V přírodní zahradě to jde i bez pesticidů a průmyslových hnojiv

V přírodní zahradě to jde i bez pesticidů a průmyslových hnojiv

Přírodní zahrada? Jaká jiná by měla zahrada být? Na jednu stranu zajímavý termín, na druhou zcela logický. Jednoduchá podstata takového prostoru v sobě nezahrnuje nic jiného, než vytvoření prostředí, které je pro danou lokalitu přirozené z hlediska druhů a jejich nároků. Původní rostliny nevyžadují zvláštní péči – rostou tak, jak by tomu bylo v přírodě. To znamená bez umělých hnojiv.

 

Přírodní zahrada by se měla správně obejít i bez potřeby zalévání. Největší úsilí tak místo péče věnujte naplánování výsadby a výběru druhů. Užitkové i okrasné druhy mohou být v symbióze.

Přírodní zahrada 

Pokud jste nepřišli na chuť perfektně střiženým trávníkům vysazeným v precizních liniích, je tu alternativa v podobě prostoru, kde si rostliny žijí svým životem. Tak, jak je tomu v přírodě, kde nepotřebují zbytečné zásahy zvenčí a přesto se všem druhům daří.
Malá přírodní rezervace se dá vytvořit i u vás doma. Stačí se jen podívat, které druhy rostlin jsou v dané lokalitě původní.
Ale nebojte, i tak může být pestrá a zajímavá. K tomu pomůže i jeden z vedlejších efektů. Přiláká faunu z okolí, stane se jejich oblíbeným cílem a vytvoří místo pro pozorování čilého ruchu živočišné říše.

Certifikace přírodní zahrady
Zahrada, na které jste nechali kus práce a spoustu času, může dosáhnout na zajímavou plaketu, tedy jakousi certifikaci. Je to důkaz, že nepoužíváte umělá minerální hnojiva, pesticidy, herbicidy, chemické postřiky a ani rašelinu k úpravě půdy.

Přírodní zahrada by se měla správně obejít i bez potřeby zalévání. Největší úsilí tak místo péče věnujte naplánování výsadby a výběru druhů. Užitkové i okrasné druhy mohou být v symbióze.

Co najdete v přírodní zahradě

Při výběru jednotlivých rostlin se klade důraz na původní vegetaci (to je hlavní rozdíl oproti permakulturní zahradě).

  • živé plot z divokých keřů
  • louka a prvky louky
  • ponechání divokých porostů
  • divoký koutek
  • mimořádná stanoviště (vlhká nebo suchá)
  • listnaté stromy
  • květiny a kvetoucí trvalky

Pro užitkové zahrady platí ještě navíc další podmínky. Je potřeba vybudovat místo pro kompost nebo umožnit hnízdění a obecně ubytování zvířectvu. Na pozemku se svádí dešťová voda pro pozdější využití. V přírodních zahrádkách najdete speciální místa pro bylinky a zeleninu. Zapomínat se nesmí na mulčování a využívání šetrných postupů.
Do zahrady naplánujte rozmístění plodin tak, aby se mohly pravidelně měnit a žádný druh nebyl umístěný několik let na jednom stanovišti.

Přírodní zahrada neznamená divočinu

Následkem spojení samoregulace přírody a lidských schopností a prostředků vznikne unikátní prostor. Přiblížení se přírodnímu biotopu s sebou nese zásadní úskalí, kterým je absence látek, jež jsou schopny ničit nepřátele – živočichy i choroby.

Cesta k jejich odstranění ale může vést zase k přírodním produktům a hlavně chytrému výběru rostlin. Porozumění přírodě se tak stává jedním z dílčích cílů zahrady.Cesta k jejich odstranění ale může vést zase k přírodním produktům a hlavně chytrému výběru rostlin. Porozumění přírodě se tak stává jedním z dílčích cílů zahrady.

