V přírodní zahradě to jde i bez pesticidů a průmyslových hnojiv

V přírodní zahradě to jde i bez pesticidů a průmyslových hnojiv

Přírodní zahrada? Jaká jiná by měla zahrada být? Na jednu stranu zajímavý termín, na druhou zcela logický. Jednoduchá podstata takového prostoru v sobě nezahrnuje nic jiného, než vytvoření prostředí, které je pro danou lokalitu přirozené z hlediska druhů a jejich nároků. Původní rostliny nevyžadují zvláštní péči – rostou tak, jak by tomu bylo v přírodě. To znamená bez umělých hnojiv.

 

Přírodní zahrada by se měla správně obejít i bez potřeby zalévání. Největší úsilí tak místo péče věnujte naplánování výsadby a výběru druhů. Užitkové i okrasné druhy mohou být v symbióze.

Přírodní zahrada 

Pokud jste nepřišli na chuť perfektně střiženým trávníkům vysazeným v precizních liniích, je tu alternativa v podobě prostoru, kde si rostliny žijí svým životem. Tak, jak je tomu v přírodě, kde nepotřebují zbytečné zásahy zvenčí a přesto se všem druhům daří.
Malá přírodní rezervace se dá vytvořit i u vás doma. Stačí se jen podívat, které druhy rostlin jsou v dané lokalitě původní.
Ale nebojte, i tak může být pestrá a zajímavá. K tomu pomůže i jeden z vedlejších efektů. Přiláká faunu z okolí, stane se jejich oblíbeným cílem a vytvoří místo pro pozorování čilého ruchu živočišné říše.

Certifikace přírodní zahrady
Zahrada, na které jste nechali kus práce a spoustu času, může dosáhnout na zajímavou plaketu, tedy jakousi certifikaci. Je to důkaz, že nepoužíváte umělá minerální hnojiva, pesticidy, herbicidy, chemické postřiky a ani rašelinu k úpravě půdy.

Přírodní zahrada by se měla správně obejít i bez potřeby zalévání. Největší úsilí tak místo péče věnujte naplánování výsadby a výběru druhů. Užitkové i okrasné druhy mohou být v symbióze.

Co najdete v přírodní zahradě

Při výběru jednotlivých rostlin se klade důraz na původní vegetaci (to je hlavní rozdíl oproti permakulturní zahradě).

  • živé plot z divokých keřů
  • louka a prvky louky
  • ponechání divokých porostů
  • divoký koutek
  • mimořádná stanoviště (vlhká nebo suchá)
  • listnaté stromy
  • květiny a kvetoucí trvalky

Pro užitkové zahrady platí ještě navíc další podmínky. Je potřeba vybudovat místo pro kompost nebo umožnit hnízdění a obecně ubytování zvířectvu. Na pozemku se svádí dešťová voda pro pozdější využití. V přírodních zahrádkách najdete speciální místa pro bylinky a zeleninu. Zapomínat se nesmí na mulčování a využívání šetrných postupů.
Do zahrady naplánujte rozmístění plodin tak, aby se mohly pravidelně měnit a žádný druh nebyl umístěný několik let na jednom stanovišti.

Přírodní zahrada neznamená divočinu

Následkem spojení samoregulace přírody a lidských schopností a prostředků vznikne unikátní prostor. Přiblížení se přírodnímu biotopu s sebou nese zásadní úskalí, kterým je absence látek, jež jsou schopny ničit nepřátele – živočichy i choroby.

Cesta k jejich odstranění ale může vést zase k přírodním produktům a hlavně chytrému výběru rostlin. Porozumění přírodě se tak stává jedním z dílčích cílů zahrady.Cesta k jejich odstranění ale může vést zase k přírodním produktům a hlavně chytrému výběru rostlin. Porozumění přírodě se tak stává jedním z dílčích cílů zahrady.

