Regulace pro elektrické vytápění – zásadní je přesnost a komfort při ovládání
Novostavby v nízkoenergetickém nebo pasivním standardu vynikají skvělými tepelnými vlastnostmi, díky kterým klesá požadavek na výkon topného systému. Právě proto se trend ve vytápění přesouvá k velkoplošným nízkoteplotním systémům vytápění, které představují sálavé panely, podlahové topení nebo stropní vytápění. Hlavní předností elektrického topení je snadná a velmi přesná regulace, která zlepšuje tepelnou pohodu a současně snižuje spotřebu energie. Aby bylo elektrické topení co nejefektivnější, je důležité navrhnout spolehlivé řešení regulace a vybrat vhodný typ termostatu.
Regulace topení – centrální vs. lokální
U regulace elektrického vytápění se využívají dva systémy regulace, a to lokální (pokojová) a centrální. Jaký je mezi nimi rozdíl?
Lokální regulace elektrického topení
Hlavním charakteristickým rysem lokální regulace elektrického topného systému je ovládání a nastavení požadované teploty přímo na samotném zařízení (termostatu), které je umístěno ve vytápěném prostoru. Termostat v takovém případě funguje samostatně, je třeba k němu fyzicky přijít a změnu provést manuálně. I když je regulace přesná a umožňuje nastavení individuální teploty v jednotlivých místnostech, při použití více termostatů na větším prostoru (např. v koupelně, kuchyni a obývacím pokoji) není ovládání zrovna pohodlné.
Centrální regulace elektrického topení
Aby bylo ovládání co nejpohodlnější, stále častěji se v domácnostech využívají centrální systémy regulace elektrického vytápění. Zachovávají individuální řízení teplot v každé místnosti, ale umožňují ovládání topení ve všech zónách z jednoho místa. Topení v místnostech je napojeno na centrální řídicí jednotku, přes kterou se regulace provádí. Moderní systémy regulace pak umožňují ovládání pomocí počítače, telefonu nebo tabletu, a tak mají uživatelé dohled nad vytápěním v podstatě odkudkoliv.
Pomocí centrální řídicí jednotky nastavíte teplotu pro každou místnost zvlášť. V některých případech můžete regulovat samostatně i jednotlivé části podlahy, snadno tak zvýšíte teplotu například před francouzskými okny. Napojení elektrického topení na centrální regulaci se dá provést i při rekonstrukci, a to například instalací zařízení, která mezi sebou komunikují bezdrátově. U novostaveb se často přistupuje k vzájemnému propojení pomocí kabelů. Vyšší typy regulací mohou být připojené do domácí sítě s funkcí ovládání přes internet.
Regulace podlahového a stropního vytápění
Pro regulaci elektrického podlahového vytápění se používají různé typy termostatů. Mohou být analogové nebo digitální (programovatelné). Aby bylo nastavení teploty co nejpřesnější, doporučujeme zvolit termostat s podlahovou sondou, která umožní snímat, a tedy i regulovat teplotu podlah samostatně. Digitální programovatelné termostaty jsou často vybavené funkcí automatického zapínání a vypínání topného systému, současně umožňují během dne udržovat teploty v dané místnosti i v závislosti na nastaveném čase.
Při výběru digitálního termostatu se zaměřte na to, kolik teplotních změn za den umožňují a je-li možné pro každou změnu nastavit jinou teplotu. Některé termostaty totiž pouze přepínají mezi 2 přednastavenými teplotami. Čím více funkcí bude termostat mít, tím bude jeho ovládání a regulace topení komfortnější. Moderní digitální termostaty jsou například vybaveny i funkcemi Dovolená nebo Party režim, díky kterým přizpůsobí teplotu v místnosti bez složitého manuálního přenastavení. Mezi oblíbené regulátory podlahového a stropního topení patří například dotykový termostat FENIX TFT, který disponuje jednoduchým dotykovým rozhraním a umožňuje měření pomocí až 2 externích podlahových sond. Má 4 přednastavené programy a 3 programy uživatelské s možností 10 teplotních změn po 15minutových krocích.
Regulace vytápění pomocí sálavých panelů
Sálavé panely předávají většinu tepelné energie formou neviditelného infračerveného záření. I v tomto případě se však jejich provoz řídí regulací, která snímá teplotu prostoru. Podle velikosti místnosti se topení reguluje buď jako celek, nebo je prostor rozdělen do několika zón, které lze nastavovat jednotlivě. Nejčastěji se topné panely regulují prostorovými termostaty, které měří teplotu a instalují se přímo v místnosti s topnými panely. Regulace se dá řešit i komplexně pomocí centrální regulace. Zmiňovaný termostat FENIX TFT je vhodný i pro řízení topných panelů.
Aby bylo řízení teploty co nejefektivnější, neměly by být regulátory umístěné v sálavém poli topného panelu a neměly by být vystaveny přímému slunečnímu záření nebo jinému zdroji tepla. Obvykle se umísťují na vnitřní stěny do výšky 120 cm nad podlahou. V místech, kde jsou sáláním cíleně ohřívány osoby (například v koupelných), se topné panely zpravidla spínají ručně podle subjektivního pocitu uživatele. Panely pak lze doplnit o časové spínače, které zajistí vypnutí panelu po nastavené době a eliminují tak riziko, že uživatel zapomene topení manuálně vypnout.
Bezdrátové WiFi termostaty můžete ovládat odkudkoliv
Vzhledem ke vzrůstající oblibě SMART systémů roste zájem o bezdrátové WiFi termostaty, které lze ovládat na dálku přes telefon, tablet či počítač z jakéhokoliv místa. Zástupcem takového zařízení je termostat FENIX TFT WiFi, který si zachoval původní funkce zmiňovaného termostatu, ale navíc umožňuje vzdálené ovládání po připojení k internetu. Stačí mít k dispozici domácí WiFi síť a zpřístupnit vzdálenou správu termostatů. Zprovoznění systému i vzdálené ovládání regulace je intuitivní a rozšiřuje možnosti dohledu nad vytápěním v domácnosti.
Při realizaci elektrického vytápění se nezaměřujte jen na samotné zdroje tepla, ale také na systémy regulace a možnosti ovládání. Nepodceňujte umísťování čidel a regulátorů, které zásadním způsobem ovlivňují přesnost regulace. Chcete-li mít nad vytápěním naprostou kontrolu a nepřetržitý dohled, pořiďte si moderní bezdrátové WiFi termostaty s možností dálkového ovládání z jakéhokoliv místa. Topení tak budete kontrolovat třeba i v době, kdy budete s rodinou na dovolené.
Diskuse k článku