Nesmí projít! Pasivní klimatizace se postaví teplu do cesty

Nesmí projít! Pasivní klimatizace se postaví teplu do cesty

Teplé letní sluneční paprsky bijí do okenních tabulek. Za nimi se o pohodě rozhodně nedá mluvit. Vytvořit průvan je jen krátkodobé řešení a navíc není ani ze zdravotního pohledu ideální. Přichází řada na klimatizaci, která se v několika posledních letech začíná stávat běžnou součástí domácností. Existuje ale ještě jedna, jak jinak než úspornější, varianta v podobě pasivní klimatizace. Co to znamená?

 

Pasivní klimatizace není žádnou technologickou finesou, ale využití selského rozumu, fyzikálních zákonů a starých dobrých ekologicky neškodných vychytávek. Chladněji totiž bývá přeci ve stínu.

Prostředky proti vedru použijte všechny najednou

Pasivní klimatizace se skládá ze souboru preventivních opatření, které nedovolí paprskům dopadnout na povrch, který by se ohřál a teplo předal dál. Největší kus práce zastane propracované zastínění a vhodně zvolený materiál venkovních ploch. Roli hraje i okolí domu.

Vytvoření příjemného prostředí podporuje i vhodný výběr skel do dveří a oken. Jedno s druhým tak na sebe naváže a výsledku si budete doma hovět i ve velkých parnech. Moderní stavby by se měly vyvarovat budování ploch, které přitahují sluneční paprsky, protože v kombinaci s ventilátory z elektroniky bývá klima těžce zvladatelné.

Priorita: zabránit přehřívání vnějšího prostředí

Velké prosklené plochy nebo střešní okna jsou přesně to, co způsobuje vedro v místnostech. Princip pasivního chlazení tedy nespočívá v ochlazení už rozehřátého vzduchu, ale v zabránění jeho vzniku. K tomu se využívají postupy, které je potřeba zohlednit už při stavbě. Jednak je potřeba volit vhodný materiál, jednak se musí přizpůsobit dispozice a v neposlední řadě je vhodná i úprava okolí.

Pasivní klimatizace není žádnou technologickou finesou, ale využití selského rozumu, fyzikálních zákonů a starých dobrých ekologicky neškodných vychytávek. Chladněji totiž bývá přeci ve stínu.

Pasivní klimatizace by neměla být ničím speciálním, ale běžnou součástí novostaveb. Nejen proto, že běžná klimatizace se řadí k energeticky náročnému vybavení domácnosti. Alternativní způsob chlazení spočívá v komplexním systému, který prospěje komfortu bydlení ve všech ohledech.

Pasivní klimatizace v prvním kroku: stínění

Ještě pusťte z hlavy všechny žaluzie, rolety a markízy, protože je to mnohem jednodušší. Prvním krokem je totiž výsadba zeleně, která bude v první linii zachytávat paprsky a tetelící se vzduch. Hodí se pro to kombinace stromů s vyššími a hustými korunami s většími i menšími keři. Předzahrádka tak má svou podstatnou úlohu a neslouží jen k vysazení trávníku.
Úspěšně vyřešení mikroklimatu okolí je tak zásadní.

  • Už při výstavbě dom orientujte výhodnějším směrem; i většinu obytných místností umístěte jižním (nebo jihozápadním) směrem (výhodné i kvůli světlu)
  • Zastínění zvenku má vyšší efektivitu než vnitřní
  • Velké prosklené plochy eliminujete venkovními roletami
  • Stejně tak lépe stíní listnaté stromy (v zimě pak nebrání slunečním paprskům na cestě k fasádě)
  • Slunolamy, markízy a balkony – v architektonicky vhodně řešeném domě se tropy přečkávají lépe

Pasivní klimatizace by neměla být ničím speciálním, ale běžnou součástí novostaveb. Nejen proto, že běžná klimatizace se řadí k energeticky náročným vybavení domácnosti. Alternativní způsob chlazení spočívá v komplexním systému, který prospěje komfortu bydlení ve všech ohledech.

Vytvořte příjemné mikroklima

Zeleň kolem domu sehrává důležitou roli i v tomto bodě. Městská betonová džungle nevzbuzuje příjemné pocity, proto s ním šetřete, nedlážděte, neasfaltujte a zkuste to s trávníkem a zahrádkou. Skvělou volbou je i vodní plocha. Tam je ale potřeba promyslet zásobování vodou a vegetaci, protože když na ní bude po většinu dne pražit slunce, nebude zrovna příjemným místem pro život.

Riziková místa: fasáda a střecha

Na otázku kudy do domu proniká teplo (a kudy také v zimě mizí) dají nejpřesnější odpověď termosnímky. Rozdíl mezi zateplenou fasádou a střechou bývá markantní. V nabídkách se objevují také zajímavé možnosti, které zpříjemní klima v létě i v zimě. I tak se však můžete setkat s tím, že v létě izolace neúčinkuje tak dobře. Čím to je? Vysvětlením je sálání. Tomu nedokáží zabránit ani silné izolace.
Navíc letní rozpálená střecha dosahuje teplot až kolem 80°C, tepelný zisk je mnohokrát větší a izolací projde snadněji. Účinně tak proto funguje jen zastínění slunce, aby se na povrch vůbec nedostalo.