Pěstování bez umělých hnojiv a jiných chemikálií

Zemědělství se vydalo po cestě velkých výnosů bez ohledu na okolí. Nedílnou součástí procesu je používání hnojiv a dalších chemikálií, které k tomu přispívají. Rostlinu bohatě vyživují, ničí škůdce a chrání ji před nemocemi. Mohlo by se to zdát ideální, avšak tyto látky se pak dostávají i k člověku. Zatímco na jedné straně stojí snaha o zdravý životní styl, proti ní vystupují právě tito nepřátelé.
Pesticidy ničí nejen lidské zdraví, ale také celý ekosystém. U lidí se jejich účinky neblaze projevují na nervové soustavě (zejména jde o vývoj mozku), narušují hormonální rovnováhu a byla dokonce prokázána souvislost mezi nimi a Parkinsonovou chorobou.
Výzkumy ukázaly, že škodliviny v půdě se ukládají do plodin prostřednictvím kterých se dostávají do organismu. Vlastní pěstování v přírodní zahradě tak je skvělou cestou k vlastní čisté produkci ovoce a zeleniny v bio kvalitě.

Náhrada pesticidů

Napadení škůdci a chorobami je jedním z největších úskalí přírodní zahrady. K životnímu prostředí jsou šetrnější dvě metody:

  • Lapače s feromonovými přípravky
  • Podpora přirozených predátorů

Některým problémům se dá čelit znalostí účinků látek jednotlivých rostlin, které působí jako odpuzovače. 
Místo průmyslových hnojiv pak půdě dopřejte obohacení chlévským hnojem.

Úroda možná nebude vypadat jako z katalogu, za to bude opravdu zdravá.

Zahradničení není věda a jde to i bez používání chemikálií. Jejich škodlivý vliv na zdraví už není jen domněnkou, a tak se návrat k přírodě zrychluje. Už na jaře si můžete vytvořit vlastní zdroj BIO zeleniny, ovoce i bylinek. Kromě užitku ale bude zahrádka i místem, kde budete rádi trávit volné chvilky.

Jak to chodí v přírodní zahradě

Přírodní zahrady jsou už více než 15 let vyhledávanými turistickými cíly, i když jich v České republice není zase tolik.
Najdete v nich druhově rozmanitou vegetaci, zajímavé uspořádání zahradních prvků a architektury, vodní plochu, živý plot a další.
Ani zálivka neprobíhá tradičně. Používá se zásadně dešťová voda, která se svádí z celého pozemku.
Druhová bohatost flóry jistě bude vyhovovat zvířectvu ze širokého okolí a na zahradu se budou stahovat ptáci i menší savci.
Na užitečné přírodní zahradě nezapomeňte na místo pro zeleninu, ovoce a bylinky do kuchyně.
Temnější kouty budou místem třeba pro hromadu štěrku a kameny, ať už pro dekoraci nebo pozdější využití.

Zahradničení není věda a jde to i bez používání chemikálií. Jejich škodlivý vliv na zdraví už není jen domněnkou, a tak se návrat k přírodě zrychluje. Už na jaře si můžete vytvořit vlastní zdroj BIO zeleniny, ovoce i bylinek. Kromě užitku ale bude zahrádka i místem, kde budete rádi trávit volné chvilky.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Plastová okna a jejich životnost ovlivňuje i prováděná údržba

Tak v tom souhlasím, ale myslím si, že celé to začíná tam, od koho jsme okna pořídili. Když si člověk v dnešní...

Hliníková okna jsou odolná a dlouho vydrží

Souhlasím, že hliníková okna jsou dobrá, ale furt si myslím, že hodně záleží na tom, od jakého dodavatele je k...

Jak zařídit dětský pokoj pro prvňáčka: Inspirace a praktické tipy

Dobrý den, děkujeme za sdílení zkušenosti. Redakce Chytré bydlení

Vybírejte okna chytře aneb co potřebujete vědět před montáží

Dobrý článek. Já si myslím, že spousta lidí, když řeší výměnu oken, tak se v tom úplně nevyznají a dají na rad...

