Světlovody vnesou přirozené světlo i do místností bez oken
Máte pocit, že vaše interiérové prostory připomínají i během slunečného dne tmavou kobku, ve které se necítíte zrovna dobře? Ideální místnost je taková, která během dne nevyžaduje použití žádného umělého zdroje osvětlení. Spousta domů a bytů se však potýká s nedostatkem prostupu přirozeného světla, což má negativní vliv na psychiku a vede ke zvýšení nákladů za energie. Jak problém s nedostatkem světla vyřešit? Funkčním řešením je montáž světlovodů, které zajistí přívod přirozeného světla i do tmavých prostorů.
Na jakém principu světlovody fungují
Světlovody jsou mechanickými zařízeními, které slouží jako systémy střešního osvětlení. Úkolem světlovodu je přivést přirozené denní světlo do místností, a to přes střechu a na vzdálenost i několika desítek metrů. K přenosu světla do vnitřních prostorů tak není třeba vůbec elektrická energie, a tak je využití světlovodů provozně výhodné a ekologické.
I když světlovod vypadá na prvním pohled jednoduše, jedná se o sofistikované a konstrukčně náročné zařízení, čemuž odpovídá i jeho cena. Čím větší je vzdálenost mezi střecho a vyústěním v místnosti, tím bude realizace nákladnější. Běžně se hovoří i o ceně 20 tisíc Kč za jeden světlovod. Komfort bydlení se však navýší okamžitě po instalaci a díky úspoře energií se investice vrátí zpravidla do několika let.
Z jakých částí se světlovod skládá
Světlovod je složený ze třech základních částí. Vstupní částí světlovodu, která se nachází na střeše, je rám s pevným zasklením, nebo sférická kopule z akrylátu. Úkolem tohoto komponentu je vnést co největší množství světla do vnitřního prostoru. Další konstrukční částí je tubus nebo potrubí, ve kterém je světlo vedeno do interiéru.
Vnitřní povrch tubusu musí být vyroben z kvalitního reflexního materiálu, které se postará o přenos světla i na velmi velké vzdálenosti. Někteří výrobci udávají, že světlovod umožní přenos světla až na 50 metrů. Samozřejmě platí, že čím delší cesta bude a čím více kolem a dalších překážek bude systém obsahovat, tím bude účinnost nižší. Posledním prvkem světlovodu je pak difuzor, který se umísťuje na stropy místo klasického elektrického osvětlení. Difuzor zajistí rovnoměrné rozptýlení světla do prostoru.
Světlovod může být nainstalovaný i do šikmé střechy
Z konstrukčního hlediska je nejjednodušší nainstalovat světlovody do budov s rovnou střechou. V takovém případě totiž často stačí protáhnout tubus přímo ze střechy do místnosti, a cestu tak zkrátit na minimum. Světlovody se však běžně využívají i domech, které mají klasickou šikmou střechu.
Horní kopule nebo prosklená deska se umísti místo střešní tašky (podobně jako střešní okna). Tubus pak vede přes podkrovní prostor a vyústí v přízemí. Počítejte však s tím, že tubusy světlovodů zaberou značné množství místa v podkroví. Pokud bystě měli v budoucnu v plánu vybudovat v podkroví obytné místnosti, světlovodné potrubí by vám překáželo.
Horní část nasměrujte co nejblíže slunci
To, jak moc bude světlovod účinný, do velké míry závisí i na místě instalace. Čím slunnější plochu pro montáž vyberte, tím do interiéru pronikne větší množství světla. Obecně se doporučuje nainstalovat kopule či prosklené desky na jižní nebo západní stranu střechy, kde během dne dopadá největší množství světla. Konkrétní umístění můžete zvolit také podle toho, chcete-li místnosti co nejvíce prosvětlit spíše v dopoledních, nebo naopak odpoledních hodinách. Moderní světlovody vyrobené ze speciálních materiálů však dokážou s prostupujícím světlem pracovat opravdu efektivně. Proto zajistí prosvětlení tmavé místnosti i ve chvíli, kdy je obloha zatažená. Podle odhadů je jeden světlovod účinnější více než 10krát ve srovnání s klasickou žárovkou.
Výhody a nevýhody světlovodů
Instalace světlovodů je skvělým řešením pro ty, kteří mají v domě opravdu tmavé prostory, případně mají i obytné místnosti bez oken. Světlovod totiž funkci okna zcela nahradí, a tak bude pobyt v ložnici nebo obýváku bez okna příjemný a zdravý. I když světlovody přináší spoustu výhod, nesou s sebou i jisté nevýhody. Pojďme si plusy a mínusy těchto systému vedení světla přiblížit.
SVĚTLOVODY |
|
Výhody |
Nevýhody |
Úspora energie za osvětlení |
Vyžadují investici v řádu desítek tisíc Kč |
Přirozené prosvětlení tmavých místností |
Náročnější instalace – vyžaduje zásah do střechy i stropů |
Jsou mnohonásobně výkonnější než běžná žárovka |
U šikmých střech zabere místo v podkroví |
Světlovod může vést světlo až na desítky metrů |
Při neodborné instalaci může dojít k zatékání či kondenzaci vlhkosti |
Lze použít do rovných i šikmých střech |
Systémy s kopulí jsou velmi účinné, jsou však viditelné a mohou narušovat vzhled domu |
Moderní technologie umožňují vnášet světlo i při zatažené obloze |
|
Snadná údržba – nečistoty jsou smývány deštěm |
|
Montáž světlovodů je vzhledem k vysoké ceně vhodná jen pro určitou skupinu majitelů domů. I přesto zájem o tyto systém stále roste. Pokud přece jen dáte přednost umělému osvětlení, přečtěte si některý ze článků, ve kterých se na něj zaměřujeme:
- Osvětlení domácnosti: výběr pro jednotlivé místnosti
- 5 tipů na zajímavé osvětlení interiéru
- Osvětlení domácnosti: přehled různých zdrojů světla
- Moderní bodové osvětlení je vysoce funkční a efektní
- Osvětlení do bytu: jak ho správně vybrat
- Jak vybrat interiérové osvětlení
- Osvětlení interiéru pomocí LED pásků
Zdroj fotografií: www.commons.wikimedia.org
Diskuse k článku