Nevyhazujte jídlo, a ušetříte. Poradíme, jak vše zpracovat
Ceny potravin letí prudce vzhůru, přesto je plýtvání jídlem častým neduhem západní civilizace. Chcete ušetřit a udělat dobrý skutek pro životní prostředí? Naučte se správně hospodařit a zbytky zužitkujte. Máme pro vás několik tipů, jak na to.
Odřezky zeleniny využijte pro přípravu vývaru
Při zpracovávání zeleniny zůstane spousta zbytků v podobě slupek, méně kvalitních kousků, tvrdších částí či slupek. Ve většině případů tyto zbytky rovnou letí do koše (v lepším případě pak na kompost). Mnoho odřezů však lze využít pro přípravu zeleninového vývaru. Stonky, natě, slupky od mrkve, vnitřky se semínky – to vše je pro přípravu vývaru vhodné.
Odřezky vám v lednici vydrží i 5 dnů, a tak je můžete téměř celý týden shromažďovat a nakonec zužitkovat. Stačí vše nasypat do hrnce, zalít vodou a vařit půl hodiny. Hotový vývar můžete následně použít do polévky, na podlití masa nebo vaření obilovin.
Díky multifunkční parní troubě jídlo už nikdy nepřipálíte
Pěstování rajčat na balkoně krok za krokem
Grilovaná zelenina: Jaké druhy grilovat a jak správně postupovat
Nasušte si citronovou nebo pomerančovou kůru
V létě si pro osvěžení často připravujeme limonády s pomerančovou nebo citronovou šťávou. Osvěžující jsou i pomerančové džusy, při jejichž přípravě zůstane velké množství slupek. Než je vyhodíte, využijte je pro přípravu sušené citrusové kůry. Máte-li ovoce v bio kvalitě, můžete se pustit rovnou do strouhání tenké vrstvy slupek.
Pokud nejsou citrony či pomeranče bio, pečlivě je omyjte, aby se z ošetřované slupky dostalo co nejvíc nežádoucích látek pryč. Kůru z citrusu můžete sušit na vzduchu, nebo v sušičce ovoce či troubě. Poslouží pak zejména při přípravě dezertů, bábovek nebo koláčů.
Jablečný ocet vlastní výroby? Stačí vám slupky
Pokud ve větší míře zpracováváte jablka, určitě přemýšlíte, co se slupkami. Ani ty nemusí letět do kompostu. Možná vás překvapí, že si z nich i doma poměrně snadno připravíte delikátní jablečný ocet. Kromě jablečných slupek můžete zužitkovat dokonce i ohryzky. Stačí, když do zavařovací sklenice nebo hrnce vložíte veškerý jablečný odpad a zalijete převařenou vodou. Stačí, když počkáte přibližně 2 týdny, a ocet bude hotový. Stačí pak jablka přecedit přes síto nebo plátýnko a používat v kuchyni dle libosti.
Také víno snadno proměníte v ocet
Kromě jablečného octa si v domácích podmínkách snadno vyrobíte i ten vinný. Pokud vám tak chuť nějakého vína nesedne, nebo déle otevřené víno zvětrá, nemusíte ho vylívat. Postup je podobný jako o výroby octa z jablek. Stačí víno přelít do nádoby a nechat pár týdnů či měsíců stát. Chcete-li proces výroby octa podpořit, k víno trochu kupovaného octa přilijte.
Ztvrdlé pečivo nevyhazujte, vyrobte krutony či strouhanku
Neodhadli jste množství pečiva, které zvládnete zkonzumovat, a po pár dnech vám ztvrdlo? Použijte jej k výrobě dalších potravin, například krutonů nebo strouhanky. V domácí strouhance můžete obalovat maso nebo jí používat k vysypávání plechů. Krutony zase ozvláštní krémovou polévku. Ztvrdlý chléb je pak vhodný i pro přípravu křupavých topinek. Začne-li však pečivo (byť na jednom místě) plesnivět, bohužel musí do koše. Není vhodné ke konzumaci a správně by jej neměli jíst ani zvířata.
I hotové pokrmy lze kreativně znovupoužít v kuchyni
S trochou kreativity dokážete zpracovat i již hotové pokrmy, které jste nestačili sníst. Přebytek vařené rýže je vhodný pro výrobu nákypu nebo rýžového mléka, uvařené brambory pak poslouží k přípravě bramborového těsta nebo noků. Špagety či jiné uvařené těstoviny pak můžete zapéct a připravit z nich plnohodnotné jídlo. Možností je nespočet! Záleží vám na šetrnosti k životnímu prostředí? Přečtěte si související články:
Diskuse k článku