Férový obchod aneb Fair trade není jen o dovozu
Fair trade není termínem, který by se začal objevovat až v posledním období. U mnoha výrobků se s ním můžeme setkávat už celkem dlouhou dobu. Až poslední období ale přineslo jakési uvědomění si hodnoty jídla, pečlivost ve výběru a péče o to, co tělu dopřáváme. Ruku v ruce s tím jde i starost o místo a způsob výroby a produkce. Fair trade podporuje malé výrobce a zemědělce z rozvojových zemí Asie, Afriky a Latinské Ameriky, kteří tak nemusí prodávat zboží pod cenou.
Nejedná se o žádnou pochybnou organizaci, nýbrž o celosvětové hnutí, které usiluje o lepší svět. Honosná myšlenka? Možná ale právě díky férovým podmínkám pro podnikatele v rozvojových zemích a jejich zaměstnance v konceptu trvale udržitelného rozvoje vznikne přeci jen něco pozitivního...
Fair trade versus běžný obchod
Zmíněné rovojové oblasti jsou kvůli výrobním procesům často drancovány, a to nejen co se týká přírody, ale i pracovní síly. Jaké jsou největší problémy?
- dětská práce
- cena práce pod hranicí zákonem stanovené minimální mizdy
- nevhodné pracovní podmínky
- zemědělci jsou nuceni prodávat výrobky pod cenou
Právě Fair trade by rád zajistil stejné podmínky, na které jsme zvyklí i my. Právě z těchto důvodů bývají produkty nesoucí ochrannou značku Fair trade o něco dražší, avšak mnohdy i kvalitnější...
Cena Fair trade
Výkupní cena hrazená pěstitelům a řemeslníkům odráží skutečné výrobní náklady, náklady na živobytí výrobce a jeho rodiny, náklady na provoz družstva, náklady na harmonizaci s fair trade kritérii a jiné. V případě plantáží je cena kalkulována tak, aby pokrývala výrobní náklady, umožňovala vyplácet zaměstnancům odpovídající mzdu. V ceně se navíc odráží i náklady na dopravu, zpracování, pojištění a všechny další procesy. Pečlivá kalkulace je tak velmi důležitá.
Neplést si Faird trade a výrobky BIO
I když se zemědělci musí chovat šetrně k přírodě a ctít zásady ekologie, výrobky vždy nemusí nést označení BIO – tedy, že byly pěstovány bez použití umělých hnojiv, škodlivých chemických postřiků či geneticky modifikovaných organismů. a výrobků na jejich bázi. Pro takové označení by museli splňovat další kritéria, která však se známkou Fair trade nejsou nutně spojena.
Výrobky pocházející z rozvojových oblastí vykoupené za férové ceny nabízí i u nás mnoho maloobchodních řetězců a tak je jejich dostupnost poměrně snadná. Pomineme-li zdravé výživy, obchůdky s bio či takzvanými čerstvými potravinami, spoustu jich můžete najít i v supermarketech. Povětšinou si jich můžete všimnout díky speciálnímu regálu nebo alespoň výraznému označení.
Diskuse k článku