Ekvitermní regulace kondenzačních kotlů – jak funguje a proč díky ní ušetříte
Pokud plánujete pořízení nového plynového kondenzačního kotle, zjistěte si, je-li vybaven funkcí ekvitermní regulace. Takový kotel vám totiž může ušetřit i desítky procent nákladů na vytápění. Otopný systém se automaticky nastaví na požadovaný výkon s ohledem na aktuální teplotní podmínky. Díky tomu dojde k rovnováze mezi dodaným teplem a teplotními ztrátami v místnosti. Při příznivých venkovních teplotách kotel nebude zbytečně pracovat na plné obrátky, a vy tak ušetříte.
Jak funguje ekvitermní regulace
Ekvitermní regulace patří mezi moderní metody optimálního nastavení výkonu otopného systému. Spočívá v nastavení teploty topné vody v závislosti na venkovní teplotě. Obecně totiž platí, že čím nižší je venkovní teplota, tím musí být teplota dodávané topné vody vyšší. Díky tomu dojde k rovnováze teplot a místnost se vytopí na nastavenou teplotu bez zbytečného kolísání.
Ekvitermní regulace se běžně používá u nových kondenzačních kotlů, které jsou vybaveny řídicí jednotkou. Ta zpracovává údaje z venkovního teplotního čidla a podle toho nastaví optimální výkon kotle. Protože se při regulaci vychází z aktuálních klimatických podmínek, je množství dodaného tepla vždy optimální, a tak přináší výraznou úsporu na vytápění. Při správném nastavení může úspora nákladů dosáhnout i 20 %.
Čím nižší venkovní teplota, tím vyšší výkon
Plynové kondenzační kotle s ekvitermní regulací obvykle nepracují s příliš vysokou teplotou vody. Zjednodušeně lze říci, že čím nižší je venkovní teplota, tím vyšší výkon otopného systému musí být, resp. teplota otopné vody. V průběhu roku je však jen několik velmi mrazivých dnů, během kterých by muselo vytápění běžet na plný výkon. Ekvitermní regulace takové situace okamžitě rozpozná a výkon kotle zvýší dle potřeby.
Nezapomeňte na správné nastavení ekvitermní křivky
Aby byla ekvitermní regulace plynového kondenzačního kotle účinná, je třeba nastavit optimální ekvitermní křivku. Ta popisuje závislost teploty topné vody na venkovní teplotě, a tak pomůže k udržení konstantní hladiny. Univerzální nastavení ekvitermní křivky bohužel neexistuje. Pro každý vytápění objekt je tak třeba před zprovozněním tohoto typu regulace propočítat tepelné ztráty sestavit individuální ekvitermní křivku.
Pokud ekvitermní regulaci využíváte a teplota v místnostech vám kolísá, je to s velkou pravděpodobností způsobeno právě špatným nastavením ekvitermní křivky. Společnost ENBRA, která se zabývá dodávkou plynových kondenzačních kotlů, upozorňuje, že byste nastavení ekvitermní regulace měli nechat na odborné montážní firmě. Ta se postará o výpočet optimálních hodnot a řídící jednotku nastaví tak, aby vám kotel zajistil maximální úsporu na vytápění.
Některé kotle umožňují ekvitermní regulaci už v základním provedení
Na trhu narazíte na kvalitního plynové kondenzační kotle, které umožňují ekvitermním regulaci už v základním provedení, u jiných typů lze regulaci přidat dodatečně. V základu umožňují ekvitermní regulaci zejména stacionární kondenzační kotle, které jsou ideální náhradou za staré a neúsporné typy. Patří sem například kotle ENBRA CD HS, které jsou osazeny všemi potřebnými prvky – čerpadlem, expanzí, odvzdušňovacími a pojistnými ventily, bypassem, řídicí jednotkou a dalšími.
Komponenty tak není třeba osazovat externě v topném systému, zařízení jednoduše zapojíte a začnete jej používat. Zmiňované kotle ENBRA CD HS poskytují právě možnost ekvitermní regulace. Stačí jen připojit čidlo venkovní teploty do kotle a v regulaci nastavit požadovanou ekvitermní křivku. Kondenzační kotle tohoto typu navíc umožňují i jednoduché připojení do systémů inteligentních domácností.
Stacionární kondenzační kotel ENBRA CD HS
Pokud přemýšlíte nad pořízením úsporného kondenzačního kotle, předem si zjistěte, jakými možnostmi regulace je vybaven. Čím přesnější regulace bude, tím více ušetříte. Kotel však bude efektivně pracovat jen při správném nastavení, o které by se měla postarat odborná firma.
Diskuse k článku