[JAK UŠETŘIT] – 3. díl – Elektřina
Narůstající ceny elektřiny trápí snad každou domácnost. Není tak překvapením, že jeden z našich dílů ze seriálu JAK UŠETŘIT zaměříme právě na způsoby, jak snížit spotřebu elektrické elektřiny v domácnosti. Věříme, že vám naše rady a tipy přijdou vhod.
Vyměňte žárovky za úspornější
Během podzimního a zimního období musíme v domácnostech svítit výrazně delší dobu než po zbylou část roku. Provoz osvětlení a žárovek se tak do finálního vyúčtování za elektřinu rozhodně podepíše. Pokud doma ještě používáte nějaké klasické žárovky, které mají výkon 50 a více wattů, rozhodně je vyměňte.
Neúsporné žárovky dnes už v obchodech nepořídíte, a tak s velkou pravděpodobností máte doma již úsporné varianty s LED zdroji světla. I u nich jsou však velké rozdíly. Projděte si svou domácnost a zamyslete se, jestli v některých místnostech nepoužíváte zbytečně výkonné zdroje světla. Na chodbě, v ložnici nebo na toaletě rozhodně nepotřebujete silné 11 W, které se sílou svitu přibližují běžných 75 W žárovkám. Bohatě si vystačíte s méně výkonnými 5 či 6W LED žárovkami, díky kterým vám spotřeba oproti stávajícím zdrojům klesne o polovinu.
Elektrický bojler – oblíbená metoda ohřevu vody
Elektroinstalace v koupelně: základní pravidla a normy pro neelektrikáře
Elektrické topení do koupelny – otopný žebřík, podlahové topení a další možnosti
Televizor zapínejte, jen když se na něj budete dívat
Moderní televizory dokážou být při vysokém jasu také pořádnými žrouty energie. Platí to především pro plazmové televize, ale i ty LED dokážou spotřebovat spoustu kWh. Energii ušetříte, když budete televizor zapínat jen ve chvíli, kdy se na něj budete reálně dívat. Nepoužívejte televizor jako kulisu nebo hudební přehrávač pouštěním hudebních programů. Místo toho si zapněte klasické rádio, nebo si pusťte svou oblíbenou hudbu do sluchátek či menší sestavy reproduktorů.
Nepoužívané spotřebiče vytahujte ze zásuvek
Nabíječky, chytré spotřebiče, přehrávače, multimediální centra – všechny tyto elektrické přístroje spotřebovávají energii i ve chvíli, kdy nejsou používané. Možná vás to překvapí, ale i spotřebič v pohotovostním režimu spotřebuje významné množství elektrické energie, protože musí být připraven na okamžité spuštění či reakci dalších připojených zařízení. Pokud tak máte v domácnosti přístroje a spotřebiče, které týdny či měsíce nepoužíváte, vytáhněte je ze zásuvky.
Praní a sušení – počkejte, až se prádlo nahromadí
I když jsou moderní pračky a sušičky vcelku úsporné, stále spotřebují nemalé množství elektrické energie. Naučte se používat tyto spotřebiče hospodárně a prací program zapínejte až ve chvíli, kdy buben pračky zaplníte na jeho maximální kapacitu. Když nebudete prát a sušit čtyřikrát, ale jen třikrát týdně, snížíte spotřebu energie na praní a sušení o čtvrtinu. Pračka totiž spotřebuje téměř stejné množství elektřiny, ať už bude naplněná jedním tričkem, nebo velkým množstvím oblečení.
Používejte EKO programy domácích spotřebičů
Pračky, sušičky, trouby, myčka a mnohé další domácí spotřebiče jsou často vybaveny úsporným EKO programem. Doba jednoho cyklu spotřebiče v provozu se pak výrazně prodlouží, ovšem za cenu snížení spotřeby elektřiny, případně i vody. Pokud tak nepospícháte a nevadí vám, že si na vyprané prádlo nebo umyté nádobí o pár desítek minut počkáte, začněte EKO režimy využívat.
Při vaření a pečení využívejte zbytkové teplo
V kuchyni se dát ušetřit velké množství energie. Jednou z možností je například využívání zbytkového tepla. Princip je jednoduchý – varnou desku nebo troubu vypněte ještě před tím, než bude pokrm hotový. Trvá docela dlouho, než spotřebič vychladne – v již vypnuté, ale rozpálené troubě bez problémů uvaříte i menší kusy zeleniny, případně ohřejete vychladlé pokrmy.
Využívání zbytkového tepla je problematické snad jen u indukčních desek, které přestanou předávat teplo nádobí hned po vypnutí. I tak ale horká voda zůstane velmi horká i pár minut po vypnutí. Vaříte těstoviny nebo vajíčka? Vypněte varnou desku dvě minuty před tím, než bude vaření u konce. Na energii ušetříte a rozdíl nepoznáte.
Úsporám elektrické energie se věnujeme dlouhodobě. V tomto článku jsme tak chtěli vyzdvihnout často opomínané (ale velmi snadné) způsoby, jak spotřebu snížit bez omezení komfortu bydlení. Na další cesty při hledání úspor v domácnosti se zaměříme v dalších dílech seriálu:
-
Přečtěte si další díly seriálu JAK UŠETŘIT:
- [JAK UŠETŘIT] – 1. díl – Potraviny
- [JAK UŠETŘIT] – 2. díl – Vytápění
- [JAK UŠETŘIT] – 4. díl – Náklady na dopravu
- [JAK UŠETŘIT] – 5. díl – Oblečení
- [JAK UŠETŘIT] – 6. díl – Úklid a drogerie
- [JAK UŠETŘIT] – 7. díl – Nábytek a vybavení
- [JAK UŠETŘIT] – 8. díl – Rodinné finance a vybavení
Diskuse k článku