Zateplení oken: jak ušetřit náklady za vytápění?
Při zateplování domu je potřeba nejprve zateplit severní stěnu, která kvůli severnímu větru představuje největší tepelné ztráty. Samozřejmě je lepší…
Zateplení celého domu, a zejména tepelná izolace oken, je zásadní otázkou při každé stavbě či rekonstrukci. Náklady na vytápění by měly být vždy minimální. Proč platit zbytečně navíc a nechávat si unikat z domu teplo? Jak bychom tedy měli zvládnout zateplit dům, aby nám do domu nefoukalo a abychom ušetřili na vytápění? Poradíme vám několik tipů, jak na to!
Jak zabránit tepelným ztrátám v domě?
Při zateplování domu je potřeba nejprve zateplit severní stěnu, která kvůli severnímu větru představuje největší tepelné ztráty. Samozřejmě je lepší zateplit celý dům, včetně podlah, stropu, fasád a všech stěn. Při komplexním zateplení domu se vždy zateplují všechny konstrukce. Ale pokud potřebujete ušetřit finance a chcete třeba provádět zateplování stěn postupně, začněte rozhodně tou severní. V souvislosti s tím je také třeba zvolit vhodný materiál k zateplení.
Nejčastěji se volí polystyren nebo minerální vata, která je lepší i z hlediska vlhkosti. K zateplení se ale využívají i mnohé přírodní materiály, například také konopné desky, anebo sláma, která se tradičně využívala v dřívějších dobách. V případě slámy je ale důležité zajistit si veškeré náležitosti pro vyšší riziko požáru na stavbě, navíc použití této ryze přírodní izolace je celkově velmi náročné a pracné.
Jak na zateplení oken – osvědčené tipy
Mezi nejdůležitější možnosti zateplení celého domu však bezesporu patří tepelná izolace oken. Okna jsou vysoce riziková místa, odkud nejvíce uniká teplo z domu. Pokud tedy chceme zabránit tepelným ztrátám a snížit náklady na vytápění, je potřeba zajistit dostatečnou tepelnou izolaci oken.
Při zateplení oken hraje velkou roli tloušťka a velikost použitého materiálu, nebo respektive schopnost tepelné izolace zvoleného materiálu. Totéž samozřejmě platí pro dveře. Možností, jak správně zateplit okna, je hned několik.
Při zateplení oken je v prvé řadě vhodné použít nalepovací pěnové těsnění, které utěsňuje mezery mezi rámy a křídly oken. Další možností jsou izolační fólie, které se lepí na okna a odráží teplo zpátky do místnosti. Zapomínat bychom ale neměli také na venkovní screenové rolety a venkovní rolety pro střešní okna, které zajišťují lepší udržení tepla v domě.
Venkovní screenové rolety – v čem je jejich použití výhodné?
V čem jsou pro nás přínosné venkovní screenové rolety v zimě? Především nám zajistí to, že nám skrze okna do domu neproniká chlad, protože rolety účinně zabraňují proudění studeného vzduchu na sklo okna, což podstatně zlepšuje izolační vlastnosti domu. Venkovní screenová roleta je tvořena ze skelného vlákna, PVC a polyesteru. Tato roleta je navíc průhledná pouze z jedné strany, což má samozřejmě nesporné výhody. Umožní vám nejen zastínění oken a ochranu před povětrnostními vlivy a ztrátami tepla, ale také úkryt před zvědavými sousedy.
Jak ušetři náklady za vytápění? Větrejte efektivně!
V souvislosti s tepelnými ztrátami je potřeba také zmínit možnosti efektivního topení a také větrání, a to především větrání v zimě. Čím je venku v zimě chladněji, tím méně se doporučuje větrat. To však neznamená, že se nebude větrat vůbec.
Nechávat okna otevřená po celý den rozhodně vhodné není, ale větrat by se mělo, a to intenzivněji, avšak po kratší dobu. Ideální je otevřít okna dokořán a po pár minutách je zase těsně uzavřít. Takovéto větrání je vhodné provést několikrát denně. Pokud větráme pořádně, avšak krátce, jsou tepelné ztráty v domě menší a ušetříme tak značné náklady za vytápění.
Diskuse k článku