Už víte, čím budete v zimě topit? Pelety nabízí nízkou cenu a komfort
Že je zima daleko? Ale kdeže, nastal nejvyšší čas popřemýšlet, čím si v zimě zatopíte. A pokud se roozhonete pro změnu, v poklidu stihnete i vyměnit kotel ještě před prvními chladnými rány. Pokud se chcete držet ekologické cesty, pak zauvažujte o peletách, palivu z obnovitelných zdrojů, jenž je snadno dostupné a ke všemu i úsporné nejen pro přírodu, ale i pro peněženku.
Pelety se v posledních letech staly oblíbeným materiálem pro vytápění nejen kvůli příznivé ceně. Mnohem důležitější fakt je, že při malém množství dokáži vytopit i velký prostor. Právě výhřevnost by měla být stěžejním argumentem.
Kotle na pelety
Při jeho výběru máte dvě možnosti – buď do něj investujete více (250 – 300 tisíc) a ušetříte pak během topné sezony za palivo, nebo zvolíte levnější variantu (kolem 150 tisíc), avšak náklady na samotné topení pak budou až o 50% vyšší.
Na ceně se odráží i to, zda se jedná o kotel plně automatický či poloautomatický. Prvně jmenovaný se označuje také jako bezúdržbový a je třeba zajistit k němu dostatečné množství paliva. Pak jej zkontrolujete třeba jen čtyřikrát během roku. U levnějších kotlů je péče častější – je třeba doplňovat palivo i několikrát během týdne.
Co jsou pelety?
Peleta je drobný slisovaný výrobek, který se podobá granulím. Vyrábí se tzv. peletizací jako vedlejší produkt při zpracování dřeva. Neobsahuje žádná pojiva, požadovaného tvaru je dosaženo zahřátím dřevěného odpadu na teplotu 100°C, kdy se celulóza stává lepivou a dosahuje se požadovaného tvaru.
Jejich kvalita se odvíjí od kvality vstupního materiálu, nežádoucí je např. přítomnost kůry. Jak moc výrobci klamou poznáte postupně na hořáku, jenž se zanáší.
K dostání jsou dva druhy: dřevěné pelety a agropelety. Ty se vyrábí ze slámy, sena nebo rlzných plev a všechny kotle je nedokáží spálit. Jejich výhřevnost je nižší a zůstává z nich více popele.
Proč topit peletami
Hlavní otázka, která vede ke změně způsobu vytápění, je jasná – bude to výhodné a ušetříme díky tomu? Odpověď už tak jednoznačná však není. Pokud v současnosti topíte zemním plynem, pak přechod na pelety bude sice výhodný, avšak návratnost investice se rozloží do delší doby. Hovoří se o úspoře 30% za topnou sezonu, což už je ale na zvážení každého.
Kdo vytápí elektřinou by naopak neměl váhat. Tam se cena za nový kotel a materiál vrátí v horizontu maximálně čtyř let.
Kdy naopak nejsou pelety finančně výhodné, to je v případě dosavadního používání dřevěného uhlí. Pro změnu by zde však mohl hovořit vyšší komfort a ekologičnost.
Pokojová peletová kamna
Zatímco pelety se v mnoha domácnostech staly už běžnou záležitostí, novinkou z poslední doby je jejich využití v kamnech určených do interiéru. Kamna na pelety umožní také pohled na oheň, avšak jsou snadnější na instalaci. Pro správnou funkčnost potřebují komín s průměrem jen 10-15 cm. Materiál si umí dávkovat sami, a zatoužíte-li po vůni dřeva, bez obav do něj můžete vložit i menší polínka.
Lze je propojit s teplovodním výměníkem a vyhřívat jimi blízké okolí.
Pelety jsou označovány za materiál budoucnosti. Spotřebuje se při nich dřevěný odpad, jenž by jinak skončil na kompostu a zcela nezužitkovaný. Pro vytápění je to však velmi účinný materiál a tak by byla škoda nevyužít toho.
Diskuse k článku
Andy
Saša
Hanuš