Nepodceňujte čištění klimatizace. Základní údržbu zvládnete i sami
Domácí klimatizace nabízí řadu výhod. V horkých letních dnech ochladí vyhřáté místnosti na příjemnou teplotu, zatímco během zimních mrazíků pomůže s vytápěním. Abyste si však výhod domácí klimatizace mohli užívat co nejdéle, neměli byste zapomínat na pravidelnou údržbu. Díky ní prodloužíte životnost klimatizační jednotky a zajistíte její bezproblémové a finančně nenáročné fungování. Se základní údržbou si poradíte svépomocí, v případě náročnější péče se naopak vyplatí obrátit na profesionály.
Pravidelná údržba a čištění klimatizace prodlouží její životnost
Kvalitní domácí klimatizace vám poslouží nejen k ochlazování a vyhřívání interiéru, ale poradí si také s nečistotami ve vzduchu. Pro tyto účely bývají klimatizační jednotky vybaveny účinným filtračním systémem, který dokáže zachytit i ty nejmenší prachové částice. Z toho důvodu je třeba průběžně kontrolovat, zda nejsou filtry příliš zanesené. Nároky na činnost filtračního zařízení se navíc zvyšují například s pořízením domácího mazlíčka, v bytě s celoplošnými koberci či v případě, že bydlíte v centru většího města. V těchto případech kontrolujte filtry alespoň dvakrát ročně.
Před manipulací s klimatizační jednotkou se vždy ujistěte, že je odpojená od elektrické sítě. Vnější části můžete otírat navlhčeným hadříkem. Součástí téměř každé klimatizace by měla být tzv. předfiltrace, která zachycuje největší prachové částice. Ty se díky tomu nemohou dostat až do chladícího systému, kde by měly negativní vliv na jeho účinnost. Předfiltraci byste měli čistit alespoň jednou ročně, v domácnostech s vyšší prašností se ji však vyplatí kontrolovat častěji a čistit v závislosti na míře prachového nánosu.
Dezinfekce klimatizace je velmi důležitá. Víte, jak na ni?
Předfiltrace se zpravidla vyrábí z plastu, takže ji můžete snadno opláchnout ve vaně a očistit jemným mýdlovým prostředkem. Někteří lidé ji zkoušeli umývat v myčce, což však rozhodně nedělejte. Plast by totiž nemusel vydržet vysoké teploty a mohlo by dojít k jeho nenávratnému poškození.
Filtry vždy vydělávejte při vypnuté klimatizaci, v opačném případě by se totiž zachycené prachové částice mohly rozfoukat po celé místnosti. Při manipulaci s filtry se vždy řiďte podle návodu od výrobce. Jednotlivé značky a modely totiž mohou být vybaveny odlišným mechanismem upevnění filtrů, s nímž vás obvykle seznámí přiložený manuál.
Téměř každá klimatizace je vybavená tzv. uhlíkovým filtrem, který se stará o odstraňování pachů. Na rozdíl od předfiltrace jej však nelze vyčistit. V tomto případě se tak jedinou možností stává výměna, a to přibližně dvakrát do roka.
Kde nepomůže běžná údržba, tam přichází na řadu servis klimatizace
Četnost odborného servisu závisí na tom, v jakém prostředí a jak často klimatizační jednotku používáte. Pokud vám klimatizace slouží pouze k občasnému ochlazování místností v horkých letních dnech, s jednou návštěvou servisního technika ročně si naprosto vystačíte. Pakliže klimatizace pracuje také v zimě, kdy se podílí na vytápění bytu, měl by k vám chladící technik zavítat alespoň dvakrát ročně.
Součástí profesionálního servisu klimatizace je například důkladné chemické čištění venkovní i vnitřní jednotky. S pomocí chemie se čistí rovněž odtokové potrubí pro kondenzát. Servisní technik také kontroluje hladinu chladiva a stará se o jeho doplnění. Dále se zabývá analýzou těsnosti chladícího okruhu, k čemuž se používá detektor chladiva. V popisu práce má rovněž kontrolu tlaku sání, vypařovací teploty a mnoha dalších aspektů fungování klimatizace.
Při komplexní kontrole klimatizační jednotky se bez přítomnosti odborného pracovníka zkrátka neobejdete. Díky pravidelným kontrolám včas odhalíte případnou závadu a co nejdříve ji můžete nechat opravit. Se základní údržbou domácí klimatizace si poradí téměř každý, náročnější práci byste však měli přenechat odborníkům ze servisního střediska.
Diskuse k článku