Pěstování bez umělých hnojiv a jiných chemikálií

Zemědělství se vydalo po cestě velkých výnosů bez ohledu na okolí. Nedílnou součástí procesu je používání hnojiv a dalších chemikálií, které k tomu přispívají. Rostlinu bohatě vyživují, ničí škůdce a chrání ji před nemocemi. Mohlo by se to zdát ideální, avšak tyto látky se pak dostávají i k člověku. Zatímco na jedné straně stojí snaha o zdravý životní styl, proti ní vystupují právě tito nepřátelé.
Pesticidy ničí nejen lidské zdraví, ale také celý ekosystém. U lidí se jejich účinky neblaze projevují na nervové soustavě (zejména jde o vývoj mozku), narušují hormonální rovnováhu a byla dokonce prokázána souvislost mezi nimi a Parkinsonovou chorobou.
Výzkumy ukázaly, že škodliviny v půdě se ukládají do plodin prostřednictvím kterých se dostávají do organismu. Vlastní pěstování v přírodní zahradě tak je skvělou cestou k vlastní čisté produkci ovoce a zeleniny v bio kvalitě.

Náhrada pesticidů

Napadení škůdci a chorobami je jedním z největších úskalí přírodní zahrady. K životnímu prostředí jsou šetrnější dvě metody:

  • Lapače s feromonovými přípravky
  • Podpora přirozených predátorů

Některým problémům se dá čelit znalostí účinků látek jednotlivých rostlin, které působí jako odpuzovače. 
Místo průmyslových hnojiv pak půdě dopřejte obohacení chlévským hnojem.

Úroda možná nebude vypadat jako z katalogu, za to bude opravdu zdravá.

Zahradničení není věda a jde to i bez používání chemikálií. Jejich škodlivý vliv na zdraví už není jen domněnkou, a tak se návrat k přírodě zrychluje. Už na jaře si můžete vytvořit vlastní zdroj BIO zeleniny, ovoce i bylinek. Kromě užitku ale bude zahrádka i místem, kde budete rádi trávit volné chvilky.

Jak to chodí v přírodní zahradě

Přírodní zahrady jsou už více než 15 let vyhledávanými turistickými cíly, i když jich v České republice není zase tolik.
Najdete v nich druhově rozmanitou vegetaci, zajímavé uspořádání zahradních prvků a architektury, vodní plochu, živý plot a další.
Ani zálivka neprobíhá tradičně. Používá se zásadně dešťová voda, která se svádí z celého pozemku.
Druhová bohatost flóry jistě bude vyhovovat zvířectvu ze širokého okolí a na zahradu se budou stahovat ptáci i menší savci.
Na užitečné přírodní zahradě nezapomeňte na místo pro zeleninu, ovoce a bylinky do kuchyně.
Temnější kouty budou místem třeba pro hromadu štěrku a kameny, ať už pro dekoraci nebo pozdější využití.

Zahradničení není věda a jde to i bez používání chemikálií. Jejich škodlivý vliv na zdraví už není jen domněnkou, a tak se návrat k přírodě zrychluje. Už na jaře si můžete vytvořit vlastní zdroj BIO zeleniny, ovoce i bylinek. Kromě užitku ale bude zahrádka i místem, kde budete rádi trávit volné chvilky.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Trápí vás plíseň kolem oken? Poradíme, jak s ní zatočit

Pokud máte problém s plísní kolem oken, doporučuji si přečíst i tento článek https://institutzdravehobydleni.c...

Dědictví družstevního bytu má svá pravidla. Jak probíhá?

Zdravím a táži se na dědění družstevního podílu bytu. Máme s manželkou ve společ. vlastnictví byt. V případě ú...

Nejvyšší čas vyřešit těsnění do oken

Souhlasím, že těsnění oken je klíčové pro úsporu energie a zamezení úniku tepla. Nicméně bych doporučil být op...

Vybírejte okna chytře aneb co potřebujete vědět před montáží

Dobrý článek. Já si myslím, že spousta lidí, když řeší výměnu oken, tak se v tom úplně nevyznají a dají na rad...

