Předsudky a mýty o vytápění kotlem na plyn a tuhá paliva
Pokud plánujete výstavbu či rekonstrukci otopného systému a vybíráte nejvhodnější zdroj tepla, měli byste se seznámit s nejčastějšími mýty a předsudky. Možná právě kvůli mýtům, které se nezakládají na pravdě, vyškrtnete z možností výběru kotel, který by mohl být ve skutečnosti právě pro vás tou nejlepší volbou. Proto jsme sepsali 5 nejčastějších mýtů a předsudků o vytápění kotlem na plyn i tuhá paliva, které jsou i dnes ve společnosti hojně rozšířené.
1) Vytápění tuhými palivy je nejvýhodnější
Jedním z nejrozšířenějších mýtů v oblasti vytápění je představa, že topení tuhými palivy je ze všech ohledů nejvýhodnější. Ne vždy tomu tak je. Z hlediska nákladů patří vytápění domů pomocí kotlem na tuhá paliva k těm nejlevnějším. Vždy je však vzhledem k výhodnosti daného zdroje tepla počítat i s náročností obsluhy, dopadem na životní prostředí a pořizovacími náklady. Je třeba také zdůraznit, že mnoho starých kotlů na tuhá paliva nesplňuje přísné emisní normy, a tak je bude nezbytné do roku 2022 vyměnit za nové.
Vytápění tuhými palivy je opravdu výhodné jen v případě, používáte-li kvalitní kotel, který splňuje přísné emisní normy a snadno se ovládá. Do této kategorie řadíme jen moderní automatické kotle na pelety a uhlí, které vynikají maximální účinností, systémem samočištění, automatickým přikládáním a regulací. Takové kotle na českém trhu prodává například společnost ENBRA.
Příklad moderního kotle Enbra TP-EKO Mini
2) Kotle na plyn i tuhá paliva jsou neekologické
Tato představa vznikla ještě v době, kdy se ve velké míře prodávaly a využívaly staré kotle na tuhá paliva a plynové turbokotle. Vzhledem k aktuální přísné evropské legislativě však neekologické kotle, a to jak plynové, tak na tuhá paliva, na trhu v podstatě neseženete. Kvalitní kotle musí splňovat přísné normy na Ekodesign a musí produkovat jen minimum emisí. Většina kotlů od předních dodavatelů a výrobců tak spadá do kategorie ekologických zařízení, které negativně ovlivňují životní prostředí v co nejmenší možné míře.
3) Vytápění vlhkým dřevem moderním kotlům neškodí
Další mýtus se týká už samotné obsluhy a používání kotlů na tuhá paliva a představuje opak k předchozímu mýtu. Mnozí uživatelé moderních kotlů na tuhá paliva se domnívají, že jejich zařízení jsou natolik kvalitní a pokroková, že si hravě poradí i s vlhkým a čerstvým dřevem. Při spalování mokrého dřeva však dochází k produkování většího množství kouře a škodlivých emisí.
V kotlích se pak usazuje dehet, který snižuje jeho životnost a vyžaduje častější čištění a údržbu. Nejlepším řešením je použití ekologických paliv v čele s peletami, které se do kotlů snadno přikládají a v kombinaci s moderními automatickými kotly umožňují bezproblémovou automatizaci a regulaci vytápění.
4) Kotle nevyžadují servis ani údržbu
Líbí se vám představa, že si pořídíte nový kotel a v průběhu následujících let se o něj nebudete muset starat? Bohužel, i to, že kotle nevyžadují v průběhu let servis a ni údržbu, patří mezi rozšířené mýty. Absence pravidelných servisních zásahů a odborného čištění zbytečně snižuje životnost, výkon i efektivitu kotle. To platí jak v případě kotlů na plyn, tak na tuhá paliva.
V souvislosti se servisem je třeba myslet i na povinné revize. V případě kotlů na tuhá paliva je třeba podle nově upravené legislativy provést povinnou revizi jednou za tři roky. U kotlů na plyn je pak situace odlišná. Revize plynových kotlů musí ze zákona provádět jen podnikatelé a právnické osoby. Na plynová zařízení, která jsou v osobním užívání obyvatel domů, tato povinnost neplatí. I přesto však výrobci a dodavatelé plynových kotlů doporučují provádět odborné kontroly a servisy, a to ideálně jednou za rok.
5) Čím vyšší výkon kotle, tím lépe
Vybíráte nový kotel je na základě jeho výkonu? Pak se řídíte rozšířeným mýtem „čím větší výkon, tím lépe“. Především v případě kotlů na tuhá paliva tak zbytečně dochází k pořízení naddimenzovaného kotle, u kterého bude velmi obtížné udržet dlouhodobě příjemnou teplotu v domácnosti.
Výběr správného výkonu přenechte profesionální firmě, která propočítá tepelné ztráty a určí ideální hranici regulovatelného výkonu. Pozor si dejte i na stavební úpravy za účelem zlepšení tepelněizolačních vlastností stavby. Pouhá výměna oken či zateplení budovy může vyžadovat dodatečnou úpravu a správné nastavení otopného systému.
Diskuse k článku