Těžký boj proti smogu a proti prachu ze znečištěného ovzduší

Těžký boj proti smogu a proti prachu ze znečištěného ovzduší

Kvalita ovzduší se nejčastěji řeší v zimě, kdy v nižších polohách panuje inverze. Ve spojení s topnou sezónou a hustým silničním provozem je pak problém na světě. Tuhé znečišťující části (prach) a chemické znečištění (smog) způsobují zdravotní problémy a celkově ovlivňují kvalitu života. Vyloženě čisté a zdravé prostředí se v současnosti hledá těžce, můžete ale zkusit udělat vše pro to, abyste dýchali o něco čistší vduch.

 

Cesta k němu vede ale zase po silnici – musíte pryč z města, daleko od průmyslových zón a továren. Ani na venkov však už není stoprocentní záruka, že hlubokými nádechy dostanete do plic jen čistý vzduch.

Smog tíží města i celé oblasti

Obrázky z Číny působí až děsivě: zamlženými ulicemi se prochází davy v rouškách, aby se jim do plic nedostával prach a další škodliviny, kterými je vzduch nasycený. Mlha totiž není kondenzovaná pára jak ji známe my, ale zřetelně rozeznatelný prach a smog. Takové problémy netrápí jen Číňany a pro příklad není třeba chodit daleko. Své by mohli vyprávět obyvatelé severu Moravy a severu Čech – průmyslových oblastí, jež jsou u nás tímto problémem stiženy nejvíc. Následují je velká města s fabrikami, která se při inverzi stávají uzavřenými nádobami.

A obyvatelé trpí. Sýpou, špatně se jim dýchá, oči pálí a pociťují celkovou únavu. Zejména u dětí a starších lidí se pak projevuje snížená obranyschopnost, kdy jedna nemoc následuje druhou.
Jistá míra látek ve vzduchu je přípustná a nemá na nás žádný vliv – běžně se nachází v přírodě, patří k procesům a pochodům. Fotochemický smog ale vychází z lidské činnosti a člověk tak sám komplikuje život. Nejen však sobě, protože se takové podmínky odráží i na komplexním stavu přírody.

Oblasti postižené smogem: nejvyšší míra oxidu siřičitého, oxidu uhelnatého, oxidu dusíku, prachových částic, těkavých organických látek a ozónu (dohromady tedy smogu) bývá pravidelně trápí Ostravsko, Ústí n. Labem a okolí, Brno nebo Prahu (tj. průmyslové oblasti a lokality s hustým silničním provozem).
Zdrojem ale nejsou jen velké průmyslové společnosti a hustý provoz. Značnou mírou přispívá i vytápění domácností (proto dochází ke zhoršení na začátku topné sezóny).

 Zdrojem ale nejsou jen velké průmyslové společnosti a hustý provoz. Značnou mírou přispívá i vytápění domácností. Proto dochází ke zhoršení pravidelně se začátkem zimy.

Méně nápadný letní smog

Letní parna odhalila ještě jeden fenomén, který v našich končinách nebýval tak častý a výrazný – letní smog. Jedná se o přízemní ozon a je až sekundárním projevem, protože vzniká jako produkt reakce látek ve vzduchu. Nahrává mu mírné proudění vzduchu, intenzivní sluneční záření, vysoké teploty a nízká vzdušná vlhkost – přesně tak, jak tomu bývá v horkém létě. V noci dochází k částečnému rozptýlení díky přestávce v některých procesech.
Na zdravotním stavu se projevuje podrážděním očí a nosu, kašlem, podrážděním hrdla a malátností. Výjimečný není ani pocit tlaku na hrudi a bolest hlavy.

Jaké chování doporučují lékaři pro takové podmínky? Snížení fyzické námahy, nepřepínání se, klid a dostatek tekutin.

Proti smogu legislativou a odpovědností

Shodne se na tom většina odpovědných – musí se snižovat množství smogových částic. Na čem už se ale neshodnou je právě ta podstatnější a obtížnější část, tedy způsob, jakým se to nude provádět.
Je to ale nezbytně nutné, protože netrpí jen lidé, ale také zvířata a negativní vliv mají škodliviny ve vzduchu i na rostlinstvo. Představa, že se lidstvo tráví samo (z několika směrů), je děsivá.

Svou roli má při vzniku smogových situací i sama příroda. Konkrétně v tomto případě se to týká proudění vzuchu nebo nadmořská výška.

Nebezpečný polétavý prach

Zákeřné jemné prachové částice se vážou na karcinogenní látky (polycyklické aromatické uhlovodíky) a ty stojí nejen za onkologickým onemocněním, ale i za  bronchitidami u předškoláků, nepříznivým vývojem těhotenství v jeho počátku a neplodností u mužů. Zrychluje stárnutí buněk a dlouhodobý pobyt v takovém prostředí se zapíše hluboko do organismu.

Zákeřné jemné prachové částice se vážou na karcinogenní látky (polycyklické aromatické uhlovodíky) a ty stojí nejen za onkologickým onemocněním, ale i za  bronchitidami u předškoláků, nepříznivým vývojem těhotenství v jeho počátku a neplodností u mužů. Zrychluje stárnutí buněk a dlouhodobý pobyt v takovém prostředí se zapíše hluboko do organismu.

