Mobilní domy k celoročnímu bydlení – jak se bydlí pod „pohyblivou“ střechou?
Přemýšleli jste někdy nad možností svobodně cestovat, kam se vám zlíbí, ale přitom nikdy nepřijít o vlastní střechu nad hlavou? Něco podobného slibuje tzv. mobilheim, jinými slovy mobilní dům – specifický druh bydlení, s nímž můžete cestovat z místa na místo. Ale také nemusíte, mobilheim poslouží i jako alternativa plnohodnotného bydlení s nízkými pořizovacími náklady.
Začalo to v USA aneb od jednoduchých karavanů po moderní mobilní dřevostavby
První mobilní domky se začaly objevovat v 70. letech minulého stolení ve Spojených státech. Zpočátku je využívali zejména lidé, kteří se museli často stěhovat za prací. Postupem času se kolem pojízdných obydlí vytvořila početná a zapálená komunita, stejně tak jako se z původně jednoduchých karavanů s jedinou místností postupně staly pojízdné domy s několika pokoji, které lidé s oblibou využívají nejen místo chaty, ale také k celoročnímu bydlení.
Mobilní domy k trvalému bydlení jsou stále populárnější
Na základě zvolené charakteristiky lze mobilní domy členit do různých kategorií. V základní rovině je dělíme na dva druhy. Tím prvním jsou běžné obytné přívěsy nebo karavany s vlastní nápravou, které lze snadno připojit k automobilu a převést na jiné místo. Do druhé kategorie pak spadají speciálně navržené menší domky, kterým sice kola chybějí, stále je však můžeme přemísťovat s pomocí nákladního vozidla a jeřábu.
V závislosti na tom, jak dlouho hodláte v mobilním domě přebývat, se tyto stavby dělí na sezonní a celoroční. Sezonní mobilheim slouží pouze k rekreaci v příznivém počasí, protože zpravidla postrádá tepelnou izolaci. Naopak celoroční mobilní domky s dostatečnou tepelnou izolaci nemají problém a nechybí jim ani sofistikovanější vytápěcí systém – jsou tedy uzpůsobeny k trvalému pobytu.
Mobilní domy k celoročnímu bydlení: chystáte se „zakotvit“?
Ačkoliv je celoroční mobilní dům k trvalému bydlení uzpůsobený, sám o sobě k plnohodnotnému a komfortnímu pobytu nestačí. Bez připojení k inženýrské síti se zkrátka neobejdete. Potřebné rozvody si přitom majitel musí zajistit sám.
Například pitnou vodu lze získat napojením na vodovodní řád, případě ji můžete přivést potrubím ze studny. O něco složitější to může být s odpady, ne vždy totiž máte možnost jednoduchého napojení na kanalizaci. V takovém případě vám nezbude než odvádět odpad do žumpy nebo čističky odpadních vod. Chcete-li svůj pojízdný domek vybavit plynovým sporákem, nejjednodušším způsobem jsou doplnitelné propanbutanové lahve.
Celoroční mobilní dům: pečlivé zazimování vás ochrání před tuhými mrazy
Máte-li v plánu obývat mobilní dům celoročně, každou zimu jej budete muset připravit na nevlídné a mrazivé počasí. Na úvod byste měli vědět, odkud z vašeho bydlení uniká teplo. Pro tyto účely se používají termokamery, kterým neunikne jediné rizikové místo.
Bez ohledu na zjištěné úniky byste se měli postarat o pořádné zateplení oken, dveří, stěn, podlahy a stropu. V moderních mobilních domech se běžně setkáte se systémem řízeného odvětrávání, který se stará o automatický přívod čistého vzduchu dle potřeby a zároveň snižuje tepelné ztráty. V případě špatného těsnění by však mohl dovnitř vnikat nežádoucí chladný vzduch, takže nezapomínejte na kvalitní těsnění.
Dalším nezbytným krokem je zabezpečení odpadů a rozvodů vody proti zamrznutí. Vhodné je například obestavět spodek mobilního domu nebo instalovat speciální topný kabel s termostatem k ochraně potrubí.
Co se týče vytápění, možností se nabízí hned několik. Nejčastěji se setkáte s plynovým topným systémem s keramickou vložkou či vytápěním na elektřinu, a to ve formě obyčejného přímotopu, ale i komplexnějšího ústředního topení s elektrickým kotlem. Stále častěji se v mobilních domcích objevují také moderní vytápěcí systémy v čele s teplenými čerpadly či solárními panely.
Výhody a nevýhody mobilních domů k celoročnímu bydlení
Obecně lze říct, že mezi hlavní výhody mobilního bydlení patří flexibilita, která vám v omezené míře umožní změnit místo trvalého pobytu, aniž byste přišli o domov, který jste doposud vybavovali. Pořizovací cena přitom není ale v porovnání s konvenčním bydlením zdaleka tak závratná, v řadě případů si vystačíte i s půlmilionem korun.
Ačkoliv by se na to první pohled nemuselo zdát, mobilheimy se těší dlouhé životnosti, a přitom se obejdou bez náročné údržby. Věděli jste, že mobilní dům můžete ze široka přizpůsobit vašim potřebám? Toužíte po pergole? Žádný problém. A co útulný krb? I ten může být.
Naopak za nevýhody lze označit třeba skromnější obytné prostory či fakt, že na mobilní dům si nemůžete vzít hypotéku, což však do jisté míry kompenzuje nižší pořizovací cena. Poměrně často se také stává, že představy potenciálního zákazníka neodrážejí realitu. Někteří lidé se totiž mylně domnívají, že s mobilheimem mohou poměrně libovolně manipulovat. Uvedení domku do pohybu však ve skutečnosti vyžaduje adekvátní techniku, tedy odpovídající vozidlo či jeřáb. Mobilní dům svým názvem sice neklame, avšak jeho přesouvání není tak jednoduché, jak by se mohlo na první pohled zdát.
Diskuse k článku