Pasivní klimatizace potřebuje detailní zpracování, aby všechno součásti zapadly. To může být komplikací a místem, kde vzniknou nedostatky.

Trávit horké léto v podkroví je očistec. Pasivní klimatizací tento problém nevyřešíte, účinná je v tomto případě jen ta klasická.

Pasivní klimatizace potřebuje detailní zpracování, aby všechno součásti zapadly. To může být komplikací a místem, kde vzniknou nedostatky. Správné fungování zaručí jen detailní vypracování a precizní realizace.
Pasivní klimatizace ale neslouží jen jako primární způsob ochlazení prostorů. Obvykle se realizuje i pro stavby, kde je instalována klasická klimatizace. Pokud se budova upraví, je její používání méně nákladné a navíc účinnější.

S prvky pasivní klimatizace bude léto jednodušší. Přírodní elementy zpříjemní každé bydlení a jejich hojné využívání je jen prospěšné.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

6 tipů, jak zařídit pokoj pro puberťáka

Při rekonstrukci pokoje pro mého syna mi velmi pomohl tento článek https://institutzdravehobydleni.cz/zdravy-d...

Dědictví družstevního bytu má svá pravidla. Jak probíhá?

Dobrý den,
ano, podle informací, které jsem vyhledala, pokud je družstevní byt ve společném jmění manželů, ta...

Dědictví družstevního bytu má svá pravidla. Jak probíhá?

Zdravím a táži se na dědění družstevního podílu bytu. Máme s manželkou ve společ. vlastnictví byt. V případě ú...

Vybírejte okna chytře aneb co potřebujete vědět před montáží

Dobrý článek. Já si myslím, že spousta lidí, když řeší výměnu oken, tak se v tom úplně nevyznají a dají na rad...

Jak vyřešit okolí bazénu? Možností je hned několik!

Zdravím, našel jsem stejnou dlažbu pod názvem: Presbeton dlažba 60x30x4,5 VERTO 4 šedá reliéf
Když tento náze...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

My jsme po internetu hledali, kdo by nám udělal návrh kuchyně zdarma, protože všude jsme ...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Taky jsem byla řešit kuchyni u nich, protože u nás ve městě nebylo pořádně u koho a ta...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Kuchyni jsem pořizovala prvně, natož abych jí někdy navrhovala, takže mě překvapilo, ko...
Zobrazit všechna témata

Jak zakomponovat skleněné mozaiky do designu koupelny

Skleněné mozaiky dovedou úplně změnit atmosféru koupelny. Jsou lesklé, hravé a umí vytvořit něco mezi uměním a funkčním obkladem. Ať už plánujete kompletní rekonstrukci, nebo chcete koupelně dodat nový detail, ...

Tepelná izolace z ovčí vlny: Může dávat smysl?

Přemýšlíte o tom, jaký materiál zvolit pro zateplení domu nebo chalupy? Možná jste narazili na ovčí vlnu – přírodní izolaci, která se čím dál častěji objevuje v ekologickém stavitelství. Má co nabídnout, ale má...

Byt

6 tipů, jak doma využít zavařovací sklenice

Zavařovací sklenice si většina z nás spojí s létem, marmeládou a kompoty od babičky. Jak ale během zimy a jara postupně vyjídáme zásoby, zbyde jich nám spousta prázdných. Doma nám často leží ve skříni bez užitk...

Trendy v interiérovém designu pro rok 2025

Hledáte inspiraci pro svůj interiér? Rok 2025 přináší čerstvé nápady, které spojují moderní estetiku, udržitelnost a praktické využití prostoru. Podívejte se s námi na to, co právě teď hýbe světem interiérového...

Zažijte netradiční dovolenou plnou památek a přírody: Objevte Mostecko

Mostecko je regionem, k němuž v poslední době přitáhl pozornost zejména známý televizní seriál. Nabízí ale kromě míst spjatých s natáčením i řadu jiných zajímavostí. Které to jsou?

Allegro Days plné slev jsou opět tady 

Oblíbená nákupní platforma Allegro přinese v týdnu od 2. do 8. 9. tisíce produktů se slevou až 40 %. V nabídce najdete řadu výrazně zlevněných domácích spotřebičů a pomocníků, které vám ulehčí každodenní péči o...

Máte doma problém s poletujícím prachem? Poradíme, jak s ním zatočit

Také máte pocit, že je prach doma snad všude? Usazuje se na nábytku, víří ve vzduchu a nepozorovaně zatěžuje dýchací cesty. Ať už trpíte alergií, nebo jen chcete čistší prostředí, zbavit se ho nadobro není snad...

5 způsobů, jak dát korkovým zátkám druhý život

Kolik lahví vína jste už otevřeli – a kolikrát jste korkové zátky automaticky hodili do koše? Přitom jde o přírodní materiál s obrovským potenciálem. Zkuste tentokrát zátky nevyhazovat – mohou posloužit nejen j...

Pylová sezóna začíná aneb proč si pořídit čističku vzduchu

Oteklý nos, kýchání, rýma a oči jako angorský králík – to je jen malý výčet potíží, které každoročně trápí ty, kteří se potýkají s alergickou rýmou. Sezóna pylových zrnek se blíží i v roce 2025 – a s ní i náš t...