Mobilní domy k celoročnímu bydlení – jak se bydlí pod „pohyblivou“ střechou?

Mobilní domy k celoročnímu bydlení – jak se bydlí pod „pohyblivou“ střechou?

Přemýšleli jste někdy nad možností svobodně cestovat, kam se vám zlíbí, ale přitom nikdy nepřijít o vlastní střechu nad hlavou? Něco podobného slibuje tzv. mobilheim, jinými slovy mobilní dům – specifický druh bydlení, s nímž můžete cestovat z místa na místo. Ale také nemusíte, mobilheim poslouží i jako alternativa plnohodnotného bydlení s nízkými pořizovacími náklady.

Začalo to v USA aneb od jednoduchých karavanů po moderní mobilní dřevostavby

První mobilní domky se začaly objevovat v 70. letech minulého stolení ve Spojených státech. Zpočátku je využívali zejména lidé, kteří se museli často stěhovat za prací. Postupem času se kolem pojízdných obydlí vytvořila početná a zapálená komunita, stejně tak jako se z původně jednoduchých karavanů s jedinou místností postupně staly pojízdné domy s několika pokoji, které lidé s oblibou využívají nejen místo chaty, ale také k celoročnímu bydlení.

Mobilní domy k trvalému bydlení jsou stále populárnější

Na základě zvolené charakteristiky lze mobilní domy členit do různých kategorií. V základní rovině je dělíme na dva druhy. Tím prvním jsou běžné obytné přívěsy nebo karavany s vlastní nápravou, které lze snadno připojit k automobilu a převést na jiné místo. Do druhé kategorie pak spadají speciálně navržené menší domky, kterým sice kola chybějí, stále je však můžeme přemísťovat s pomocí nákladního vozidla a jeřábu.

V závislosti na tom, jak dlouho hodláte v mobilním domě přebývat, se tyto stavby dělí na sezonní a celoroční. Sezonní mobilheim slouží pouze k rekreaci v příznivém počasí, protože zpravidla postrádá tepelnou izolaci. Naopak celoroční mobilní domky s dostatečnou tepelnou izolaci nemají problém a nechybí jim ani sofistikovanější vytápěcí systém – jsou tedy uzpůsobeny k trvalému pobytu.

Mobilní domy k celoročnímu bydlení lze vytápět i kotlem nebo elektrickým topením.

Mobilní domy k celoročnímu bydlení: chystáte se „zakotvit“?

Ačkoliv je celoroční mobilní dům k trvalému bydlení uzpůsobený, sám o sobě k plnohodnotnému a komfortnímu pobytu nestačí. Bez připojení k inženýrské síti se zkrátka neobejdete. Potřebné rozvody si přitom majitel musí zajistit sám.

Například pitnou vodu lze získat napojením na vodovodní řád, případě ji můžete přivést potrubím ze studny. O něco složitější to může být s odpady, ne vždy totiž máte možnost jednoduchého napojení na kanalizaci. V takovém případě vám nezbude než odvádět odpad do žumpy nebo čističky odpadních vod. Chcete-li svůj pojízdný domek vybavit plynovým sporákem, nejjednodušším způsobem jsou doplnitelné propanbutanové lahve.

Mobilní domy k celoročnímu bydlení lze také upevnit a napojit na inženýrské sítě.

Celoroční mobilní dům: pečlivé zazimování vás ochrání před tuhými mrazy

Máte-li v plánu obývat mobilní dům celoročně, každou zimu jej budete muset připravit na nevlídné a mrazivé počasí. Na úvod byste měli vědět, odkud z vašeho bydlení uniká teplo. Pro tyto účely se používají termokamery, kterým neunikne jediné rizikové místo.

Bez ohledu na zjištěné úniky byste se měli postarat o pořádné zateplení oken, dveří, stěn, podlahy a stropu. V moderních mobilních domech se běžně setkáte se systémem řízeného odvětrávání, který se stará o automatický přívod čistého vzduchu dle potřeby a zároveň snižuje tepelné ztráty. V případě špatného těsnění by však mohl dovnitř vnikat nežádoucí chladný vzduch, takže nezapomínejte na kvalitní těsnění.

Dalším nezbytným krokem je zabezpečení odpadů a rozvodů vody proti zamrznutí. Vhodné je například obestavět spodek mobilního domu nebo instalovat speciální topný kabel s termostatem k ochraně potrubí.

Co se týče vytápění, možností se nabízí hned několik. Nejčastěji se setkáte s plynovým topným systémem s keramickou vložkou či vytápěním na elektřinu, a to ve formě obyčejného přímotopu, ale i komplexnějšího ústředního topení s elektrickým kotlem. Stále častěji se v mobilních domcích objevují také moderní vytápěcí systémy v čele s teplenými čerpadly či solárními panely.

Mobilní domy k trvalému bydlení můžeme opatřit solárními panely.

Výhody a nevýhody mobilních domů k celoročnímu bydlení

Obecně lze říct, že mezi hlavní výhody mobilního bydlení patří flexibilita, která vám v omezené míře umožní změnit místo trvalého pobytu, aniž byste přišli o domov, který jste doposud vybavovali. Pořizovací cena přitom není ale v porovnání s konvenčním bydlením zdaleka tak závratná, v řadě případů si vystačíte i s půlmilionem korun.

