Nenápadná topná tělesa vyhřejí byt podlahou, stěnami nebo stropem
V radiátorech, které jsou nejrozšířenější, ohřívá vzduch voda o teplotě minimálně 70 °C. U nízkoteplotního vytápění je to však maxinálně 65 °C. Klíčovým prvkem jsou velké teplosběrné plochy. Takové vytápění najde uplatnění i v nízkoenergetických domech. Nejedná se o převratnou novinku, typickým příkladem je např. podlahové vytápění.
Pro topná tělesa se jako zdroj tepla využívá ohřátý vzduch nebo voda. Pro tyto účely je ideální kondenzační plynový kotel, elektrický kotel, tepelné čerpadlo, rekuperátor tepla nebo solární kolektor. Zajistí příjemnou teplotu v interiéru a v kombinaci s moderními stavebními materiály přinesou i úsporu energií.
Nízkoteplotní vytápění podlahou, zdmi i stropem
Otázka energetické úspornosti a co nejvyšší efektivita vytápění stojí u začátku každé stavby. Důležité vlastnosti budovy pak doplňuje i volba vytápění, kde se ruku v ruce se současnou technologickou vyspělostí a objevují se zajímavé možnoti.
Společně s požadavkem nízkých nákladů je proto častou volbou v energeticky úsporných stavbách.
Sálavé teplo nemusí ale proudit jen z podlahy, stěn nebo stropu. Využít se dají i panely – zářiče. Také u nich je princip ohřevu místnosti takový, že se nejdříve sálavým teplem ohřejí dostupné plochy a od niche pak teplotu přejímá zduch. Od podlahy stoupá vzhůru a prostoupí tak rychle celou místnost, proto je tento způsob nejčastější.
Stropní chlazení - výhody a nevýhody
Teplota povrchu závisí na tom, kde je vytápění umístěno. Zatímco u prostupování skrze podlahu se její teplota pohybuje od 25 do 35 °C, strop dosahuje na hodnoty 40 – 45°C, tak u stěn je to 55 – 60°C.
- Příjemný způsob vytápění přináší vyšší komfort bydlení
- Nižší provozní teplota vede k menším tepelným ztrátám
- Mírná cirkulace vzduchu nezpůsobuje průvan a nevíří prach
- Interiér nenarušují radiátory ani jiná nápadná topná tělesa
- Výhody jsou vyváženy vyšší pořizovací cenou a projektováním
- Výhodou i nevýhodou je pak přizpůsobení každé stavbě (individualizace přináší vyšší pořizovací cenu), dlouhá setrvačnost při regulaci teploty,
- Rovnoměrným vytápěním nevznikají teplotní zóny
- Velkoplošná topná tělesa produkující sálavé teplo nevíří prach
Chcete platit za energie méně? Srovnejte si dodavatele. |
Velkoplošná topná tělesa
Teplo domova je možná klišé, ale kdo by se chtěl v zimě vracet do chladných místností. Kromě příjemného pocitu je ale správná teplota v místnostech důležitá i pro zdraví člověka. Kvalita prostředí ovlivňuje vznik řady onemocnění, mezi něž patří i tolik rozšířené alergie. Starost o to, co dýcháme, je proto důležitá.
Od doby, kdy je možné regulovat teplotu jak přes zimu, tak v létě, jsou na toto téma rozvíjeny řady teorií.
Pravdou zůstává, že člověk vnímá souhrn všech faktorů, které se na tepelné pohodě podílí, tedy kromě teploty a vlhkosti je to i cirkulace vzduchu. V potaz se musí brát i fyziologické vlastnosti jedince – jeho schopnost adaptace.
Velká topná tělesa se postarají o komfort
Sálavé nízkoteplotní vytápění se postará o rovnoměrnou společnou teplotu všech ploch v prostoru. Tak se dá dosáhnout předpisové tepelné pohody (stanovuje ji norma).
K šíření tepla se využívají panely: podlahové, stěnové a výjimečně i stropní sálavé plochy, které jsou zahřívány úzkými trubkami s teplou vodou (případně topnými kabely.
Kde je potřeba ještě přídavný systém pro produkci většího množství tepla, poslouží doplňkové přímotopné elektrické rohože.
Zdrojem tepla může být kotel, solární kolektory, tepelné čerpadlo, které může pohánět krb. Často se kombinuje více systémů.
Podlahové vytápění nelze použít pod jakoukoliv podlahu
Výběr podlahové krytiny patří až mezi poslední činnosti při plánování nového bydlení. Podlahové topení a krytinu kombinujte s pomocí projektanta, který doporučí vhodné řešení. Záleží hlavně na velikosti místnosti, tedy délce topného okruhu.
Základní logickou radou je tedy výběr takové krytiny, která neizoluje. Tím ze hry vypadávají např. silné čtyřcentimetrové dubové desky.
Pozor na další položenou vrstvu (koberec), kterému podlahové vytápění sice nemusí vadit, ale místnost může proti sálavemu teplu spolehlivě izolovat.
Vhodné jsou keramické a minerální podlahové krytiny, některé plastové (např. marmoleum), dřevěné, korkové či plovouví podlahy.
Nízkoteplotní ohřev bazénové vody
Využití nízkoteplotního ohřevu vody se přímo nabízí i pro bazény. A skutečně – jde to. Otopné soustavy fungují spolehlivě. Používá se teplovodní vytápění, protože teplovzdušné není v kombinaci s bazény tak účinné.
Stěnové vytápění se dá ´kombinovat se solárními panely a získáte tak jedinečný systém pro perfektně teplou vodu.
Do podlahy se dá zabudovat i klimatizace nebo chlazení a v létě tak zase budete podobným způsobem udžovat příjemné klima. Pokud se tak rozhodnete, určitě se vyplatí vybrat řešení 2v1. Taková výbava patří také do kategorie úsporných, navíc má tichý chod a nenápadně tak bude udržovat příjemné prostředí.
- Vyberte nejvhodnější způsob vytápění
- Nízké náklady na vytápění v nízkoenergetických stavbích
- Alternativ k běžnému vytápění: topení z přírodního kamene
- Je vám pořád zima? Zkuste infrapanely jako dodatečné vytápění
- O teplou vodu se postará plynový kotel
- Topný koberec - příjemné zahřátí
- V koupelně musí být pořádné teplo
Diskuse k článku