Domácnost jako nenasytný energožrout? Praktické tipy, jak spotřebu elektřiny výrazně snížit!
Nikdo nechce platit za energie více, než je nezbytně nutné. Přesto se nad fakturami pravidelně podivujeme a netušíme, v čem je zakopaný pes. Je to i váš případ a marně si lámete hlavu, jak za elektřinu ušetřit? Začněte dodržovat následující pravidla a učiňte přítrž plýtvání. Ze ztráty komfortu a komplikací nemějte strach, snižování spotřeby je poměrně jednoduchý proces.
Zvažte změnu distribuční sazby
Jestlipak víte, že dodavatelé nabízí různé sazby elektřiny, které se liší cenou za kWh? Pokud se nechcete přeplácet, pak je výběr té správné naprosto zásadním krokem. Nezřídka se stává, že si zákazník nevědomky zvolí sazbu, jež neodpovídá charakteru využití elektřiny. Což je škoda, protože některé tarify jsou výrazně výhodnější než ostatní. Příkladem budiž distribuční sazba pro elektrické vytápění. Co s tím? Obraťte se na svého dodavatele a sdělte mu, k čemu elektřinu používáte. Pomůže vám vybrat správnou sazbu a snížit náklady za elektřinu.
Vytápějte a větrejte efektivněji
Zdaleka největší část koláče výdajů za energie obvykle tvoří vytápění. Z dlouhodobého hlediska je nejúspornějším řešením zateplení a výměna oken. Ušetřit však můžete i tak, že obytné místnosti přestanete přetápět. Podle odborníků je optimum 20 °C. V ložnici, na chodbě a v předsíní bez obav nastavte termostat na 17 – 18 °C. Každý stupeň navíc znamená zvýšení nákladů o cca 5 – 6 %.
Určitě se zaměřte také na prostor kolem radiátorů. Častým nešvarem, který je v rozporu s úsporným vytápěním, je stavění nábytkem do prostoru bezprostředně před výměníky.
Kamenem úrazu spousty českých domácností je nesprávný způsob větrání. Mělo by být krátké, ale intenzivní – tak, aby proběhla výměna vzduchu, ale nevychladly stěny.
Naučte se prát a sušit prádlo
Pračku nezapínejte dříve, než využijete kapacitu bubnu. Moderní prací prostředky navíc umožňují prát na 30 – 40 °C, což je úspornější i šetrnější vůči prádlu. Stejné pravidlo platí také pro myčku – i tu byste měli zapínat, až se vám ji podaří zaplnit. A neváhejte s používáním eko-programů.
V souvislosti se sušičkou platí, že je vhodné ji zapínat spíše v nezbytně nutných případech. Jinak je ekonomičtější prádlo pověsit (ovšem ne na radiátory – tím se naopak zbytečně ošidíte o teplo).
Žijte bez stand-by režimu
Necháváte elektroniku v „polospánku“, tedy ve stand-by režimu, který sice umožňuje její rychlou aktivaci, ale rozhodně není zadarmo? Ročně se tak připravíte o několik set, a možná i tisíc korun. Takže, když si to situace nežádá, raději vždy elektroniku vypněte.
Vyměňte spotřebiče za modernější
Bez moderních pomocníků se úsporné a ekologické bydlení vybudovat nedá. Pokud ve vaší domácnosti setrvávají spotřebiče, které patří spíše do muzea, není divu, že za elektřinu platíte jako mourovatí. Pořízení nového mrazáku, ledničky, pračky a dalších nezbytností sice něco stojí, ale nový model vám kromě nízké energetické spotřeby udělá radost i mnohem lepšími vlastnostmi a funkcemi.
Diskuse k článku