Trápí vás nachlazení? Zkuste šalvěj a zatočte s rýmou a dalšími problémy
Šalvěj patří mezi nedoceněné bylinky, které dokáží hravě zatočit s rýmou, nachlazením a dalšími problémy. Šalvěj lékařská má mnoho léčivých účinků, díky kterým se zbavíte zánětů, nadýmání nebo posílíte imunitu v chladném počasí. Pojďme si ukázat, na co vše šalvěj lékařskou můžete potřebovat a jak z ní připravit zdravý sirup na nachlazení nebo šalvějový ocet.
Šalvěj lékařská a její léčivé účinky
Šalvěj lékařská je bylinka vysoká až 50 cm pocházející ze Středomoří. Má fialové květy a pěstovat ji můžete na zahradě nebo i v květináči doma. Jestli pěstujete šalvěj nyní na zahradě, určitě ji přikryjte chvojím, aby vám nezmrzla. Šalvěj v sobě obsahuje velké množství zdraví prospěšných látek, které pomáhají posílit imunitu a vyléčí mnoho zdravotních problémů. Šalvěj má podle mnohých výzkumů vysoké antibakteriální a antivirózní účinky.
Šalvěj lékařská pomáhá:
- Zvyšovat imunitu
- Zklidňovat kašel a rýmu
- Odvádět hleny z dechových orgánů
- Na plicní choroby
- Ulevit od nadýmání a plynatosti
- Povzbuzovat chuť k jídlu
- Zmírnit třes rukou
- Zastavit přílišné pocení
- Čistit krev
- Zbavit se zánětu zubů a mandlí
- Mírnit bolesti v krku
Šalvěj lékařská dokáže působit na naše tělo blahodárně, jelikož v sobě obsahuje:
- Vitamíny B
- Flavonoidy
- Třísloviny
- Fytoestrogeny
- Hořčiny
Kdo by neměl šalvěj užívat?
I když je šalvěj bylinka s cennými a léčivými vlastnostmi, neměly by ji užívat těhotné ženy a také kojící ženy, jelikož může zastavit produkci mateřského mléka. Z důvodu velké síly by neměli šalvěj užívat také malé děti do dvou let a lidé trpící epilepsií.
Pokud používáte šalvěj při kloktání a na vyplachování úst, vzácně vám mohou opuchnout rty. V tomto případě je nutné, abyste šalvěj okamžitě vysadili.
Šalvěj lékařská: čaj z šalvěje
Čaj z šalvěje je jednoduchý recept, jak ulevit našemu tělu od nachlazení a rýmy přírodní cestou. Dvě čajové lžíce sušené šalvěje zalijeme horkou vodou, spaříme a necháme asi 10 minut vyluhovat. Čaj poté scedíme a pijeme 3krát denně. Po 4 týdnech byste si měli dát od čaje z šalvěje pauzu.
Šalvěj lékařská: šalvějový ocet
Šalvějový ocet je výborný způsob pro vnější užití, a to například při bolestech kloubů anebo pro zahojení ran a odřenin. Šalvějový ocet připravíme tak, že sklenici naplníme šalvějí až po okraj a zalijeme octem. Lahev uzavřeme a necháme stát 14 dní na teplém místě.
Šalvěj lékařská: šalvějový sirup
Šalvějový sirup vám pomůže na bolesti a záněty v krku. Připravíme si květy a listy šalvěje a krystalový cukr. Do uzavíratelné sklenice vrstvíme na střídačku listy a květy šalvěje s cukrem. Začneme šalvějí, poté přidáme cukr, zase šalvěj a tak dále, dokud sklenici celou nenaplníme. Každý vrstva by měla mít cca 1 cm.
Až bude sklenice zcela plná, ještě ji zasypeme cukrem. Poté sklenici uzavřeme a necháme stát asi 20 dní na slunném místě. Šalvějový sirup poté přecedíme a vymačkáme všechnu šťávu. Šalvějový sirup skladujeme na temném místě.
Diskuse k článku