Ačkoliv by se na to první pohled nemuselo zdát, mobilheimy se těší dlouhé životnosti, a přitom se obejdou bez náročné údržby. Věděli jste, že mobilní dům můžete ze široka přizpůsobit vašim potřebám? Toužíte po pergole? Žádný problém. A co útulný krb? I ten může být.

Naopak za nevýhody lze označit třeba skromnější obytné prostory či fakt, že na mobilní dům si nemůžete vzít hypotéku, což však do jisté míry kompenzuje nižší pořizovací cena. Poměrně často se také stává, že představy potenciálního zákazníka neodrážejí realitu. Někteří lidé se totiž mylně domnívají, že s mobilheimem mohou poměrně libovolně manipulovat. Uvedení domku do pohybu však ve skutečnosti vyžaduje adekvátní techniku, tedy odpovídající vozidlo či jeřáb. Mobilní dům svým názvem sice neklame, avšak jeho přesouvání není tak jednoduché, jak by se mohlo na první pohled zdát.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

6 tipů, jak zařídit pokoj pro puberťáka

Při rekonstrukci pokoje pro mého syna mi velmi pomohl tento článek https://institutzdravehobydleni.cz/zdravy-d...

Dědictví družstevního bytu má svá pravidla. Jak probíhá?

Dobrý den,
ano, podle informací, které jsem vyhledala, pokud je družstevní byt ve společném jmění manželů, ta...

Dědictví družstevního bytu má svá pravidla. Jak probíhá?

Zdravím a táži se na dědění družstevního podílu bytu. Máme s manželkou ve společ. vlastnictví byt. V případě ú...

Vybírejte okna chytře aneb co potřebujete vědět před montáží

Dobrý článek. Já si myslím, že spousta lidí, když řeší výměnu oken, tak se v tom úplně nevyznají a dají na rad...

Jak vyřešit okolí bazénu? Možností je hned několik!

Zdravím, našel jsem stejnou dlažbu pod názvem: Presbeton dlažba 60x30x4,5 VERTO 4 šedá reliéf
Když tento náze...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

My jsme po internetu hledali, kdo by nám udělal návrh kuchyně zdarma, protože všude jsme ...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Taky jsem byla řešit kuchyni u nich, protože u nás ve městě nebylo pořádně u koho a ta...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Kuchyni jsem pořizovala prvně, natož abych jí někdy navrhovala, takže mě překvapilo, ko...
Zobrazit všechna témata

Jak zakomponovat skleněné mozaiky do designu koupelny

Skleněné mozaiky dovedou úplně změnit atmosféru koupelny. Jsou lesklé, hravé a umí vytvořit něco mezi uměním a funkčním obkladem. Ať už plánujete kompletní rekonstrukci, nebo chcete koupelně dodat nový detail, ...

Tepelná izolace z ovčí vlny: Může dávat smysl?

Přemýšlíte o tom, jaký materiál zvolit pro zateplení domu nebo chalupy? Možná jste narazili na ovčí vlnu – přírodní izolaci, která se čím dál častěji objevuje v ekologickém stavitelství. Má co nabídnout, ale má...

Byt

6 tipů, jak doma využít zavařovací sklenice

Zavařovací sklenice si většina z nás spojí s létem, marmeládou a kompoty od babičky. Jak ale během zimy a jara postupně vyjídáme zásoby, zbyde jich nám spousta prázdných. Doma nám často leží ve skříni bez užitk...

Trendy v interiérovém designu pro rok 2025

Hledáte inspiraci pro svůj interiér? Rok 2025 přináší čerstvé nápady, které spojují moderní estetiku, udržitelnost a praktické využití prostoru. Podívejte se s námi na to, co právě teď hýbe světem interiérového...

Zažijte netradiční dovolenou plnou památek a přírody: Objevte Mostecko

Mostecko je regionem, k němuž v poslední době přitáhl pozornost zejména známý televizní seriál. Nabízí ale kromě míst spjatých s natáčením i řadu jiných zajímavostí. Které to jsou?

Allegro Days plné slev jsou opět tady 

Oblíbená nákupní platforma Allegro přinese v týdnu od 2. do 8. 9. tisíce produktů se slevou až 40 %. V nabídce najdete řadu výrazně zlevněných domácích spotřebičů a pomocníků, které vám ulehčí každodenní péči o...

Máte doma problém s poletujícím prachem? Poradíme, jak s ním zatočit

Také máte pocit, že je prach doma snad všude? Usazuje se na nábytku, víří ve vzduchu a nepozorovaně zatěžuje dýchací cesty. Ať už trpíte alergií, nebo jen chcete čistší prostředí, zbavit se ho nadobro není snad...

5 způsobů, jak dát korkovým zátkám druhý život

Kolik lahví vína jste už otevřeli – a kolikrát jste korkové zátky automaticky hodili do koše? Přitom jde o přírodní materiál s obrovským potenciálem. Zkuste tentokrát zátky nevyhazovat – mohou posloužit nejen j...

Pylová sezóna začíná aneb proč si pořídit čističku vzduchu

Oteklý nos, kýchání, rýma a oči jako angorský králík – to je jen malý výčet potíží, které každoročně trápí ty, kteří se potýkají s alergickou rýmou. Sezóna pylových zrnek se blíží i v roce 2025 – a s ní i náš t...