Užitečné rady, jak se efektivně zbavit plísně v koupelně
Plíseň v koupelně je noční můrou mnoha domácností. Bohužel se netýká jen starých bytů a domů, ale také novostaveb, u kterých dochází k výskytu plísní vlivem nedostatečného odvětrávání a srážení vlhkosti. Trápí plíseň v koupelně i vás? Máme pro vás několik tipů a rad, jak s ní zatočit jednou provždy. Kromě samotného odstranění plísní je třeba provést další preventivní opatření, díky kterým zabráníte jejímu tvoření do budoucna. Zásadní roli přitom hraje systém odvětrávání a funkční odtok vody, který zamezí zbytečnému hromadění vody v koupelně.
Hlavní příčiny vzniku plísní v koupelně
Než začnete aktivně řešit možnosti odstranění plísní v rozích koupelny, ve spárách nebo zákoutích, měli byste se zamyslet nad příčinou jejich vzniku. Plíseň vzniká tam, kde je stabilně vlhko a vyšší teplota. Pro svůj růst navíc potřebuje i organické živiny, například vlasy nebo chlupy.
Hlavní příčinou vzniku plísně je nedostatečné odvětrávání, kvůli kterému je v koupelně vysoká vlhkost po dlouhou dobu. Plísně se proto nejčastěji tvoří v malých koupelnách, které jsou během dne zavřené a utěsněné. Příčinou může být i nízký výkon ventilátoru, který nezvládne odsát dostatek vlhkého vzduchu. Plíseň se pak často tvoří i v koupelnách, u nichž je špatně provedena hydroizolace podlahy a stěn, které samy o sobě navlhnou. Chcete-li tvorbě plísní předejít, měli byste zajistit:
- Dostatečné větrání – aktivní (ventilátorem) i pasivní (otevřenými dveřmi nebo okny)
- Kvalitní izolaci podlahy a stěn – doporučuje použití hydroizolačních nátěrů na podkladovou vrstvu
- Účinný systém odtoku vodu, aby se na podlaze dlouho nedržela
- Pravidelný úklid koupelny pro odstranění organických nečistot, které plísně potřebují ke svému růstu
Odvětrávání koupelny pomocí ventilátoru
Plísně se velmi často tvoří v koupelnách, v nichž jsou osazeny dokonale těsnící dveře, které jsou téměř vždy uzavřené. Doporučujeme proto během dne nechávat dveře do koupelny pootevřené a použít dveře s alespoň minimální mezerou u podlahy. O odsávání vlhkého vzduchu by se měl postarat ventilátor.
V praxi se bohužel běžně používají ventilátory malého výkonu, které nejsou schopny v době sepnutí vlhkost zcela odsát. Proto při rekonstrukci koupelny prokonzultujte se stavební firmou výběr ventilátoru s dostatečným výkonem. Větrací mřížku k ventilátoru byste měli také pravidelně čistit, aby průchod vzduchu neomezovaly usazené nečistoty. Aby byl provoz ventilátoru efektivní, je důležité správně nastavit dobu provozu po sepnutí a případně pořídit typ s automatickým senzorem. Odvětrávání se zapne vždy, když bude v koupelně vysoká vlhkost vzduchu.
Odtok vody – podlahové vpusti a podlahové žlaby
Aby se riziko výskytu plísní v koupelně minimalizovalo, je třeba zajistit co nejrychlejší odtok vody z podlahy a dalších částí v koupelně. Nezapomínejte ani na čištění vanových, sprchových i umyvadlových sifonů. Pro bezproblémový odtok vody z prostoru koupelny umístěte do podlahy podlahovou vpust s dostatečným průtokem.
Mezi přední české výrobce podlahových vpustí patří břeclavská společnost Alcaplast, která vyrábí nerezové i plastové vpusti s mřížkou v různém designu. Průtok vybírejte s ohledem na velikost koupelny a míru hromadění vody na podlaze. V portfoliu produktů Alcaplast najdete vpusti s průtokem od 40 litrů za minutu, což je ve většině případů naprosto dostačující.
Podlahová vpust Alcaplast s průtokem 46 l/min
Pokud máte v koupelně bezvaničkový sprchový kout, zaměřte se na výběr kvalitního podlahového žlabu. I v tomto případě sledujte parametr průtoku vody. Podlahové žlaby se snadno čistí a udržují, a tak přináší mimo jiné i snížení rizika výskytu plísní v koupelně. Vlasy, chlupy a jiné organické nečistoty totiž snadno odstraníte až po odpadní trubku.
6 tipů na odstranění vzniklých plísní v koupelně
Co dělat, když se v koupelně nevzhledná plíseň už objevila? Možností, jak odstranit plíseň v koupelně, je hned několik. Při čištění a likvidaci plísní ze zdi používejte ochranné pomůcky a koupelnu odvětrávejte. Doporučujeme používat i roušku, protože se při likvidaci plísní uvolňují její částice do vzduchu a vdechování může způsobovat zdravotní problémy.
1) Chemické přípravky na bázi chloru
Nejjednodušším způsobem odstranění plísní v koupelně je použití speciálního čisticího prostředku. Obvykle je vyroben na bázi chlorového bělidla, které s plísní rychle zatočí. Na místo postižené plísní se prostředek nanese rozprašovačem, nechá chvíli působit a poté setře. Chemické přípravky jsou agresivní a nebezpečné, proto buďte při manipulaci obezřetní.
2) Ocet v rozprašovači
Pokud nechcete hned sáhnout po agresivním chemickém čističi, můžete vyzkoušet i některý z prostředků, které používáte v kuchyni. Proti plísním působí i obyčejný lihový ocet. Přelijte jej do rozprašovače, naneste na zeď s plísní a opět nechejte chvíli působit.
3) Spáry mezi obklady vyčistěte kartáčem
Při čištění plísní na zdi rozhodně nedoporučujeme drhnutí kartáčem, při kterém dochází k uvolňování škodlivých látek do vzduchu. Jiná situace je však v případě spár mezi obklady a sanitární keramikou, kde je mechanické odstranění nezbytné. Pro čištění spár použijte starý zubní kartáček nebo tenký kartáč společně s čističem na spáry. V některých případech se zašlé spáry obnovit příliš nedají, jedinou možností je tak jejich nové vyspárování.
Pro čištění spár dobře poslouží starý zubní kartáček.
4) Peroxid vodíku
Peroxid vodíku má antibakteriální účinky a zabíjí plísně i viry. Je šetrnější alternativou k čističům obsahujícím chlor. Peroxid není škodlivý pro životní prostředí. Opět stačí nanést na postižené místo a nechat chvíli působit.
6) Čajovníkový olej
Jedním z méně obvyklých prostředků při boji proti plísním je čajovníkový olej (tea-tree oil). I ten má dezinfekční a antibakteriální účinky. Má schopnost odstraňovat plísně na zdi, navíc koupelnu po aplikaci příjemně provoní.
Řešíte, jak se zbavit plísně na zdi? Ať už sáhnete po chemickém prostředku nebo šetrnější alternativě, vždy hledejte příčiny vzniku. V opačném případě se plísně začnou v koupelně tvořit brzy poté, co je pracně zlikvidujete.
Diskuse k článku