Energetické štítky na domech budou v následujících letech povinné
Majitelům domů přibude starost navíc. Nově totiž budou muset své domy nechat označit tzv. energetickým štítkem, který bude sloužit hlavně zájemcům o koupi domu nebo nájemníkům. Nařízení má původ mezi evropskými směrnicemi a do české legislativy bylo vpraveno i přes veto prezidenta. Díky štítkům bychom měli jednoduše poznat energetickou náročnost objektu.
Energetické štítky umožní snadněji zjistit, kolik peněz je nutné vynaložit na provozní náklady. Značení se netýká jen obytných domů, ale také veřejných objektů. Nové domy a byty jimi budou vybaveny povinně, u těch starších zatím postačí doložení zpětných faktur za energii z posledních tří let.
Energetické štítky jako novinka z EU
Informaci o nákladech na energie musí zajistit stavitelé, majitelé domů nebo společenství vlastníků. V případě, že budete dům rekonstruovat, prodávat nebo pronajímat – je třeba vždy zajistit potřebné údaje pro nové uživatele nemovitosti. V roce 2019 by už ale informace o provozních nákladech neměla chybět nikde.
Výhody energetických štítků
- snadno zjistíte, ve kterých domech je levný nebo naopak drahý provoz
- kvalitnější novostavby
Nevýhody energetických štítků
- náklady pravděpodobně odnese zákazník
- nepoznáme, jak se na celkové částce podílí jednotlivé složky (voda, topení, klimatizace…)
- spotřeba je počítána v daných podmínkách, které se však s počtem obyvatel a při výkyvech počasí mění
Za kolik energetický štítek pořídit
Jak známo, že nic není zadarmo, a to se týká i těchto energetických průkazů. Celkový audit budovy je závislý na její rozloze a složitosti. Součástí výstupu pak bude veškerá potřebná dokumentace. V současné době je pro pořízení štítku potřeba vytáhnout z peněženky od pěti tisíc korun za malé objekty, až po dvacet tisíc za bytové domy. Jakmile se ale byznys se značením rozjede naplno, dá se počítat i s tím, že cena bude v závislosti na velikosti poptávky stoupat vzhůru.
Snížení nebo zvýšení výdajů?
Hlavním argumentem pro zavedení štítků byla snadnější orientace na trhu s nemovitostmi. Pro majitele to ovšem znamená značné výdaje navíc – ať už za pořízení průkazu nebo za investice do snížení energetické náročnosti (výměna oken, zateplování atd.). Ačkoliv realitní kanceláře tvrdí, že na výsledné ceně se novinka nikterak nepromítne, ve skutečnosti tomu může být jinak.
Energetické štítky mohou být jedním z měřítek při pořizování nového bydlení, avšak neměly by být tím hlavním. Navíc vysoké náklady při pořizování energetického průkazu, včetně prací na snížení třídy, pravděpodobně ovlivní konečnou cenu nebo částku nájemného.
Diskuse k článku