Stropní vytápění se vám vyplatí. Jaké jsou jeho výhody?
Realita je naštěstí trochu jiná, než se většina lidí mylně domnívá. Stropní vytápění předává teplo celoplošně – šíří se rovnoměrně do všech koutů…
Stropní vytápění je opředené mnoha mýty, přitom patří k nejkomfortnějším a efektivním způsobům, jak doma dosáhnout tepelné pohody. To ostatně platí i o jiných typech velkoplošného vytápění. Mnoho lidí se ale přikloní spíše k podlahovému topení, než aby vyzkoušeli stropní topné fólie či sálavý panel. Důvod je prostý – věří, že se teplo drží u stropu a výsledný efekt nebude dostatečný. Je tomu ale skutečně tak?
Jak stropní vytápění funguje?
Realita je naštěstí trochu jiná, než se většina lidí mylně domnívá. Stropní vytápění předává teplo celoplošně – šíří se rovnoměrně do všech koutů pokoje. Známý argument, že teplo přece stoupá vzhůru, je tudíž chybný. Na takovém principu pracují klasické radiátory. Stropní vytápění využívá takzvaného „sálání“. Tepelné (infračervené) záření se šíří prostřednictvím elektromagnetických vln. Když tyto vlny narazí na pevný předmět, jako je nábytek nebo třeba podlaha, přemění se na teplo. Prohřátá tělesa a povrchy následně přenáší teplo dál do prostoru. Proto vůbec nevadí, když je zdroj tepla zavěšen na stropě.
Místnost bez radiátorů? S velkoplošným vytápěním
Stropní topení je dokonce úspornější než běžné radiátory. Teplo je totiž směřováno tam, kde je skutečně potřebné. U radiátorů je prohřívání místnosti nerovnoměrné – teplý vzduch stoupá nahoru a déle trvá, než se vyhřeje celá místnost. Navíc vám některé části pokoje mohou připadat chladnější, což vás vede k nadměrnému přetápění. Výsledkem jsou pochopitelně
i vyšší náklady. Naproti tomu ohřívání pomocí sálání vám může ušetřit přibližně 16 až 20 % energie a je přirozené a příjemné. Podobně jako sluneční záření.
Nedůvěra vůči stropnímu vytápění je tím pádem zcela neopodstatněná. Určité obavy mohou vznikat i proto, že v našich podmínkách zatím není natolik rozšířené. U mnoha našich sousedů a dalších států Evropy patří však elektrické stropní vytápění, instalované do stropního podhledu, již k běžným způsobům topení. Velké oblibě se těší v Norsku, Německu, Francii i Polsku a zájem o něj narůstá i v Americe. Je navrženo tak, aby poskytovalo maximální pohodlí při co nejnižších nákladech a nedochází u něj ke zbytečné ztrátě tepla. V americkém prostředí se sálavý topný systém obvykle umisťuje mezi stropní trámy.
Stropní vytápění je srovnatelné s podlahovým topením
O podlahových topných fóliích jste už nejspíš slyšeli, ale co takhle topné fólie, které se montují do sádrokartonových konstrukcí?
S rostoucím zájmem o nízkoenergetické bydlení a pasivní stavby, které se postupně staly nezbytným standardem, vzrostla i poptávka po podlahovém topení. K vytopení současných novostaveb už není třeba takový výkon jako dřív – jsou do velké míry soběstačné a dovedou využívat např. sluneční energie. Tím pádem je takové řešení zcela dostačující – nemluvě o tom, že se topení nenápadně skryje, takže nijak nenaruší vzhled interiéru a od podlahy vám nebude zima. K vytápění podlah se využívají topné kabely a topné rohože (vždy je třeba zvolit adekvátní podlahovou krytinu).
Proč se ale tak často zapomíná na vytápění stropní? Bylo již několikrát prokázáno, že stropní topení disponuje vyšším podílem topné složky, přesto se stále ještě mnohem běžněji setkáváme s vytápěním podlahy. To je sice příjemnější pod chodidly, ale stropní vytápění zase umožňuje rychlejší regulaci teploty.
Ve skutečnosti jsou oba systémy na podobné úrovni, co se požadavků na prohřátí místnosti týče. Oba zajistí nejrovnoměrnější rozložení teplot a oba mohou představovat zajímavou alternativu úsporného elektrického topení, protože dovedou udržovat stálou teplotu bez nákladného přetápění.
Sálavý topný panel či raději topnou fólii?
Sálavé panely se nejsnáze instalují. Není nutné provádět další stavební úpravy. Atraktivně ozdobí třeba obývací pokoj – mohou být opatřeny specifickým potiskem, který do vašeho interiéru nádherně zapadne. Topné fólie zase vůbec neuvidíte. Fólie ECOFILM C se většinou upevňují k nosníkům sádrokartonové konstrukce (díky tloušťce 0,4 mm ji zbytečně nenamáhají). Určitou nevýhodou ale může být to, že zdaleka ne všude jsou sádrokartonové podhledy samozřejmostí (skvěle se uplatní například u dřevostaveb, kde se se sádrokartonovými podhledy počítá).
Topné fólie fungují na principu sálavých panelů. Teploty jsou ale rozložené do větší plochy a intenzita sálání je nižší. Schopnost vyhřívání po celé ploše umožňuje dosáhnout potřebného výkonu i při nižší teplotě. Oproti podlahám nepředstavuje problém ani vyšší teplota podhledu (k dostání jsou fólie o výkonu 140 W/m² a 200 W/m² či fólie se sníženým příkonem, využívané v nízkoenergetických domech).
Další možností jsou potom topné moduly (instalují se na CD profily sádrokartonových či sádrovláknitých podhledů). Systém sestává z topných a netopných modulů – netopné části je možné libovolně krátit. Připojení na elektroinstalaci je však nutno svěřit způsobilé osobě.
Diskuse k článku