Jak prosvětlit dům na podzim?
S padajícím listím se zkracuje den a vám ubývá energie. Nejraději byste celý den lenošili v křesle s knížkou. Dopřejte si na podzim pohodlí a pusťte do svého bydlení více světla. Třeba ve skandinávském stylu. Uvidíte, že vám bude lépe.
Světlo je potřeba. Pokud ho nemáte dostatek, můžete se cítit unavení, bez nálady a bez energie. Nedejte se podzimním splínům. Prosvětlete dům a vytvořte si krásnou atmosféru, abyste si podzim náležitě užili.
Pohodlí neboli hygge
Skandinávci vědí, jak si dopřát pohodlí a vytvořit báječnou atmosféru nejen v interiéru, ale také ve své duši. Začněte třeba tím, že se obklopíte polštářky, plédy, dekami a koberečky, aby vám bylo příjemné teplo.
Vyberte si ve svém bytě jedno místo, které bude vaše a v němž se pohodlně uvelebíte s knihou a šálkem horkého čaje v ruce. Pusťte si příjemnou hudbu a zkuste zapomenout na fujavici za oknem – nebo ji naopak pozorujte z tepla a příjemného prostředí svého bytu.
Svíčky, teplo a světlo
Zapalujte si svíčky. Třepotající se plamínky pozvednou náladu. Vonné svíčky, třeba s aroma hlubokého lesa, vám možná připomenou letní toulky a cestování. K podzimním vůním patří také skořice, hřebíček nebo vanilka.
Odhrňte závěsy a umyjte okna. Hned bude ve vašem obýváku více světla. Navíc těžké závěsy by neměly zakrývat radiátory, protože pak do bytu proudí méně tepla a vám roste účet za energie.
Provzdušnění interiéru
Pokud plánujete výměnu nábytku, pořiďte si světlé a vzdušné kousky. Tmavé, úzké a malé pokoje pozvedne klasická bílá výmalba. Střežte se proto tmavších barev, jež mohou působit s padající tmou až depresivně.
Provzdušněte své obydlí. Rozhlédněte se po svém interiéru – není v něm příliš věcí? Bez čeho se obejdete? Co zabírá příliš prostoru? Co můžete uklidit do krabic?
Vyberte správné osvětlení
Špatnou podzimní náladu rozežene správně zvolené osvětlení. Při výběru světla se řiďte jeho barvou, abyste byli spokojeni. „Hledejte informace o teplotě chromatičnosti, je to barva světla, kterou světelný zdroj vyzařuje,“ vysvětluje Lukáš Rymer z e-shopu LED Solution.
Barevná teplota světla se měří v kelvinech (K). Na obalu svítidla si také můžete přečíst, jestli se jedná o teplou bílou, denní bílou nebo studenou bílou. LED světelné zdroje pak nejčastěji vyzařují světlo v hodnotách 3 000 až 6 500 kelvinů.
„Chcete-li teplejší světlo, tedy dožluta, vyberte si nižší hodnotu. Studenější světlo má naopak vyšší hodnotu v kelvinech a je zbarveno domodra,“ dodává Lukáš Rymer s tím, že studenější světlo se hodí například do kuchyně, zatímco pro relaxaci je lepší teplejší světlo.
Barva světla. Zdroj: eshop.ledsolution.cz
Tip: Přečtete si více o barvě světla.
Světlo do čtecí lampy
Znamená pro vás podzim relaxaci s knihou? Nebo sami píšete, tvoříte či se oddáváte po večerech ručním pracím? Potom potřebujete lampu, která bude dobře svítit a z jejího světla vás nebudou bolet oči.
Pro čtení vždy zvolte už zmíněné teplejší světlo, jehož hodnota v kelvinech se pohybuje mezi 2 700 až 3 300. Řiďte se i svými konkrétními potřebami. Někomu totiž vyhovuje spíše teplý tón světla, tedy světlo do žluta s hodnotou kolem 3 000 Kelvinů, někomu zase denní světlo s barvou kolem 4 000 kelvinů.
Velkým pomocníkem se může stát i lampička, která umí regulovat intenzitu světla, což je parametr udávaný v lumenech (Lm). „Na čtení si vyberte nižší intenzitu světla, asi kolem 300 lumenů. Do dětského pokoje se vyplatí zvolit intenzivnější světlo, zhruba kolem 500 lumenů,“ vysvětluje Lukáš Rymer.
Ovládání intenzity světla se vám bude hodit i při osvětlení pracovny.
Přečtěte si, jak si pracovnu osvětlila výtvarnice a blogerka Markéta Filgasová. Zdroj: tamarki.cz
Ovladač na LED stropní svítidlo DIAMANT. Zdroj: tamarki.cz
Světlo v každém koutě
Příjemnou atmosféru vám pomůžou vytvořit také LED pásky, které lze snadno instalovat do každého tmavého koutu. S pomocí LED ovladačů a stmívačů můžete vytvářet světlené efekty, měnit barvy nebo pásky ovládat pomocí telefonu. Světlo totiž kreativitě meze neklade.
Diskuse k článku