Ostrovní solární systémy pro místa bez elektřiny
Slovní spojení „solární elektrárna" nebo „fotovoltaika" se stalo téměř hanlivým výrazem. Jak by ne, skandály, které jsou s nimi spojeny, nejsou zanedbatelné. Avšak i vy můžete využít energii ze slunce, a to jen pro vlastní potřebu. Díky ostrovním solárním systémům lze napájet stavby na samotě. Jsou ideálním řešením pro chaty odříznuté od civilizace.
Ostrovní systémy se nepřipojují do veřejné sítě, a tak je elektřina k dispozici jen pro vaše potřeby. V závislosti na svojí velikosti poskytuje dostatek energie dostačující k pokrytí běžného provozu.
Vlastní elektrárna
Vybudování ostrovního solárního systému není náročnou a ani nákladnou záležitostí. Umístit ji můžete k chatě, do odlehlejšího rohu zahrady nebo třeba i jako záložní zdroj energie k domu. Pro spotřebiče s menším příkonem bývá dostačující i základní varianta. Ostrovní solární systémy se využívají také pro napájení monitorovacích systému a zabezpečovacích zařízení, které díky tomu nebudou zátěží rozpočtu. Lze s nimi napájet i čerpadla nebo malé domácí vodárny.
Co je potřeba zohlednit
- Jak často bude solární systém využíván?
Celoroční a sezónní zátěž je potřeba odlišit, stejně jako to, zda bude v daném období trvat nepřetržitě nebo jen víkendově. Zohledňuje se to počtem panelů i akumulátorů, kterých je například při víkendovém provozu potřeba méně.
- Jaké množství spotřebičů a s jakou spotřebou bude napájet?
Znát zátěž dopředu je důležité, musí se zohlednit průměrný i maximální příkon. Kdo vlastní úsporné spotřebiče a žárovky má velkou výhodu.
- Kolik hodin denně jej budete využívat?
Nové solární panely jsou ohebné. |
Díly elektrárny
Dílů je překvapivě jen několik a nejedná se o nic složitého: fotovoltaické panely, solární regulátor, akumulátor, měnič napětí a propojovací vodiče. Navíc se obvykle využívají ochranné prvky např. před blesky nebo jističe chránící před zkraty.
Vždy je potřeba poradit se s odborníkem – pomůže s výpočty, doporučí nejvhodnější součásti a doplňky, poradí, jak propojit panely, pokud uvažujete o tom, že si vše sestavíte sami.
Častou chybou je používání autobaterií místo speciálních akumulátorů. Ty však nevyhovují, a to hlavně kvůli tomu, že mají potřebnou odolnost vůči zítěži. Vydrží tak jen sezonu, maximálně dvě, zatímco k tomu určené akumulátory odolávají i více, než osm let.
Ostrovní solární systém není levnou záležitostí, avšak tam, kde se nelze připojit k síti, se jedná o nejlepší variantu. Nic stejně výhodného neexistuje. A jaký si tedy připravit rozpočet? Pokud vše budete sestavovat sami, ušetříte, ale nebude to žádná velká částka. Kdo chce ušetřit síly, může zakoupit už rovnou celý systém sestavený na klíč. Pro malé objekty se cena pohybuje kolem 35 tisíc korun, pro velké chaty až 100 tisíc. Pokud byste chtěli celoročně napájet velký dům, připravte si kolem půl milionu.
Pozitivem je, že náklady na údržbu jsou téměř nulové.
Diskuse k článku