Solární ohřev vody svépomocí? Sluneční kolektory poslouží i k ohřevu bazénu
Pakliže uvažujete nad investicí do nového topného zařízení, možná byste se měli zamyslet také nad pořízením solárního systému, který poslouží jako užitečná podpora vytápění a zároveň jej můžete využít k ohřevu vody. Navzdory vyšším počátečním výdajům byste měli díky solárním panelům z dlouhodobého hlediska ušetřit, protože snížíte spotřebu tepla a vyhnete se vysokým účtům za energie. Na trhu se v současnosti setkáte s více druhy solárních kolektorů, každý přitom přichází se specifickými vlastnostmi. V následujících řádcích nahlédneme solární energii pod pokličku, abyste se v její problematice dokázali lépe orientovat.
Solární ohřev vody aneb ideální využití solární energie v českých podmínkách
Míra využití solární energie závisí na klimatických podmínkách daného prostředí. V zemích, kde si v průběhu celého roku nemohou ztěžovat na nedostatek slunečního svitu, patří solární systémy k vyhledávaným zdrojům výroby energie. Ačkoliv takové podmínky v České republice nemáme, přesto pro solární energii také u nás nacházíme využití v podobě ohřevu vody a podpory vytápění.
Abyste mohli solární energii využívat, musíte nejprve instalovat sluneční kolektory, které absorbují sluneční paprsky a přeměňují je na využitelné teplo. Solární termický systém se skládá z několika částí, jednak ze zmíněných kolektorů s absorbérem a dále pak ze solárního okruhu a solárního média. Po dopadu slunečních paprsků na kolektor se dodaná energie v absorbéru přetváří na teplo, které putuje do vyrovnávací nádrže či zásobníku pitné vody. Odtud se pak rozvádí v rámci domácího okruhu, a to k podpoře vytápění či ohřevu vody – záleží na vaší aktuální potřebě.
Solární kolektory se hodí i do domácnosti s konvenčními radiátory
Mezi některými lidmi panuje mylná představa, že solární energii lze efektivně kombinovat pouze s podlahovým vytápěním. Ve skutečnosti však můžete po solárních panelech sáhnout také v případě, vlastníte-li klasické radiátory. S ohledem na vyšší teplotní spád běžných radiátorů bude finanční návratnost sice nižší, avšak pouze zanedbatelně. Pořízení slunečního termického systému se tak z dlouhodobého hlediska vyplatí i v kombinaci s konvenčními radiátory.
Váháte nad pořízením solárního kolektoru? Poradíme, jaký vybrat
Nyní však nastává otázka, který solární kolektor je pro vás ten pravý. Vybírat můžete primárně ze dvou typů, a to plochého a trubicového. Plochý solární kolektor se skládá ze čtyř základních částí. Nosnými prvky kolektoru jsou rám a dno, do nichž se následně instalují zbylé díly. Tím prvním je tepelná izolace, jejímž úkolem je minimalizace tepelných ztrát na zadní straně kolektoru. V tuto chvíli už nám zbývá pouze solární sklo, které rovněž omezuje tepelné ztráty, tentokrát však způsobené sáláním.
Základní součástí trubicového slunečního kolektoru jsou skleněné trubice. Ty fungují tak, že vlivem slunečního záření se odpařuje pracovní látka ve výparníku. Vzniklá pára se následně vysráží v kondenzační části a v kapalné podobě steče zpět do výparníku. V průběhu změny skupenství se uvolňuje značné množství tepla.
Solární ohřev vody: rozdíly mezi trubicovými a plochými kolektory
Konstrukční rozdíly mezi oběma kolektory se odrážejí v jejich vlastnostech. Plochý kolektor využívá k zachycení slunečních paprsků až 90 % své plochy.
Trubicový si sice musí vystačit „pouze“ s 50 %, zato však nabízí lepší izolační vlastnosti. Ploché kolektory generují poměrně velké množství tepla spíše v letních měsících. S ohledem na větší tepelné ztráty však mohou paradoxně dobře posloužit i v zimě, neboť uvolňovaným teplem roztají napadaný sníh či námrazu, takže mohou i nadále přijímat sluneční energii.
Obecně se však do chladnějšího počasí hodí spíše trubicové kolektory, a to především díky minimálním tepelným ztrátám. Jejich tvar navíc zabraňuje zachytávání nečistot. Naopak za nevýhodu lze označit nemožnost obnovovat nízký tlak v trubicích, ten se totiž postupně vytrácí a s ním i izolační schopnost.
Solární ohřev vody v bazénu: dopřejte si příjemné koupání bez ohledu na roční období
Sluneční energie nemusí sloužit pouze k ohřevu vody během sprchování, rovněž díky ní můžete po celý rok udržovat příjemnou teplotu v bazénu. S pomocí solárních kolektorů lze ohřát vodu v bazénu na teplotu více než 30 °C. Tyto kolektory mají oddělený samostatný okruh a získané teplo předávají bazénové vodě přes výměník tepla. Kolektory určené k vyhřívání bazénů si však poradí také s vytápěním v domácnosti či ohřevem užitkové vody.
Jak na solární ohřev bazénu svépomocí?
Solární kolektory využijete k různým účelům. Podle toho se také budete rozhodovat, kolik kolektorů si pořídíte. Počítat byste měli i s velikostí bazénu či požadovanou teplotou vody.
Zapomínat bychom neměli ani na orientaci solárních kolektorů. V našem klimatickém pásmu se zpravidla doporučuje umísťovat solární panely na jih až jihozápad, aby byly co nejdéle vystaveny přímému slunečnímu svitu. Stejně tak by jim nemělo nic stínit.
Diskuse k článku