Utěsněte dveře těsnicí kartáčovou lištou. Zabráníte tepelným ztrátám
Ve snaze o snížení výdajů za energie bychom se měli pokusit minimalizovat tepelné ztráty a zabránit zbytečnému úniku tepla. Nejvíce tepla obvykle uniká přes okna a dveře. Průvan pode dveřmi dokáže potrápit nejednu domácnost, zvyšuje náklady na topení, navíc může způsobit různé zdravotní problémy. Pokud pořídíte moderní vchodové dveře, měly by těsnit dokonale. U starších dveří tomu tak už nebývá. Problém vyřešíte montáží těsnění pod dveře, díky kterému se k vám studený vzduch z venku už nedostane.
Proč se zaměřit na těsnění dveří
Na těsnění dveří se často zapomíná, protože úniky tepla skrz vchodové dveře nejsou vždy patrné. U vchodových dveří do bytových domů není těsnění tak důležité, protože chodby a společné prostory bývají temperovány a rozdíl teplot není velký. V případě vchodových dveří u rodinných domů je však těsnění zásadní, protože zejména v zimním období může průvan způsobit výrazné úniky a snížit vnitřní teplotu i o několik stupňů.
Proudící vzduch v místnostech je navíc nezdravý a je důležité se mu vyvarovat. Jak zjistit, jestli vám vzduch přes spodní část proudí do domu? Stačí ke spodní hraně přiložit ruku, pokud ucítíte jemné proudění, je na čase postarat se o dodatečné těsnění. Budete-li pořizovat nové vchodové dveře, systém těsnění by měl být součástí dodávky. V případě starších dveří budete muset těsnění namontovat dodatečně. V průběhu let se navíc mění i tvar materiálu, takže dveře, které dříve těsnily bez problémů, mohou způsobovat zbytečné úniky tepla. Nejjednodušším řešením je montáž těsnicí kartáčové lišty.
Kartáčové těsnění pod dveře se lepí nebo přišroubuje
Na trhu narazíte na kartáčové těsnění pod dveře v různém provedení. Obvykle je kartáč pod dveře vyroben z hliníkového profilu, v dolní části jsou pak ukotveny štětiny z polyamidu, žíně či fíbru. Předem si rozmyslete, jakým způsobem chcete dveřní lištu kotvit. Pokud si můžete dovolit vrtat a šroubovat do dveří, dejte přednost kartáčovému těsnění s lištou k přišroubování.
Chcete-li se vyhnout vrtání, pořiďte si profily určené k lepení. Obvykle už mají aplikovanou lepicí vrstvu, stačí tak lištu přitlačit ke dveřím a chvíli počkat. Lepicí páska má však omezenou životnost, při častém používání dveří počítejte s tím, že po několika letech budete muset těsnění dveří namontovat znovu.
Jak namontovat těsnění pod dveře
Než se pustíte do montáže těsnění dveří, spodní část důkladně očistěte od prachu a špíny. Pokud máte dveře už nějaký ten pátek, použijte i čisticí prostředky a odmastěte je. Kartáčové lišty se obvykle dodávají v metrových či dvoumetrových délkách, proto budete muset naměřit délku dveří a pomocí brusky či pilky je zkrátíte. Ostré hrany přebruste pilníkem a namontujte na dveře – buď je nalepíte, nebo přišroubujete do předem vytvořených otvorů, případně si je do lišty navrtáte sami.
Moderní kartáče pod dveře vynikají vysouvacím systémem
Kromě obyčejných dveřních těsnění se na trhu prodávají i kvalitní kartáče pod dveře, které mají vysouvací systém štětin. Při otevření dveří tak nezavazí a podlahu či koberce nezametají, protože jsou vysunuté několik milimetrů nad povrch. Jakmile se dveře zavřou, štětiny se zasunou směrem dolů a vytváří funkční bariéru proti průvanu. Tento typ kartáčů se obvykle umísťuje přímo do spodní hrany dveří a vyžaduje jejich frézování, proto je montáž časově i techniky náročnější. Existují však i samolepicí těsnící lišty s padacím kartáčem, jejichž montáž je jednoduchá.
Pokud přemýšlíte, co ještě můžete udělat pro snížení teplených ztrát a s tím i snížení nákladů na vytápění, montáž těsnění dveří je ideálním krokem. Montáž kartáče pod dveře zvládnete během několika minut a bude vás to stát pár korun až stokorun za instalační materiál.
Diskuse k článku