Jak vyřešit okolí bazénu? Možností je hned několik!

Zdravím, našel jsem stejnou dlažbu pod názvem: Presbeton dlažba 60x30x4,5 VERTO 4 šedá reliéf
Když tento náze...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Kuchyni jsem pořizovala prvně, natož abych jí někdy navrhovala, takže mě překvapilo, ko...

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Už přes rok jsem na plovoucím tarifu u bezDodavatele, to tak tomu ještě ani neříkali, a ...

Dodavatelé elektřiny zkušenosti

Já jsem od toho neměl moc velká očekávání, jen jsem si prostě říkal, že na trhu nen�...
Zobrazit všechna témata

Jak předejít ucpání odpadů: Tipy, které vás ochrání před opravami

Ucpané odpady představují jeden z nejčastějších a nejnepříjemnějších problémů v domácnosti. Když odpad neodtéká nebo se toaleta ucpe, může to způsobit nejen stres, ale i nutnost rychlé a často velmi drahé oprav...

Jak správně řezat obklady, aby nepraskly

Chystáte se obkládat koupelnu nebo třeba kuchyň? Řezání obkladů může být jednou z nejnáročnějších částí. Stačí však dodržet pár základních pravidel – žádná obkladačka nepraskne. Pojďme se podívat, jak na to, ab...

Tipy na pokojovky, které vám doma vykvetou i během zimy

Zimní měsíce bývají šedivé, chladné a často bez dostatku slunečního světla. A právě v tomto období můžeme ocenit krásu kvetoucích pokojovek, které dodají našemu domovu živé barvy a pozitivní atmosféru. Jaké ros...

Byt

Jak vybrat nádobí pro indukční desku: Kompletní průvodce

Jsou rychlé, úsporné a bezpečné. Indukční varné desky. Pokud ale zvolíte špatné nádobí, nebude vůbec fungovat, nebo nevyužijete plný potenciál indukce. Poradíme vám, jak správně vybírat nádobí, na co se zaměřit...

Jaké barvy budou hitem v roce 2025?

Ačkoliv Pantone zatím oficiálně neoznámilo barvu roku 2025, už teď se rýsují trendy, které budou příští rok v interiérech dominovat. Syté odstíny, zemité tóny a elegantní neutrální barvy – to jsou jen některé z...

Jak zazimovat oleandr, aby příští rok zase vykvetl

Oleandr je krásná rostlina, kterou si mnoho z nás oblíbilo díky jejím bohatým květům a vůni připomínající středomoří. Ale protože náš klimatický pás není ideální pro přezimování venku, je potřeba oleandru věnov...

Allegro Days plné slev jsou opět tady 

Oblíbená nákupní platforma Allegro přinese v týdnu od 2. do 8. 9. tisíce produktů se slevou až 40 %. V nabídce najdete řadu výrazně zlevněných domácích spotřebičů a pomocníků, které vám ulehčí každodenní péči o...

Venkovní sauny jako oáza klidu: Jak vybrat kvalitní model pro váš domov

Toužíte po dokonalém relaxu přímo na vaší zahradě? Venkovní sauny dokážou nabídnout prostor k odpočinku i uvolnění, které si můžete dopřát kdykoliv během roku. Výběr správné sauny však může být náročný. Na co s...

6 doplňků, které vám pomohou udržet pořádek v kanceláři

Máte pocit, že se váš pracovní stůl mění na neorganizované bitevní pole? To se stává i těm nejlepší. Co s tím? Se správnými kancelářskými doplňky dokážete zkrotit chaos a vytvořit prostředí, kde se budete cítit...

Vyzdobte svůj byt sušenými květy, které vám vydrží

Sušené květiny se v posledních letech staly oblíbeným prvkem v interiérovém designu. Není divu – nejenže vydrží mnohem déle než čerstvé květiny, ale navíc přináší do domova útulnou atmosféru, která je ideální p...