Šedá voda: vyplatí se její využití u rodinných domků?
Plýtvání vodou je zbytečné a hlavně drahé. Na mnohé by se dala s klidem využít tzv. šedá voda: tedy voda už jednou použitá, komunální – třeba ta, co by jinak odtekla po sprchování nebo mytí rukou do kanalizace. Přitom na splachování nebo mytí auta by se dala využít ještě jednou. Denně vyprodukujeme šedé vody až 65%, a tak to stojí za zvážení.
Úvahy jsou to celkem logické – nač vypouštět vodu, když se začíná stávat reálnou hrozba jejího nedostatku? S tím souvisí také zvyšování ceny za každý kubík. A pokud vezmete v úvahu, že každý z nás denně spotřebuje přes 100 litrů vody, pak už se výsledná čísla mění o poznání výrazněji.
Co je šedá voda
Za šedou vodu se označuje odpadní voda z praček, myček, sprch, van, umyvadel a dřezů. Je stanoveno, že nesmí obsahovat fekálie a moč – v tomto případě se označuje za černou vodu. Její znečištění tak není výrazné, a proto se dá snadno znovu využívat. Možnosti jejího použití jsou bohatší, než by se mohlo zdát.
Chcete využívat šedou vodu?
Pro to, abyste i vy mohli tuto vodu využívat, není potřeba děla mnoho – stačí jednoduchá čistička vody v suterénu domu, která si s lehce znečištěnou vodou poradí. Do speciální čistící jednotky voda proudí potrubím, tam se čistí a vzniká z ní voda provozní – vhodná například na zalévání nebo splachování WC.
Systém trubek však není zrovna levnou záležitostí, proto se nehodí do malých bytů. Využít by jej mohly domy panelové, vícegenerační bydlení, ale hlavně nemocnice, hotely, internáty a koleje nebo prádelny. Na nic proběhlo také první testování v České republice, které se setkalo s úspěchem.
Odborníci je doporučují hlavně do nových staveb, protože v případě rekonstrukce se náklady ještě zvyšují.
Na co se dá používat šedá voda:
- splachování WC
- mytí automobilu
- zalévání zahrady
- chlazení
Jak probíhá čištění
Pro každý případ je potřeba zvažovat individuální řešení filtrace. Někde se ve vodě objevují pevné látky více, jinde méně; v dalších případech pak voda obsahuje více tuku, jindy zase vyšší procento saponátů a dalších čistících látek.
Pro odstranění pevných částí se využívá hrubá filtrace, pro tuk zase lapák tuku. Čistící jednotka pak využívá pro filtraci následující postup: po zmiňované hrubé filtraci následuje biologicko-mechanické čištění, sedimentace a na závěr ultrafialové záření. Čistá voda se hromadí v zásobníku, kam může být sváděna i dešťová voda.
Náklady na využívané šedé vody nejsou rozhodně zanedbatelné. Nutností je pořízení akumulační nádrže a instalace rozvodné sítě, čistící jednotku a čerpadlo. Orientační výpočty udávají úsporu kolem 1600 korun ročně při průměrné spotřebě 70 litrů vody za den. Dopočítat se návratnosti také není úplně snadné, neboť každý projekt je vysoce typizovaný. Ze zkušeností by se však dalo říci, že pro malé rodinné domy se využívání šedé vody nevyplatí.
Diskuse k článku