Vybíráme plynový kotel: Na co se zaměřit?
Váš starý kotel už má svá nejlepší léta za sebou, a proto jste se rozhodli pořídit nový? Případně provozujete neekologický kotel na tuhá paliva a kvůli vyhlášce jste nuceni jej vyměnit? Nesahejte hned po prvním, na který narazíte na internetu nebo v obchodě. Výměna kotle představuje poměrně velkou investici, proto je třeba vše pečlivě promyslet a zvážit, navíc ne všechny typy kotlů jsou vhodné do všech domácností. Přečtěte si, s jakými kotli se můžete na trhu setkat a jak se od sebe liší.
Na otázku, který plynový kotel je nejlepší, neexistuje jednoznačná odpověď. Někomu se vyplatí kondenzační, pro jiného je zase vhodnější jiný. Záleží na velkém množství faktorů. Jestli máte dobře vyřešené zateplení, jaký kotel jste doposud využívali, v jakém stavu je vaše stávající otopná soustava atd. Odpověď na otázku, jak vybrat plynový kotel, vám proto nejlépe zodpoví projektant, který má letité zkušenosti.
S jakými typy kotlů se můžete setkat?
Existují tři typy kotlů. První, klasický nebo také standardní, je určen pouze pro teplovodní otopnou soustavu. Během procesu spalování zemního plynu v něm vzniká voda, která se se následně odvádí komínem do ovzduší v podobě vodní páry. Jeho průměrná tepelná účinnost se pohybuje kolem 91 %. S takovýmto druhem kotlů už se proto v obchodech i na internetu setkáte velmi málo.
Dále máme kotel nízkoteplotní, který je jakýmsi hybridem, vývojovým mezičlánkem, mezi kotli standardními a kondenzačními. Lze je provozovat i s chladnější vodou a za určitých podmínek v nich dochází ke kondenzaci, z toho důvodu jsou vyráběny z nejrůznějších slitin a dalších korozi nepodléhajících materiálů. Jejich průměrná účinnost dosahuje až 95 % a lze je přímo, bez směšovacích armatur, připojit na vytápěcí soustavu.
Třetím a nejoblíbenějším typem plynového kotle je kotel kondenzační. Jeho největším plus je právě to, že je navržen, aby v něm úmyslně docházelo ke kondenzaci vlhkosti vodní páry, tím pádem je využita i ta část tepla, která u klasických kotlů prostě jen odejde komínem. Výrobci u něj uvádějí průměrnou účinnost až 104 %. Pokud byste přemýšleli o pořízení takového typu kotle, je ovšem třeba počítat s tím, že spaliny vstupující do komína jsou mokré, ten proto musí být dostatečně odolný proti vlhkosti a také vnitřnímu přetlaku.
Kromě členění kotlů podle toho, jakým způsobem spalují plyn, se můžete setkat i s rozdělením podle způsobu umístění na takzvané stacionární, ty které fyzicky stojí na zemi, a závěsné. Odlišují se hlavně spotřebou, stacionární mají podstatně vyšší, ale za to vám umožní vytápět dům i tzv. samotížným způsobem (bez použití čerpadla), což se závěsným kotlem není možné. Stacionárně mohou být navíc řešeny všechny vyjmenované druhy kotlů, závěsně jen kondenzační a nízkoteplotní, klasické jsou na to příliš těžké.
Stavíte? Nezapomeňte na plynovou přípojku
Jak takovou plynovou přípojku zhotovit? Nejdříve je třeba podat žádost o připojení k distribuční soustavě. V hlavním městě se o rozvod plynu stará společnost Pražská plynárenská, v jižních Čechách společnost E.ON a ve zbytku České republiky RWE.
Po podpisu smlouvy o připojení se můžete vrhnout na přípravu projektové dokumentace, se kterou je následně potřeba dojít na příslušný stavební úřad a požádat o stavební povolení. Jakmile vám je vystaveno, čeká vás ještě budování vnitřního vedení včetně hlavního uzávěru a poté revizní a tlakové zkoušky. Pokud vše dobře dopadne, můžete začít stavět samotnou přípojku.
Diskuse k článku