Životnost plynového kotle není nekonečná. Jak ji prodloužit?
Pořízení plynového kotle bývá zpravidla poměrně nákladnou záležitostí. I proto si od nového topného systému zajisté slibujete spolehlivé fungování a dlouhou životnost. Určitě by vás nepotěšilo, kdybyste po pár topných sezonách museli řešit poruchy a jejich nákladné opravy. Podobným nepříjemnostem však můžete snadno předejít, seznámíte-li se základními faktory, které životnost plynového kotle ovlivňují. V následujících řádcích vás s těmito faktory blíže obeznámíme a přidáme také několik tipů, jak životnost kotle prodloužit.
Plynový kondenzační kotel a faktory ovlivňující jeho životnost
Plynové kotle vytvářejí tepelnou energii spalováním paliva, k čemuž potřebují plynový hořák, který se vyrábí ve dvou provedeních – atmosférickém a přeplňovaném. V případě prvního zmíněného se možná budete potýkat s nedostatečným spalováním směsi plynu a vzduchu, v jehož důsledku vzniká nadměrné množství sazí, které se usazují na povrchu výměníku, ale i na dalších konstrukčních prvcích.
U přeplňovaných hořáků se na procesu spalování podílí mnohem více vzduchu. Dochází tím téměř k úplnému spalování paliva, takže po něm zůstává pouze zanedbatelné množství sazí.
Nejlepší plynové kotle lákají na moderní technologie i kvalitní materiály
Ve jménu moderních technologií se také v plynových kotlech objevuje stále větší množství elektronických součástek, díky nimž si dnes pohodlně nastavíte požadovaný režim vytápění, čímž například zabráníte nežádoucímu přetápění místností. Elektronika se rovněž stará o automatickou diagnostiku a dokáže předcházet hraničním stavům kotle, které by mohly způsobit jeho poškození.
Jedním z hlavních faktorů životnosti plynového kotle je materiál tepelného výměníku. Moderní plynové kotle často sází na kompaktní rozměry, aby je bylo možné pohodlně umístit i do bytů s omezeným prostorem. U některých modelů však bývá menší velikost vykoupená přítomností menšího výměníku či tenčí skříně, kvůli čemuž může být topný systém náchylnější k přehřívání, nemluvě o větším sklonu ke korozi či zhoršené účinnosti.
Jaký plynový kondenzační kotel? Záleží i na materiálu tepelného výměníku
Do úvahy bychom měli brát také materiál, z něhož je výměník vyrobený. U nástěnných kotlů se můžete setkat s měděným výměníkem, který je sice lehký, ale z pohledu efektivity spíše průměrný. Ve stacionárních kotlích se často používá nerezová ocel, která je pro výměník ideální. Dobře odolává korozi a prodlužuje životnost kotle. Kvalitní výrobci kotlů mají výměníky i v případě závěsných kotlů právě z nerezavějící oceli.
O životnosti kotle samozřejmě rozhoduje i pořizovací cena a značka. Levnější topná zařízení často bývají poruchová a pouze polykají peníze za opravy. Za plynový kotel od prověřeného výrobce si možná připlatíte, zpravidla však výměnou za dlouhé roky bezproblémového fungování a širokou nabídku doplňkových služeb včetně odborných revizí.
Životnost plynového kotle můžete jednoduše prodloužit. Jak na to?
Životnost plynového kotle lze prodloužit několika způsoby. Už před nákupem byste měli vědět, jak výkonný kotel vlastně budete potřebovat. Nejdříve tedy zjistěte, jaký výkon potřebujete k vytopení vašeho bydlení a k tomu pak připočtěte dalších 10 až 15 % jako rezervu.
Před instalací kotle proveďte kontrolu elektrické sítě a celého topného systému. Včas díky tomu odhalíte případné nedostatky, mezi něž patří třeba pokles tlaku či napětí. A zapomínat by se nemělo ani na propláchnutí radiátorů a potrubí, které by v případě zanesení mohly negativně ovlivňovat účinnost vytápění. Samotnou montáž kotle přenechejte odborníkům, kteří se postarají o jeho prvotní nastavení a vyhovující zprovoznění.
Opakované vypínání a zapínání plynovému kotli příliš nesvědčí. Kotel ve skutečnosti nemusíte vypínat vůbec – pravidelné používání rozhodně není na škodu.
Revize plynového kotle je základním kamenem dlouhé životnosti
Pro dlouhou životnost kotle je však zcela zásadní pravidelná údržba, kterou byste měli dle pokynů výrobce provádět před začátkem každé topné sezony. Starejte se také o povrchovou úpravu kotle, aby nedocházelo například k rezivění. Na tuzemském trhu naleznete mnoho antikorozních přípravků. S výběrem vám ochotně poradí v příslušné prodejně, případně se můžete obrátit přímo na výrobce kotle.
Diskuse k článku