlažby. V prostoru sprchového koutu se tak nebude nacházet žádný rušivý element – dlažba bude nainstalovaná po celé ploše.
Krása velkoformátových obkladů vynikne při montáži závěsné toalety
Velkoformátové obklady a dlažby nechejte vyniknout i v dalších částech koupelny. Snažte se prostor zbytečně nepředimenzovat koupelnovým nábytkem příliš velkých rozměrů a usilujte o zachování vzdušnosti. Pokud budete mít v koupelně i toaletu, upřednostněte závěsný typ. V okolí klozetu pak bude honosná dlažba vynikat a nezůstane skrytá nevzhlednou splachovací nádržkou. Závěsné toalety se montují v kombinaci s předstěnovými instalačními systémy, které v sobě ukrývají celý splachovací mechanismus. Ten je skrytý, a tak uvidíte jen samotné WC a splachovací tlačítko.
Montáž velkoformátových obkladů a dlažby vyžaduje zkušenosti
Možná se ptáte, jestli má použití velkoformátové dlažby a obkladů i nějaké nevýhody. Ty spočívají především v náročnosti montáže. Jednotlivé dlaždice jsou velmi těžké a vyžadují opatrné zacházení, a to i přes to, že jsou zhotovené z pevných materiálů a mají tloušťku 1 nebo i 2 cm. Pokládku velkoformátových materiálů tak musí provádět minimálně dva pracovníci.
Lepení nebo případné spárování se provádí podobně jako u standardního typu obkladů a dlažeb. Pro manipulaci a nalepení na stěnu či podlahy se zpravidla používají profesionální přenášecí systémy s vakuovými přísavkami. Ty zajistí přesné vycentrování na ploše. I z toho důvodu se do montáže velkoformátových obkladů a dlažeb raději sami nepouštějte, obraťte se na specializovanou obkladačskou firmu, která se o vše postará.
Za obklady a dlažby ve velkých formátech si připlatíte
Další nevýhodou obkladových materiálů o velkých rozměrech je jejich vyšší cena. Ta u menších formátů začíná na cca 800 Kč/m2 v případě keramické dlažby. Přírodní kámen je o poznání dražší. Hluboko do kapsy budete muset sáhnout zejména při nákupu dlažby o délce strany přes 100 cm, kde cena začíná na přibližně 1500 Kč/m2. Výjimkou však nejsou ani modely s cenou přesahující tři nebo čtyři tisíce korun za metr.
I když je montáž honosné dlažby a obkladů pracná a náročná, výsledek stojí za to. Současně se jedná o investici na několik desítek let. Pokud vám to finanční situace dovolí, volbou velkoformátových obkladů a dlažeb chybu rozhodně neuděláte.
Diskuse k článku