Tepelné čerpadlo vs. elektrokotel: návratnost, náklady, výhody a nevýhody
Řada domácností používá jako primární zdroj vytápění elektrokotel. Vzhledem k vysokým cenám za elektrickou energii je však v mnoha případech vytápění elektrickými kotly nevýhodné a nákladné. U novostaveb se pak už klasické elektrokotle téměř nepoužívají, protože mohou díky vysoké energetické náročnosti způsobit potíže se získáním stavebního povolení. Pokud nechcete měnit zdroj energie a pořizovat kotle na plyn či tuhá paliva, nejlepším řešením je pořízení tepelného čerpadla. Je ekologické a přinese výraznou úsporu na vytápění.
Elektrokotel snadno vyměníte za tepelné čerpadlo
Pokud jste doposud využívali k vytápění svého domu elektrokotel a rádi byste snížili výdaje za vytápění bez výrazných stavebních úprav, vyměňte jej za moderní tepelné čerpadlo. Tepelné čerpadlo (TČ) totiž může nahradit či doplnit takřka jakýkoliv systém elektrického vytápění. Výhody vytápění elektřinou tak zůstanou zachovány, a to s mnohem nižšími provozními náklady. Tepelné čerpadlo bez větších úprav připojíte i na stávající nízkoteplotní radiátory či teplovodní podlahové topení.
Srovnání TČ s elektrickými kotly
Zájem o výměnu elektrokotlů za tepelná čerpadla stále roste. Hlavním důvodem je právě výrazné snížení provozních nákladů, a to až o několik desítek tisíc korun ročně. TČ totiž odnímají teplo z venkovního prostředí a převádí ho na vyšší teplotní hladinu. Elektrickou energii tak čerpadlo využívá jen pro provoz ventilátorů, kompresoru a systému regulace a řízení, nikoliv k samotnému ohřevu. Proto je spotřeba elektrické energie ve srovnání s elektrokotli minimální.
Pořizovací náklady na tepelná čerpadla se vám brzy vrátí
Některé uživatele elektrických kotlů odrazují od pořízení nového TČ poměrně vysoké pořizovací náklady. Je však třeba zdůraznit, že díky výraznému snížení nákladů na vytápění a ohřev vody se návratnost čerpadel udává v řádu několika let.
Návratnost nelze přesně vyčíslit, protože se odvíjí od energetické náročnosti budovy a spotřeby energie elektrokotle. Pokud máte doma elektrický kotel, při pořízení TČ počítejte s návratností v rozmezí 3 až 6 let. Pokud však využijete některého z aktuálních dotačních programů, například tzv. kotlíkových dotací či programu Nová zelená úsporám, návratnost tím ještě zkrátíte.
Moderní tepelná čerpadla jsou tichá
Při srovnávání TČ a elektrokotlů se často operuje s hlučností, která může kdekoho od výměny kotle za čerpadlo odrazovat. Hlučnost však byla problémem především u starších čerpadel nebo zařízení nevalné kvality.
Dnešní moderní tepelná čerpadla jsou zkonstruována z kvalitních komponentů a obsahují precizně zhotovené ventilátory, které zaručí tichý provoz. Na českém trhu dodává tichá tepelná čerpadla například společnost ENBRA. Kromě použití kvalitních komponentů vynikají i moderním systémem plynulého řízení výkonu kompresoru a ventilátoru, který úroveň hluku snižuje ještě výrazněji.
Tepelná čerpadla jsou ekologičtější než elektrokotle
Při výběru vhodného zdroje vytápění byste se měli zaměřit i na ekologičnost. Ta by vás měla zajímat i v případě, že se o šetrnost k životnímu prostředí aktivně nezajímáte. Evropské normy jsou stále přísnější a na majitele nemovitostí kladou přísné požadavky. Ačkoliv elektrokotle neprodukují žádné emise, spotřebují značné množství elektrické energie, což ovlivní nejen vaši peněženku, ale i životní prostředí. Tepelná čerpadla jsou ekologičtějším zdrojem vytápění a ohřevu vody, protože spotřebují jen nezbytné minimum energie pro provoz. Získat průkaz energetické náročnosti budovy (PENB) a dosáhnout uspokojivých hodnot je tak v případě TČ mnohem snazší. To oceníte především při realizaci novostaveb, kdy od vás bude stavební úřad doložení průkazu požadovat.
Pokud vám vytápění s využitím elektrického zdroje energie vyhovuje, výměna elektrokotle za tepelné čerpadlo je nejlepší volbou. Na rozdíl od výměny elektrokotle za kotel na plyn či tuhá paliva se obejdete bez výrazných změn otopného systému i bez rozsáhlých stavebních úprav.
Diskuse k článku