Vytápění rodinného domu – porovnání pořizovacích a provozních nákladů
„Jaký způsob vytápění rodinného domu je nejlepší?“ To je jedna z nejčastějších otázek, na které se nás čtenáři ptají. Jednoznačná odpověď ale bohužel neexistuje. Každý druh topného systému má své plusy i mínusy a hodí se pro různé typy staveb. Při výběru vytápění rodinného domu se nezajímejte jen o provozní náklady na vytápění, ale také o náklady pořizovací. Některé systémy vytápění jsou totiž relativně levné na provoz, ale jejich pořizovací cena je nakonec tak vysoká, že se u mnoha rodinných domů s ohledem na návratnost vůbec nevyplatí.
Vytápění zemním plynem
Řada českých domácností využívá pro vytápění rodinného domu i ohřev vody plynový kotel. Ve srovnání s elektřinou je stejné množství dodaného tepla levnější, a to zejména v případě používání moderních kondenzačních kotlů, které jsou dnes již standardem. Právě vytápění plynem ale jasně dokazuje, že samotná cena za dodané teplo není jediným důležitým kritériem. Pokud chcete ve svém rodinném domě topit plynem, zejména u novostavby můžete sáhnout hluboko do kapsy.
Uvědomte si, že při realizaci topného systému nebudete investovat jen do plynového kotle, ale také rozvodů, radiátorů a komínu. S velkými počátečními náklady počítejte zejména v případě, budete-li budovat plynovodní přípojku. Do topného systému na zemní plyn pak budete muset pravidelně investovat i v následujících letech. Neobejdete se bez servisu a pravidelných revizí plynových kotlů i spalinových cest. Vytápění zemním plynem se proto obvykle doporučuje tam, kde je třeba dodávat poměrně velké množství tepla. To se týká zejména velkých starších rodinných domů s výraznými tepelnými ztrátami. Naopak v případě nízkoenergetických staveb se náklady na pořízení a následnou údržbu nemusí vyplatit.
Investice do tepelných čerpadel se často nevyplatí
Tepelná čerpadla se v posledních letech těší velké oblibě. Považují se za jeden z nejekologičtějších a nejekonomičtějších způsobů vytápění. Ve skutečnosti se však vyplatí opět jen těm majitelům rodinných domů, kteří potřebují dlouhodobě zajišťovat dodávku většího množství tepla. U tepelných čerpadel je třeba počítat s velmi vysokými pořizovacími náklady, které se pohybují i v řádu statisíců. Navíc je nezbytné přihlédnout i k náročnějších stavebním úpravám, investicím do rozsáhlého topného systému, potřebě pravidelné údržby a omezené životnosti.
Elektrické vytápění – ideální pro nízkoenergetické a pasivní domy
Naprostá většina novostaveb se realizuje v nízkoenergetickém nebo pasivním standardu. Vyniká dobrou tepelnou izolací, a tedy i nízkými tepelnými ztrátami. U takových rodinných domů je potřeba dodávat jen minimální množství tepla, a tak se vysoké investice do tepelných čerpadel zpravidla nevyplatí. Doba návratnosti by dokonce mohla přesáhnout životnost čerpadla.
Při výběru systému vytápění pro nízkoenergetické a pasivní domy vybírejte takové řešení, které bude cenově dostupné především z hlediska pořizovacích nákladů, a to i při vyšší ceně za dodání stejného objemu tepla. To je typický případ elektrického vytápění. Ačkoliv je provozně dražší než topení zemním plynem nebo pomocí tepelného čerpadla, u energeticky nenáročných staveb se vyplatí i z dlouhodobého hlediska. Elektrické topení vyniká dlouhou životností, cenovou dostupností, současně nevyžaduje žádné stavební úpravy - nepotřebujete komín, ani místo pro kotel nebo akumulační nádobu. Navíc se snadno reguluje, což zvyšuje komfort při bydlení a současně snižuje náklady na vytápění.
Možnosti elektrického vytápění: podlahové topení i sálavé panely
Výhoda elektrického vytápění spočívá ve variabilitě. Na trhu jsou totiž dostupné různé typy elektrického topení, které si zvolíte podle svých požadavků a vlastností stavby. Patří sem zejména elektrické podlahové vytápění a sálavé topné panely.
Elektrické podlahové vytápění
Hojně využívané je zejména podlahové elektrické vytápění, které může být realizováno mnoha způsoby. Například česká společnost FENIX dodává kromě oblíbených topných kabelů a rohoží i speciální topné folie. Ty umožňují rovnoměrné rozložení povrchové teploty a současně snižují namáhání stavebních konstrukcí. Topné folie ECOFILM jsou vhodným řešením jak pro velkoplošné podlahové vytápění, tak vytápění stropní. Tloušťka folie je pouhých 0,4 mm, a tak se hodí nejen pod plovoucí podlahy, ale třeba i koberce nebo podlahové krytiny z PVC (v takovém případě je třeba použít speciální doplňkové podložky).
Sálavé topné panely
Sálavé panely využívají principu sálání, kdy vyzařují teplo v neviditelném spektru a ohřívají přímo předměty nebo lidské tělo. Sálavé topné panely se montují na stěny nebo strop, a tak nevyžadují v podstatě žádné stavební úpravy. Navíc zajistí tepelnou pohodu i při nižší vnitřní teplotě, takže snižují celkové náklady na vytápění a zabraňují přehřívání budovy. Sálavé panely jsou obzvláště vhodné do nízkoenergetických a pasivních domů, naopak se nehodí do domů s velkými tepelnými ztrátami, případně do rekreačních objektů, které nejsou celoročně využívány a jejichž vnitřní teplota v zimním období klesá na nízkou úroveň.
Při výběru nového systémů vytápění se nezaměřujte jen na cenu dodávaného tepla, ale také na náklady spojené s pořízením, montáží a následnou údržbou. Zohledněte přitom typ rodinného domu i jeho tepelněizolační vlastnosti.
Přečtěte si další články zaměřené na vytápění rodinných domů a bytů:
Diskuse k článku