Zmírnění fyzické aktivity je nutnost. Je také potřeba dodávat tělu kvalitní stravu bohatou na antioxidanty (vitamíny A, E, C, B2, B15, selen, zinek, mangan, beta, bioflavonoidy (resveratrol v červeném vínu), některé druhy tříslovin (z čajovníku čínského), enzymy (koenzym Q10) a některé aminokyseliny (taurin).
Obsahují je je např. borůvky, modré hrozny, červené víno, ostružiny, maliny, černé jeřabiny, česnek, rajčata, brokolice, mrkev, zelená koření (např. medvědí česnek, řeřicha, pažitka, libeček, petržel), čaj (černý, žlutý, zelený, bílý), rybí tuk, kvalitní krůtí maso nebo losos.

Pro mnoho lidí je čistička vzduchu už nezbytností, další ji možná budou potřebovat už zanedlouho. Problém sice nevyřeší zcela, dětem, seniorům a nemocným ale zpříjemní život. Na Ostravsku dokonce probíhal nákup těchto zařízení do školek a nemocnic s přispěním státu.
Není ale samospásným řešením. Je jen střípkem do mozaiky.

Ničíme se sami, pomalu, ale vytrvale. Průběh je jasně viditelný a zatím nechává populaci v klidu.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

6 tipů, jak zařídit pokoj pro puberťáka

Při rekonstrukci pokoje pro mého syna mi velmi pomohl tento článek https://institutzdravehobydleni.cz/zdravy-d...

Dědictví družstevního bytu má svá pravidla. Jak probíhá?

Dobrý den,
ano, podle informací, které jsem vyhledala, pokud je družstevní byt ve společném jmění manželů, ta...

Dědictví družstevního bytu má svá pravidla. Jak probíhá?

Zdravím a táži se na dědění družstevního podílu bytu. Máme s manželkou ve společ. vlastnictví byt. V případě ú...

Vybírejte okna chytře aneb co potřebujete vědět před montáží

Dobrý článek. Já si myslím, že spousta lidí, když řeší výměnu oken, tak se v tom úplně nevyznají a dají na rad...

Jak vyřešit okolí bazénu? Možností je hned několik!

Zdravím, našel jsem stejnou dlažbu pod názvem: Presbeton dlažba 60x30x4,5 VERTO 4 šedá reliéf
Když tento náze...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

My jsme po internetu hledali, kdo by nám udělal návrh kuchyně zdarma, protože všude jsme ...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Taky jsem byla řešit kuchyni u nich, protože u nás ve městě nebylo pořádně u koho a ta...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Kuchyni jsem pořizovala prvně, natož abych jí někdy navrhovala, takže mě překvapilo, ko...
Zobrazit všechna témata

Jak zakomponovat skleněné mozaiky do designu koupelny

Skleněné mozaiky dovedou úplně změnit atmosféru koupelny. Jsou lesklé, hravé a umí vytvořit něco mezi uměním a funkčním obkladem. Ať už plánujete kompletní rekonstrukci, nebo chcete koupelně dodat nový detail, ...

Tepelná izolace z ovčí vlny: Může dávat smysl?

Přemýšlíte o tom, jaký materiál zvolit pro zateplení domu nebo chalupy? Možná jste narazili na ovčí vlnu – přírodní izolaci, která se čím dál častěji objevuje v ekologickém stavitelství. Má co nabídnout, ale má...

Byt

6 tipů, jak doma využít zavařovací sklenice

Zavařovací sklenice si většina z nás spojí s létem, marmeládou a kompoty od babičky. Jak ale během zimy a jara postupně vyjídáme zásoby, zbyde jich nám spousta prázdných. Doma nám často leží ve skříni bez užitk...

Trendy v interiérovém designu pro rok 2025

Hledáte inspiraci pro svůj interiér? Rok 2025 přináší čerstvé nápady, které spojují moderní estetiku, udržitelnost a praktické využití prostoru. Podívejte se s námi na to, co právě teď hýbe světem interiérového...

Zažijte netradiční dovolenou plnou památek a přírody: Objevte Mostecko

Mostecko je regionem, k němuž v poslední době přitáhl pozornost zejména známý televizní seriál. Nabízí ale kromě míst spjatých s natáčením i řadu jiných zajímavostí. Které to jsou?

Allegro Days plné slev jsou opět tady 

Oblíbená nákupní platforma Allegro přinese v týdnu od 2. do 8. 9. tisíce produktů se slevou až 40 %. V nabídce najdete řadu výrazně zlevněných domácích spotřebičů a pomocníků, které vám ulehčí každodenní péči o...

Máte doma problém s poletujícím prachem? Poradíme, jak s ním zatočit

Také máte pocit, že je prach doma snad všude? Usazuje se na nábytku, víří ve vzduchu a nepozorovaně zatěžuje dýchací cesty. Ať už trpíte alergií, nebo jen chcete čistší prostředí, zbavit se ho nadobro není snad...

5 způsobů, jak dát korkovým zátkám druhý život

Kolik lahví vína jste už otevřeli – a kolikrát jste korkové zátky automaticky hodili do koše? Přitom jde o přírodní materiál s obrovským potenciálem. Zkuste tentokrát zátky nevyhazovat – mohou posloužit nejen j...

Pylová sezóna začíná aneb proč si pořídit čističku vzduchu

Oteklý nos, kýchání, rýma a oči jako angorský králík – to je jen malý výčet potíží, které každoročně trápí ty, kteří se potýkají s alergickou rýmou. Sezóna pylových zrnek se blíží i v roce 2025 – a s ní i náš t...