Jak vyřešit okolí bazénu? Možností je hned několik!

Zdravím, našel jsem stejnou dlažbu pod názvem: Presbeton dlažba 60x30x4,5 VERTO 4 šedá reliéf
Když tento náze...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

My jsme po internetu hledali, kdo by nám udělal návrh kuchyně zdarma, protože všude jsme ...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Taky jsem byla řešit kuchyni u nich, protože u nás ve městě nebylo pořádně u koho a ta...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Kuchyni jsem pořizovala prvně, natož abych jí někdy navrhovala, takže mě překvapilo, ko...
Zobrazit všechna témata

Znáte systém AquaStop? Ochrání vás před vytopením

Prasklá hadice pračky nebo myčky dokáže během pár minut způsobit hotovou potopu. Pokud bydlíte v bytě, může vytékající voda napáchat škody nejen vám, ale i sousedům pod vámi. Jak se takovému scénáři vyhnout? Př...

Tepelná izolace z ovčí vlny: Může dávat smysl?

Přemýšlíte o tom, jaký materiál zvolit pro zateplení domu nebo chalupy? Možná jste narazili na ovčí vlnu – přírodní izolaci, která se čím dál častěji objevuje v ekologickém stavitelství. Má co nabídnout, ale má...

Pusťte se do údržby sítí proti hmyzu, než se mouchy a komáři probudí k životu

Na příchod jara, potažmo léta se už těšíme.Ale bzučící hmyz u ucha nebo vosí návštěva v kuchyni už tak příjemná není. Sítě proti hmyzu tyhle nepříjemnosti elegantně řeší, ale jen když fungují tak, jak mají. Teď...

Byt

Instalace solárních panelů na balkon: Výhody a nevýhody

Blíží se duben a slunce konečně začíná pořádně svítit. V době kolísavých cen energií a zvyšujícího se důrazu na ekologii přitom hledáme alternativní způsoby, jak snížit energetické náklady a zároveň chránit pla...

Trendy v interiérovém designu pro rok 2025

Hledáte inspiraci pro svůj interiér? Rok 2025 přináší čerstvé nápady, které spojují moderní estetiku, udržitelnost a praktické využití prostoru. Podívejte se s námi na to, co právě teď hýbe světem interiérového...

Jak vybrat zahradní houpačku? Roli hrají materiál, konstrukce i pohodlí

Zahradní houpačka zpříjemní letní posezení na zahradě i terase. Jakou vybrat? Podíváme se, co vše při výběru zvážit – od konstrukce přes materiály až po pohodlí a umístění.

Allegro Days plné slev jsou opět tady 

Oblíbená nákupní platforma Allegro přinese v týdnu od 2. do 8. 9. tisíce produktů se slevou až 40 %. V nabídce najdete řadu výrazně zlevněných domácích spotřebičů a pomocníků, které vám ulehčí každodenní péči o...

Máte doma problém s poletujícím prachem? Poradíme, jak s ním zatočit

Také máte pocit, že je prach doma snad všude? Usazuje se na nábytku, víří ve vzduchu a nepozorovaně zatěžuje dýchací cesty. Ať už trpíte alergií, nebo jen chcete čistší prostředí, zbavit se ho nadobro není snad...

5 způsobů, jak dát korkovým zátkám druhý život

Kolik lahví vína jste už otevřeli – a kolikrát jste korkové zátky automaticky hodili do koše? Přitom jde o přírodní materiál s obrovským potenciálem. Zkuste tentokrát zátky nevyhazovat – mohou posloužit nejen j...

Pylová sezóna začíná aneb proč si pořídit čističku vzduchu

Oteklý nos, kýchání, rýma a oči jako angorský králík – to je jen malý výčet potíží, které každoročně trápí ty, kteří se potýkají s alergickou rýmou. Sezóna pylových zrnek se blíží i v roce 2025 – a s ní i náš t...