Přenosné chladicí boxy oceníte nejen na cestách
Vyrážíte na dovolenou a chtěli byste si s sebou vzít i potraviny a nápoje, které budou příjemně vychlazené? Pak popřemýšlejte nad pořízením přenosného chladicího boxu. Na trhu se setkáte se 2 základními typy, a to s pasivními a aktivními. Přinášíme vám informace o tom, jaké chladicí boxy fungují a jaké jsou jejich výhody. V pokračování článku se pak zaměříme na to, podle jakých parametrů přenosný elektrický chladicí box vybrat.
Chladicí boxy udrží potraviny a nápoje studené
Chladicí box je přenosná nádoba o různém objemu, která slouží k uchování potravin i nápojů. Chladicí boxy dokážou udržet teplotu, a tak je využijete nejet pro přenos studených potravin, ale třeba i teplého oběda. Na trhu narazíte ne nepřeberné množství různých typů, některé teplotu jen udržují, jiné jsou schopné potraviny přímo ochladit či ohřát. Tím se pomalu přesouváme do kategorie termochladniček.
Základní rozdělení chladicích boxů a termochladniček
Pokud přemýšlíte nad pořízením chladicího boxu, měli byste se zorientovat v různých typech, které existují. Liší se schopností udržet potraviny studené, objemem, principem funkčnosti a samozřejmě cenou.
Pasivní chladicí boxy a termotašky
Nejjednodušším a nejdostupnějším typem chladicích boxů jsou ty pasivní. Jsou Obvykle vyrobeny z plastu a obsahují celoobvodovou izolaci ze Styroporu či jiného izolačního materiálu, který je schopný udržet teplotu po poměrně dlouhou dobu. Pasivní chladicí boxy jsou lehké, snadno přenosné a samozřejmě nevyžadují dodatečný zdroj energie. Hodí se na kratší cesty a využijete je třeba i během pikniku.
Skladnější, ale méně účinnou alternativou jsou termotašky, které jsou velmi lehké a dají se složit. Mají však velmi tenkou izolační vrstvu, a tak jsou schopné uchovat teplotu jen na několik hodin. Chcete-li zvýšit účinek chladicích boxů, pořiďte si panely pasivního chlazení. Ty vložíte před cestou na několik hodin do chladnice či mrazáku a poté je umístíte do chladicího boxu. Při použití takových panelů bude chladicí účinek dobře izolovaného chladicího boxu třeba i 10 a více hodin.
Termoelektrické chladicí boxy
Mezi nejoblíbenější typ přenosných chladicích boxů patří ty aktivní termoelektrické. Pracují na principu Peltierova efektu, kdy po připojení ke zdroje elektrické energie se jedna část článku zahřívá a druhá ochlazuje. Termoelektrické chladicí boxy jsou na trhu dostupné už v ceně kolem 1 až 2 tisíc korun. Vzhledem k tomu, že jsou aktivní, dokážou nejen udržet teplotu potravin a nápojů, ale také je přímo vychladit. Počítejte však s tím, že ochlazení nápoje může trvat i kolem 5 hodin. Obvykle umožňují i funkci ohřevu.
Termoelektrické chladicí boxy bývají vybavené konektorem pro připojení do zásuvky i autozásuvky. Jsou přenosné, při provozu však počítejte s určitou mírou hlučnosti. Dražší modely se pak dokážou sami odpojit při nízkém stavu autobaterie a mohou být vybaveny i stavovým panelem, který informuje o aktuální vnitřní teplotě.
Kompresorové autochladničky
Nejvýkonnějším typem přenosných chladicích boxů jsou standardní autochladničky vybavené kompresorem. Potraviny vychladí velmi rychle i při velkém rozdílu teplot, navíc často spadají do kategorie energetické náročnosti A+. Kompresorové autochladničky jsou však velmi drahé, jejich cena obvykle začíná na 10 tisících korunách. Jsou přenosné a těžké. Hodí se pro ty, kteří cestují opravdu často a chtějí potraviny vychladit rychle a dlouhodobě. Jsou vhodnou volbou například do karavanů a přívěsů, se kterými budete na dlouhých cestách.
Výběr konkrétního chladicího boxu závisí především na tom, jak často jej budete používat a na jak dlouhou dobu potřebujete teplotu uchovat. Pro krátké přejezdy si vystačíte s pasivním chladicím boxem, střední cestou je pak pořízení termoelektrických aktivních pasivních boxů. Pro ty nejnáročnější z vás jsou pak určené kompresorové chladničky.
JAK VYBRAT ELEKTRICKÝ CHLADICÍ BOX
Přečtěte si i další články s tipy a radami na cestách:
Diskuse k článku