Máte kopu knih a nevíte kam s nimi? Pořiďte si elektronickou čtečku
Patříte mezi vášnivé čtenáře a knihy se povalují všude po vašem bytě či domě? Už nemáte kam další a další knihy ukládat? Popřemýšlejte nad pořízením elektronické čtečky knihy, která vám ušetří spoustu místa. Mnohé čtečky jsou cenově dostupné a díky speciální e-ink technologii displeje vypadají jako list papíru. Přečtěte si, jak elektronické čtečky fungují, pro koho jsou vhodné a z jakých typů vybírat.
Princip elektronických čteček knih
Elektronické čtečky knih fungují na principu elektronického papíru, tzv. e-ink technologie. Ten se skládá z mikroskopických částic, které jsou umístěné mezi dvěma vrstvami plastu. Pigmentové částice se přitahují elektrostatickou silou k jedné z vrstev, a tak dochází k vytvoření obrazu. Elektronické čtečky knih používají elektrický proudu k ovládání pozice částic a tím dokážou změnit jejich viditelnost.
Když dotknete obrazovky čtečky, nebo použijete tlačítka na jejím těle, můžete přepínat mezi stránkami a procházet obsah knihy. Elektronické čtečky knih jsou výhodné pro čtení e-booků a nejrůznějších dokumentů, protože jsou lehčí a menší než knihy v tištěné podobě. Navíc umožňují snadné přenášení velkého množství knih v jednom zařízení.
Při výběru čtečky se zaměřte na podporu formátů
Chcete-li si pořídit novou čtečku, zamyslete se, v jakém formátu budete mít dokumenty k dispozici. Nejčastěji se setkáte s ebooky ve formátu ePUB a Mobi, případně PDF a dalších. Některé čtečky zvládnou otevřít další formáty včetně .doc či .docx, není to ale pravidlem. Mnohé legálně zakoupené elektronické knihy jsou navích chráněné technologií DRM, která zabraňuje šíření kopií. Abyste takové e-booky mohli ve své čtečce číst, musí zařízení čtení takto chráněných dokumentů podporovat.
Čtečky s podsvícením/bez podsvícení
Pár let zpátky byly všechny elektronické čtečky knihy vyráběné bez podsvícení. Pracovalo se s nimi stejně jako s tištěnými knihami – když jste chtěli číst ve tmě, museli jste použít lampu. Moderní čtečky jsou dnes vybavené i funkcí podsvícení, díky kterému můžete číst kdykoliv a kdekoliv. Kvalita podsvícení se však u různých typů liší. Počítejte také s vyšší pořizovací cenou takové čtečky. Pokud ale často čtete večer nebo v přítmí, pořízení čtečky s podsvícením rozhodně zvažte.
5 oblíbených elektronických čteček knih
Na trhu je v současnosti k dispozici velké množství elektronických čteček knih. Liší se cenou, kvalitou zpracování, podporou formátů a dalšími funkcemi. Novinkou jsou speciální čtečky s elektronickým perem (např. Kindle Scribe), které umožňují vytváření poznámek a anotací do knih. A z jakých čteček tedy vybírat? Mezi nejoblíbenější aktuálně patří:
1. Amazon Kindle Paperwhite 5
Vlajková loď od předního výrobce čteček vyniká velkým displejem, ostrým displejem rychlostí systému a podporou pokročilých funkcí.
2. Amazon Kindle Scribe
Novinka od Amazonu, která vyniká elektronickým perem. Díky němu můžete do dokumentů přidávat vlastní poznámky a vytvářet zápisy ze schůzek.
3. PocketBook 632 Touch HD 3
Moderní čtečka e-booků od renomovaného výrobce zaujme moderním designem, širokou podporou formátů a také podsvícením displeje. To je od konkurentů navíc v teplých tónech, které neunavují oči při čtení.
4. ONYX BOOX NOVA AIR C
Všechny výše uvedené čtečky mají jedno společné – jsou monochromatické. Novinkou v této oblasti je Onyx BOOX NOVA AIR C s barevným e-ink displejem. Chcete-li na čtečce pohodlně prohlížet i barevné obrázky či grafy, bude dobrou volbou. Jako Kindle Scribe obsahuje také stylus pro tvorbu poznámek.
5. Rakuten Kobo Nia
Cenově dostupná čtečka s podsvícením, která je vhodná pro méně náročné čtenáře. I přes přijatelnou cenu podporuje řadu formátů a disponuje podsvícením, které umožňuje pohodlné čtení ve tmě.
Věříme, že si z výše uvedených modelů čteček vyberete. Výběr dalších domácích spotřebičů vám usnadní i další z našich článků:
Diskuse k článku