Vyplatí se elektrický kotel na vytápění? Poradíme, jak ho vybrat a ušetřit
Elektrické kotle můžete napojit na systém ústředního vytápění, který se skládá z radiátorů nebo teplovodního podlahového vytápění. Běžně rozlišujeme…
Pokud jste někdy přemýšleli o výměně topného systému, jistě jste v rámci průzkumu trhu narazili na segment elektrických kotlů. Ve společnosti však dlouhá léta panovalo přesvědčení, že vytápění elektřinou není příliš efektivní, a je tedy i finančně nevýhodné. Ve většině domácností se tak topilo zejména plynem nebo tuhými, mnohdy fosilními palivy. S příchodem moderních technologií a alternativních způsobů vytápění se však situace proměnila. Pořízení elektrokotle v současné době zvažuje stále více domácností.
Elektrický kotel na topení: přímotopný vs. akumulační
Elektrické kotle můžete napojit na systém ústředního vytápění, který se skládá z radiátorů nebo teplovodního podlahového vytápění. Běžně rozlišujeme dva typy elektrokotlů – přímotopné a akumulační.
Přímotopný elektrický kotel se vyznačuje zejména kompaktními rozměry, takže jej bez problému můžete nainstalovat téměř do jakékoliv části dobu či bytu, aniž by vás přitom omezovala pozice komínového otvoru. Díky tomu se přímotopný elektrokotel hodí do menších domácností, kde záleží na každém ušetřeném metru čtverečním. Kompaktních rozměrů bylo možné dosáhnout s ohledem na chybějící zásobník na vodu, díky čemuž přímotopné elektrické kotle velmi rychle reagují na spuštění vytápění i změnu nastavení teploty.
Naopak v případě akumulačních elektrických kotlů je akumulační nádrž na vodu nedílnou součástí topného systému. V případě výpadku elektrického proudu se tak nemusíte bát, že přijdete o jediný zdroj tepla. Právě akumulační nádrž totiž dokáže udržet teplo v topném systému ještě několik hodin po výpadku či poruše. Vodu v nádrži je však po zapnutí kotle třeba ohřát, z čeho plyne delší reakční čas například v případě, chcete-li změnit teplotu v místnosti. Tento typ rovněž přirozeně zabírá více místa.
Jak vybrat elektrický kotel?
Patrně nikoho nepřekvapí, že elektrické kotle patří mezi ekologické způsoby vytápění, vyznačují se snadnou montáží i údržbou, a jejich pořizovací cena rozhodně nepatří k nejvyšším. Avšak věděli jste, že vytápění elektřinou umí být i poměrně úsporné?
Výkon elektrického kotle se pohybuje v rozmezí od 4 do 60 kW v závislosti modelu a potřebách domácnosti. Připravte se, že na provoz elektrokotle budete potřebovat elektrickou přípojku s dostatečnou kapacitou. Většina modelů se připojuje na třífázový (400 V) elektrický rozvod, některé však fungují i po připojení do jednofázového (230 V). U vybraných modelů navíc můžete maximální výkon omezit, a to hned při instalaci či později během servisní kontroly.
Topíme elektrokotlem: jak ušetřit za elektřinu?
Elektrokotel dokáže být navzdory obecnému přesvědčení velmi úsporný, čehož lze dosáhnout díky tzv. nočnímu proudu, tedy elektřině dodávané za nižší cenový tarif (rozvodná síť totiž v noci a o víkendech není tolik vytížená). Abyste mohli levnější tarif využít, budete potřebovat elektrickou přípojku s dvousazbovým elektroměrem a modelem tzv. hromadného dálkového ovládání. Avšak pamatujte, že noční vytápění můžete využít pouze po dohodě s dodavatelem elektřiny a v kombinaci s kotlem s akumulačním zásobníkem, který udrží teplo i v průběhu dne.
Elektrický, nebo plynový kotel?
Hlavní nevýhodou elektrického kotle je cena elektřiny, kterou však alespoň částečně kompenzuje nízká cena samotného kotle, a to i v porovnání s ostatními topnými systémy. Například v případě plynového kotle totiž musíte počítat také s náklady na zřízení plynové přípojky i pravidelné revize a údržbu. Podstatně účinnější alternativou mohou být tepelná čerpadla, která však bývají i několikanásobně nákladnější.
Přehled: výhody a nevýhody vytápění elektrickým kotlem
Mezi hlavní výhody elektrického kotle patří jednoduchá montáž, pohodlná obsluha i šetrnost vůči životnímu prostředí. Případné zájemce jistě potěší i tichý chod a nenáročný servis. Velkou předností je bezesporu nízká pořizovací cena, kterou však mohou částečně zastínit vyšší provozní náklady, nevyužíváte-li noční vytápění. Za nedostatky lze považovat i požadavek na větší kapacitu elektrické sítě a přerušení dodávky tepla při výpadku elektřiny.
Diskuse k článku