Uzený sýr, to je lahoda! Zkuste si udělat vlastní
Delikatesa, která je nevšední, a přitom ji snadno vyrobíte doma. Od začítku až do konce. Suroviny mohou být vaše vlastní, chuť přidáváte podle sebe, proces řídíte také sami a výsledek – na tom si také pochutnáte vy. Uzený sýr potěší téměř každého. Samotný i jako jedna z ingrediencí.
Uzení masa je jednou z jeho nejtradičnějších úprav. Není složitá a lidé tak díky tomu mohli uchovávat maso delší dobu. Není tedy divu, že stejný postup zkoušeli i s dalšími produkty – například sýrem. Tak vznikla pochoutka, která má úspěch dodnes.
Správný proces uzení sýra
K uzení se hodí tvrdší druhy sýrů. Můžete je koupit už hotové v obchodě, ten správný požitek ale budete mít jedině s domácím sýrem, který si připravíte sami a proces výroby kontrolujete už od začátku.
Pro uzení jsou vhodné sýry, které se snadno rozkrájí na malé kousky. Ty se buď jen solí nebo podle chuti míchají s nejrůznějším kořením.
Uzení tvrdého sýra
Pro uzení je nejvhodnější sýr, který obsahuje 30% tuku (v obchodech nejčastěji kvalitní eidam). Nakrájí se na menší kostičky (přibližně 1,5 cm) a pokud je třeba dodat příchuť, obalí se v koření. Poté se naplní střívka, v nichž se bude sýr udit. Volný prostor mezi kostičkami není na škodu, ba spíše naopak. Může jím pronikat kouř a dostane se tak na co nejvíce povrchu. Nedoporučuje se obalovat celý sýr, protože vzniklá krusta by bránila pronikajícímu kouři.
Jednotlivé pytlíčky zavěste a s uzením nepospíchejte. Vyčkávat se vyplatí!
V čem udit sýr
Teplota kouře při uzení sýrů by měla v udírně dosahovat pod bod tavení. Udí se tedy studeným kouřem, aby se kostičky neslepily a přitom byly ochuceny a aromatizovány.
Nakrájený sýr se vloží buď do punčochy nebo plátýnka, kde jej pomalu obklopuje kouř. K dostání jsou i speciální sáčky pro uzení sýra, s nimiž odpadají starosti o vhodnosti použitého materiálu.
Kdo se ale uzením zabývá, má většinou své triky, v čem sýr udit – někdo využívá třeba staré záclony rozstříhané na menší kusy.
Při první kontrole se mohou jednotlivé pytlíky lehce načechrat, aby došlo k oddělení a provzdušnění. Později už ale nechte sýr jen odpočívat.
Sbíhají se vám sliny? Pusťte se do uzení sýra sami!Uzený sýr můžete zakoupit na farmářských trzích, případně se do jeho výroby pustit sami. Ani nevadí, že nemáte k dispozici udírnu. Místo ní se dá využít plynový zahradní gril, který má možnost přiklopení krytu a zároveň otvor, kterým vznikne „tah". |
Ochucení sýrů pro uzení
-
Uzený sýr s uzeninou nebo masem
Pro kvalitní výsledek je potřeba mít kvalitní suroviny. Ty seženete i v supermarketech, jen je třeba důkladně hledat a pozorně číst etikety. Zamířit můžete k místním producentům, kteří jsou v tomto směru přeci jen spolehlivější. V současnosti se stále častěji objevují farmářské obchody, kdy tyto pochoutky seženete snáze.
K sýru pro uzení tak můžete přimíchat kousky kvalitního salámu. Aromatické suché druhy dodají více chuti a vůně, použít se dá i šunka.
-
Uzený sýr se zeleninou
Češi jsou národem houbařů a houby také často figurují v receptech. Nakrájené na malé kousky se mohou přidat k uzeným sýrům. Samotné tolik chuti nedodají, spíše aromatizují, v kombinaci s dalším kořením už ale bude jejich přítomnost znát.
-
Uzený sýr s kořením
Směsi koření si můžete sami připravit podle toho, co máte rádi, případně v závisloti na tom, k jaké příležitosti budou připravovány. Pokud se budou konzumovat jen samotné jako delikatesa, pak mohou být výraznější; jestli je chcete používat jako ingredienci k přípravě jiných pokrmů, pak to s kořením netřeba přehánět.
K dostání jsou i předpřipravené směsi koření. Obsahují kupříkladu sladkou papriku, sušený česnek, dobromysl, bazalku, chilli, tymián, rozmarýn, květ měsíčku, česnek medvědí a další.
-
Zdravá varianta: tofu
Vegetariáni a všichni, kteří se zajímají o zdravou stravu, jistě znají tofu. Vyrábí se srážením sójového mléka a patří mezi nejznámější pokrmy asijské kuchyně. Má variabilní využití – od sladkých variant až po přípravu na slano. Bez úpravy je takřka bez chuti. Jednou z možností pro úpravu je právě uzení.
Sýry je doporučováno udit na vlhkém dřevě z ovocných stromů. Jen tak získají jedinečnou chuť.
Domácí uzený sýr
Jako domácí úzený sýr se neoznačuje ten, který si pouze sami vyudíte, ale ten, s jehož výrobou začínáte od začátku. Tedy: podojíte krávu nebo kozu, proklestíte se procesem výroby sýra, ochutíte, vyudíte a nakonec si užijete svůj výtvor při konzumaci. Postup tak máte pod kontrolou včetně toho, co je do sýru přidáváno a v jakém množství.
Kromě sýrů se dají udit i další bezmase potraviny. Vyzkoušet můžete samotné houby, zeleninu (paprika, rajče, předem uvařené kukuřičné klasy) nebo směsi oříšků (mandle, arašídy, kešu...). Přidávat je pak můžete společně s uzenými sýry do salátů nebo k masu.
Díky udírně tak snadno připravíte i běžná jídla s novou chutí. Kupříkladu takové uzené kloboučky portobello plněné směsí uzeného sýra a zeleniny s čerstvým domácím chlebem. Pro příjemný letní večer jako stvořené...
Diskuse k článku
Eva
Hanna444