Jak vybrat plynový kotel? 5 důvodů, proč je plynový kotel oblíbenou volbou pro vytápění domu
Plynové kondenzační kotle patří k nejekologičtějším topným systémům na trh, protože při spalování plynu nevznikají emise pevných částic, které jsou…
Pakliže uvažujete nad výměnou topného systému, jistě jste si všimli, že na současné trhu naleznete celou řadu moderních řešení, která nabízejí šetrnost vůči životnímu prostředí, efektivní provoz či brzkou návratnost počáteční investice. Patří mezi ně i tzv. plynové kondenzační kotle, které vyjma výše zmíněných výhod lákají například na bezobslužný provoz či dlouholetou životnost. V následujících řádcích jsme si pro vás připravili nejen souhrn zajímavých vlastností kondenzačních kotlů, ale i užitečného rádce, jak takový kotel vybrat.
1. Jak vybrat plynový kotel: myslete na planetu Zemi
Plynové kondenzační kotle patří k nejekologičtějším topným systémům na trh, protože při spalování plynu nevznikají emise pevných částic, které jsou obecně předním zdrojem znečištěného ovzduší. A bát se nemusíte ani špatného paliva. Kvalita plynu totiž podléhá pravidelným kontrolám, takže se nemusíte bát, že by do vašeho nového kotle proudilo nekvalitní a neekologické palivo.
2. Vyšší pořizovací cenu kompenzuje dotace
Pro některé zájemce o nový topný systém může být nevýhodou poměrně vysoká pořizovací cena plynového kondenzačního kotle. Počáteční investice se sice za několik let vrátí, ne každý má však k dispozici dostačují hotovost nebo si chce sjednávat úvěr. Ani v takovém případě však není situace beznadějná.
Na plynový kondenzační kotel totiž můžete obdržet příspěvek od státu v rámci tzv. kotlíkové dotace, díky níž lze získat až 80 % nákladů na pořízení moderního vytápění. V případě kondenzačního kotle můžete získat příspěvek až 95 000 korun, což je sice nejméně z podporovaných vytápěcích systémů, avšak odpovídá to pořizovací ceně kotle, která je o poznaní nižší než třeba v případě tepelného čerpadla.
3. Jak vybrat plynový kondenzační kotel? Vsaďte na nenáročnou instalaci
Při instalaci kondenzačního kotle se zpravidla obejdete bez zásadních stavebních úprav. Jedná se o poměrně jednoduchý proces, který je navíc i časové nenáročný – v případě dostupných rozvodů a šikovného montážního technika můžete mít hotovo i za jediný den. Není třeba vymýšlet složité systémy pro odvod spalin, neboť si vystačíte s komínovým otvorem po vysloužilém kotli. Pouze jej necháte tzv. „vyvložkovat“ vhodným potrubím a můžete se bez starostí pustit do vytápění.
4. Výběr plynového kotle znamená více tepla za méně plynu
Plynové kondenzační kotle vynikají vysokou účinností – jinými slovy spotřebují méně paliva a zajišťují hospodárný provoz. Zatímco běžný kotel pracuje s účinností okolo 84 %, kondenzační kotle dosahují až 98% účinnosti. Souvisí to s efektivním využíváním tepla obsaženého ve spalinách, který by jinak bez užitku unikalo komínem.
5. Komfort – zásadní faktor pro výběr plynového kotle
Zapomeňte na starosti s pracnou dopravou tuhého paliva i obavy, že kamna vyhasnou. Moderní plynové kotle nabízejí uživatelsky přístupné ovládací prvky a řadu inteligentních režimů, s jejichž pomocí snadno nastavíte vytápění na požadovanou teplotu nebo vytopíte obývací pokoj ještě před návratem z práce. Moderní kondenzační kotle navíc snadno propojíte s chytrou domácností, čímž se jejich ovládání stane ještě intuitivnějším.
Jak vypočítat výkon kotle? Vybírejte podle potřeb domácnosti
Ačkoliv se plynové kondenzační kotle vyznačují kompaktními rozměry, konkrétní model byste měli vybírat v závislosti na dispozicích vašeho bydlení. Do běžných rodinných domů se dodávají kotle s menším výkonem v rozmezí 8 až 20 kW s ohledem na rozměry vytápěné plochy, počet obyvatel domu či orientaci budovy.
Díky kompaktním rozměrům nemusíte mít pro kondenzační kotel vyhrazenou místnost – kotelnu. Jednotku můžete umístit třeba do kuchyně, na chodbu či do koupelny, vždy však s ohledem na bezpečnostní požadavky a v souladu s platnými předpisy. Pro dokonalé spalování plynu navíc musíte dodávat potřebné množství vzduchu (pro dokonalé spálení 1 m3 zemního plynu musíte dodat asi 10 m3 vzduchu), na což je při výběru umístění myslet.
Diskuse k článku