Úprava pitné vody patří do rukou odborníků

Úprava pitné vody patří do rukou odborníků

Voda bez zdravotních rizik je pro nás samozřejmost. Než se ale stane pitnou, prochází procesem, který ji zbaví všech znečištění, nežádoucích příměsí a škodlivin. Mohou pocházet z různých zdrojů a lidskému organismu rozhodně neprospívají. Ve vodovodním řadu proudí nezávadná voda, ale jak postupovat v případě, že si chcete upravit vodu ze svého zdroje?

 

Problémy s nedostatkem vody se nás už dotkly v létě 2015, kdy nadprůměrně horké léto důkladně prověřilo zásobárny vody. Znalosti o úpravě vody se ale hodí i v oblastech, kam nevede vodovodní síť – třeba na chatě.

Filtruje se ze voda studny, z potoka i dešťová

O tom, že jste pozřeli kontaminovanou vodu, se přesvědčíte po několika hodinách. Žaludeční a střevní potíže jsou nejčastějším zdravotním problémem při pobytu mimo domov, kde se i stravujete nebo se snažíte udržovat hygienu. Taková statistika sice neexistuje, ale čísla v ní by byla jistě vysoká, protože snad každý má zkušenost s problémy v situacích, kdy se stravuje v odlišném prostředí, než je zvyklý. Nezáleží, jestli cestujete na dovolenou do zahraničí, míříte do kempu nebo na chatu – všude na vás mohou číhat zákeřné bakterie.
Na samostatnou kapitolu by vydaly dětské letní tábory, na které zdravotníci bez medikamentů na střevní a žaludeční potíže raději ani nevyráží.

Nebezpečné bakterie (nachází se v pitné vodě i vodě v bazénech, kde se podcení její ošetřování):  Legionella sp., E. coli, koliformní bakterie, termotolerantní koliformní bakterie, enterokoky, Pseudomonas aeruginosa, Staphylococcus aureus. Z hlediska zdravotních rizik může být ještě nebezpečnější výskyt parazitických prvoků jako jsou Giardia nebo Cryptosporidium

O tom, že jste pozřeli kontaminovanou vodu, se přesvědčíte po několika hodinách. Žaludeční a střevní potíže jsou nejčastějším zdravotním problémem při pobytu mimo domov, kde se i stravujete nebo se snažíte udržovat hygienu.

Parametry pitné vody aneb co nesmí obsahovat

Pitná, pramenitá nebo minerální voda? Je mezi nimi rozdíl a pro každou platí jiné normy.

  • Nesmí obsahovat mikroorganismy, parazity a látky jakéhokoliv druhu v počtu nebo koncentraci, které by mohly ohrozit veřejné zdraví (stanoveno zákonem 252/2004 Sb.)
  • Překročení mezní hodnoty obvykle nepředstavuje akutní zdravotní riziko. Není-li u ukazatele uvedeno jinak, jedná se o horní hranici rozmezí přípustných hodnot.
  • Dosažení nejvyšší mezní hodnoty zakazuje používání vody k pití
  • Úplný rozbor vody zahrnuje 62 ukazatelů, zkrácený pak 23; obojí stanovuje vyhláška (nutně je však potřeba znát jen 17 z nich)

Pít vodu ze studny? Až po rozboru

Kvalitu vody ve studně si musí majitel ohlídat sám. Pravidelné kontroly nejsou jen rutinní záležitostí, protože je musí provádět odborní pracovníci se speciálním vybavením.
Zkoumají se ukazatelé se mikrobiologické a biologické povahy (např. bakterie E. Coli), fyzikální (např. vodivost), chemické (např. dusičnany) a organoleptické (např. pach, zákal).

Zkoumají se ukazatelé se mikrobiologické a biologické povahy (např. bakterie E. Coli), fyzikální (např. vodivost), chemické (např. dusičnany) a organoleptické (např. pach, zákal).

Kompletní a nejpodrobnější analýza je poměrně nákladná – vyjde asi na 7500 Kč, za její zkrácenou verzi zaplatíte kolem 1100 Kč. Dozvíte se o ní základní údaje, jako je barva, zákal, pach, chuť, pH, CHSKMn, Fe, amonné ionty, dusitany, dusičnany, konduktivitu, koliformní bakterie, E. koli, kulivovatelné org. při 22°C a 36°C, tedy to nejpodstatnější.

Orientačně si můžete rozbor provést i sami. Slouží k tomu speciální sady, které používají i akvaristé. S jejich pomocí zjistíte ale jen malý zlomek hodnot a ještě ne úplně přesně.

Jak upravit, aby se mohla pít

I když je otočení kohoutkem snažší, není na škodu vodu ve studni upravit (pokud ji hodláte konzumovat). V případě, že čísla ve výsledcích nebudou odpovídat tabulkovým hodnotám a voda nebude ke konzumaci vhodná, není to konečná. Sami se do úprav nepouštějte a pro srovnání stavu kontaktujte raději odbornou firmu. Ta je na takové situace připravena, ví co dělat a zná účinné postupy.

Kromě spolehlivého filtru bude potřeba i dezinfekce (např. UV lampou) a filtrace (s různými druhy filtrů).
Další důležitou informací je ta, v níž po rozboru sdělí, kdy by bylo potřeba vodu znovu zkontrolovat. Situace se v průběhu roku mění a ovlivňují ji různé okolnosti – od sucha až po povodně.

Žhavým tématem je v dobách nedostatku správné hospodaření s vodou. Zdá se, že příroda nás zkouší a po povodních, které Česko trápili před lety, teď navazuje doba, kdy nás zase potrápí sucho.
Zároveň je potřeba dávat si pozor na zdroje znečištění vody, protože ty můžeme ovlivňovat sami.

