Jak správně recyklovat žárovky a další světelné zdroje
Co uděláte s rozbitou žárovkou? Pokud ji bez přemýšlení odhodíte do odpadkového koše, životnímu prostředí ve většině případů příliš neprospějete. Nebyli byste však jediní, podle průzkumů recyklaci zdrojů světla stále neřeší značná část domácností. Ale na správné třídění není nikdy pozdě. Poradíme vám, kam jednotlivé druhy světelných zdrojů patří a jak s nimi nakládat.
Technologie různých zdrojů světla se liší
Hned v úvodu je třeba upozornit, že s tříděním žárovek a dalších světelných zdrojů to není vůbec jednoduché. Liší se totiž výrobní technologií a obsahem materiálů. Některé typy nepředstavují pro životní prostředí velké riziko, jiné jsou naopak nebezpečné i pro lidské zdraví. Pokud se vám do ruky dostane poškozené svítidlo, nejprve zjistěte, o jakou technologii se jedná. Poté ji zlikvidujte s ohledem na doporučené postupy u jednotlivých materiálů a technologií.
Likvidace starých světelných zdrojů
Bez okolků pojďme rovnou k jádru problému. Přinášíme vám přehledné shrnutí toho, jak správě zlikvidovat klasické i LED žárovky, výbojky, zářivky a další druhy světelných zdrojů.
Osvětlení domácnosti: přehled různých zdrojů světla
Stropní svítidlo aneb osvětlení pro každou místnost
Klasické, halogenové a reflektorové žárovky
Klasické žárovky s vláknem nejsou stejně jako halogenové či reflektorové žárovky považované za elektroodpad ani nebezpečný odpad. Tyto žárovky jako celek nepatří do nádob na tříděné sklo, pokud se vám však rozbijí na střepy, ty vytřídit můžete. Kam tedy s nimi? Možná vás to překvapí, ale právě tyto typy žárovek patří jako jediné do směsného odpadu. Bez výčitek je tak můžete odhodit rovnou do koše. S klasickými žárovkami se však už běžně nesetkáte, protože se pár let nesmí prodávat. Dejte si tak pozor, abyste si klasickou žárovku nezaměnili s úspornou LED žárovkou, která do koše nepatří.
Úsporné LED žárovky
Všechny žárovky, které dnes na trhu seženete, jsou úsporné a využívají LED technologii. Uvnitř „baňky“ nenajdete žádný plyn, ale řadu drobných elektronických součástek. Uvnitř žárovky se nachází malé elektronické zařízení, které upravuje síťové napětí a usměrňuje proud. Proto patří úsporné žárovky do speciálních kontejnerů na elektroodpad. Součástky lze recyklovat a opětovně využívat. Tyto žárovky můžete odnést také do obchodů, kde často najdete nádoby určené přímo k vyhazování starých a poškozených světelných zdrojů.
Zářivky a výbojky
Zářivky, ať už kompaktní, nebo trubicové (lineární) jsou účinnější než klasické žárovky, obsahují ale nebezpečné látky. Obsahují totiž malé množství rtuti, která je nebezpečí pro lidský organismus i životní prostředí. Kam tedy zářivky a různými plyny plněné výbojky odnést? Patří zejména na místa zpětného odběru. Těmi jsou buď sběrné dvory, nebo obchody, kde se tyto typy světelných zdrojů prodávají. Zářivky nepatří do kontejnerů na elektroodpad. Při likvadaci by pravděpodobně došlo k jejich rozbití a okamžitému uvolnění nebezpečné rtuti do okolí. Zářivky se přitom dají dobře recyklovat. Specializované firmy zajistí roztřídění na kov, plast, sklo i rtuť, kterou lze po očištění znovu využít v chemickém průmyslu.
Kompletní svítidla
Může se stát, že vám po čase doslouží i celé svítidlo, ať už stropní, lampičkové, LED páskové apod. Jak takový spotřebič zlikvidovat? Ve většině případů patří do sběrného dvora nebo do kontejneru na elektroopad. Svítidlo nijak nerozebírejte ani nedemontujte, vyhoďte jej jako kompletní spotřebič.
Jak postupovat při rozbití zářivky
Při manipulaci se zářivkami může dojít k jejich rozbití. Jak jsme zmínili výše, obsahují škodlivou rtuť, a tak je třeba s nimi pracovat velmi opatrně. Při rozbití se zářivky holýma rukama nedotýkejte, střepy a dílky posbírejte v rukavicích. Místnost co nejdříve vyvětrejte a všechny části vložte do vzduchotěsného obalu, například igelitové tašky.
Nad recyklací nemávněte rukou. Uděláte dobrý skutek pro sebe i okolní prostředí. Nenechte si ujít ani další související články:
- Recyklace, upcyklace, downcycling – znáte všechny eko pojmy?
- Třídění odpadů není recyklace. Znáte rozdíl?
- Domácí recyklace plastu: tipy na výrobky z PET lahví
- Třídíme odpad: Co vše patří a nepatří do kontejnerů na papír?
- Co se starým oblečením? Prodat, darovat nebo recyklovat
- Kam patří krabice od mléka a další nápojové obaly
Diskuse k článku