Čištění a filtrace vody v přírodě?

Úprava vody na výletě v přírodě není žádné sci-fi, ke kterému byste potřebovali kufřík s chemickou sadou. Na trhu jsou k dostání speciální lahve, které jsou schopny nabranou vodu prefiltrovat a zbavit všeho, co tam nemá místo.

Žhavým tématem je v dobách nedostatku správné hospodaření s vodou. Zdá se, že příroda nás zkouší a po povodních, které Česko trápili před lety, teď navazuje doba, kdy nás zase potrápí sucho.
Zároveň je potřeba dávat si pozor na zdroje znečištění vody, protože ty můžeme ovlivňovat sami.

Pitná voda ze studny bude na chatě perfektním řešením jejího nedostatku. Doma je pak ideálním záložním zdrojem. Kontrola a péče se ale nesmí podceňovat, protože jen tak bude zdravotně nezávadná a kvalitní.
Do rozboru a úpravy raději investujte, jen tak získáte stoprocentní jistotu nezávadnosti a budete ji moci bez obav využívat. Třeba jen k rychlému letnímu osvěžení.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

6 tipů, jak zařídit pokoj pro puberťáka

Při rekonstrukci pokoje pro mého syna mi velmi pomohl tento článek https://institutzdravehobydleni.cz/zdravy-d...

Dědictví družstevního bytu má svá pravidla. Jak probíhá?

Dobrý den,
ano, podle informací, které jsem vyhledala, pokud je družstevní byt ve společném jmění manželů, ta...

Dědictví družstevního bytu má svá pravidla. Jak probíhá?

Zdravím a táži se na dědění družstevního podílu bytu. Máme s manželkou ve společ. vlastnictví byt. V případě ú...

Vybírejte okna chytře aneb co potřebujete vědět před montáží

Dobrý článek. Já si myslím, že spousta lidí, když řeší výměnu oken, tak se v tom úplně nevyznají a dají na rad...

Jak vyřešit okolí bazénu? Možností je hned několik!

Zdravím, našel jsem stejnou dlažbu pod názvem: Presbeton dlažba 60x30x4,5 VERTO 4 šedá reliéf
Když tento náze...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

My jsme po internetu hledali, kdo by nám udělal návrh kuchyně zdarma, protože všude jsme ...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Taky jsem byla řešit kuchyni u nich, protože u nás ve městě nebylo pořádně u koho a ta...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Kuchyni jsem pořizovala prvně, natož abych jí někdy navrhovala, takže mě překvapilo, ko...
Zobrazit všechna témata

Jak zakomponovat skleněné mozaiky do designu koupelny

Skleněné mozaiky dovedou úplně změnit atmosféru koupelny. Jsou lesklé, hravé a umí vytvořit něco mezi uměním a funkčním obkladem. Ať už plánujete kompletní rekonstrukci, nebo chcete koupelně dodat nový detail, ...

Tepelná izolace z ovčí vlny: Může dávat smysl?

Přemýšlíte o tom, jaký materiál zvolit pro zateplení domu nebo chalupy? Možná jste narazili na ovčí vlnu – přírodní izolaci, která se čím dál častěji objevuje v ekologickém stavitelství. Má co nabídnout, ale má...

Byt

6 tipů, jak doma využít zavařovací sklenice

Zavařovací sklenice si většina z nás spojí s létem, marmeládou a kompoty od babičky. Jak ale během zimy a jara postupně vyjídáme zásoby, zbyde jich nám spousta prázdných. Doma nám často leží ve skříni bez užitk...

Trendy v interiérovém designu pro rok 2025

Hledáte inspiraci pro svůj interiér? Rok 2025 přináší čerstvé nápady, které spojují moderní estetiku, udržitelnost a praktické využití prostoru. Podívejte se s námi na to, co právě teď hýbe světem interiérového...

Zažijte netradiční dovolenou plnou památek a přírody: Objevte Mostecko

Mostecko je regionem, k němuž v poslední době přitáhl pozornost zejména známý televizní seriál. Nabízí ale kromě míst spjatých s natáčením i řadu jiných zajímavostí. Které to jsou?

Allegro Days plné slev jsou opět tady 

Oblíbená nákupní platforma Allegro přinese v týdnu od 2. do 8. 9. tisíce produktů se slevou až 40 %. V nabídce najdete řadu výrazně zlevněných domácích spotřebičů a pomocníků, které vám ulehčí každodenní péči o...

Máte doma problém s poletujícím prachem? Poradíme, jak s ním zatočit

Také máte pocit, že je prach doma snad všude? Usazuje se na nábytku, víří ve vzduchu a nepozorovaně zatěžuje dýchací cesty. Ať už trpíte alergií, nebo jen chcete čistší prostředí, zbavit se ho nadobro není snad...

5 způsobů, jak dát korkovým zátkám druhý život

Kolik lahví vína jste už otevřeli – a kolikrát jste korkové zátky automaticky hodili do koše? Přitom jde o přírodní materiál s obrovským potenciálem. Zkuste tentokrát zátky nevyhazovat – mohou posloužit nejen j...

Pylová sezóna začíná aneb proč si pořídit čističku vzduchu

Oteklý nos, kýchání, rýma a oči jako angorský králík – to je jen malý výčet potíží, které každoročně trápí ty, kteří se potýkají s alergickou rýmou. Sezóna pylových zrnek se blíží i v roce 2025 – a s ní i náš t...