Dejte si pozor, co splachujete do WC. Poradíme, co do toalety nepatří
Dříve provedené průzkumy potvrdily, že spousta Čechů využívá toaletu jako odpadkový koš. Také občas do toaletní mísy hodíte i něco jiného, než toaletní papír? Pak zbystřete. Jednak vám hrozí riziko ucpání odpadů, jednak vytváříte velkou ekologickou stopu a životní prostředí dvakrát nešetříte. Přečtěte si, co byste do WC neměli vyhazovat, některé body vás možná překvapí.
Vlhčené ubrousky a papírové utěrky
Zatímco toaletní papír je vyrobený s ohledem na rychlý rozklad, a tak je vhodný pro splachování do WC, není tomu tak u vlhčených ubrousků a papírových utěrek či kapesníků. Vlhčené ubrousky se rozkládají velmi dlouho a mohou odpady spolehlivě ucpat. Vyráběný materiál totiž obsahuje plasty, které zajišťují pevnost materiálu.
Do toaletní mísy však nepatří ani papírové utěrky a kapesníky, které se na pohled velmi podobají strukturou i složením toaletnímu papíru. Ve vodě se však tak rychle nerozpustí, a tak mohou v potrubí vytvořit špunt a ucpat kanalizaci.
Pro čistou a zdravou toaletu je důležitý pravidelný úklid a desinfekce WC
Kam uložit nebo odvézt stavební suť a jiný stavební odpad
Drahé čisticí prostředky můžete doma nahradit octem i citronem
Ruličky od toaletního papíru
Zatímco toaletní papír můžeme do záchodu bez problémů spláchnout, neplatí to pro ruličky. Jsou vyrobené z tvrdého recyklovaného papíru, který se jen tak po kontaktu s vodou nerozloží a může způsobit ucpání trubek. Na trhu existují i speciální typy toaletních papíru se snadno rozložitelnými ruličkami, které splachovat můžete. Výběr je však omezený a také jsou zpravidla podstatně dražší.
Hygienické potřeby
Do toaletní mísy rozhodně nepatří žádné hygienické potřeby, ať už jde o dámské vložky, odličovací tampóny, pleny, zubní nitě nebo kondomy. Tyto předměty mohou ucpat kanalizaci a současně znečišťují životní prostředí.
Špinavá voda po mytí podlahy
Pokud bydlíte v panelovém domě, jinou možnost než splachovat špinavou vodu po mytí podlahy do WC mít asi nebudete. Bydlíte-li v přízemí, využijte technickou místnost a vodu vylijte do výlevky. Majitelé rodinných domů by však měli upřednostnit vylévání do kanalizace. Důvod je prostý – při mytí podlahy se v kbelíku často ocitnou i drobné kamínky, ostré úlomky nebo jiné předměty, který mohou povrch toaletní mísy narušit a poškrábat. Z ucpání toalety ale mít obavy nemusíte. Pro mytí podlah upřednostněte použití ekologických prostředků, které jsou šetrnější k životnímu prostředí.
Potraviny
Spousta domácností vyhazuje zbytky jídla či prošlých potravin do toalety. Ve většině případů k ucpání toalety nedochází. Splachování jídla do záchodové mísy však krmíte hlodavce, především krysy, které se v kanalizačním systému mohou přemnožit a způsobit velké problémy. Splachováním potravin tak neohrožujete přímo sebe či svou domácnost, ale přispíváte k problému týkajícího se celého odpadního systému.
Tuky a oleje
Mastnota nepatří do záchodové mísy, ale ani do dřezu nebo umyvadla. Znečišťuje odpadní vodu a zanáší potrubí, na kterém se postupně nabaluje lepkavá vrstva, která zachycuje další nečistoty. Pokud oleje a tuky splachujete nebo vyléváte ve velkém, riziko ucpání kanalizace není zanedbatelné.
Co dalšího do záchodové mísy nepatří?
Výčet toho, co do WC nepatří, je opravdu dlouhý. Rozhodně nesplachujte léky, chemikálie, ropné produkty, textil, plasty, dřevo, nedopalky cigaret a dokonce ani zvířecí výkaly. Kromě vlastního biologického odpadu a toaletního papíru byste vlastně neměli splachovat nic jiného. Pokud se tím budete řídit, snížíte svou ekologickou stopu a předejdete problémům s ucpaných záchodem.
Přečtěte si i další související články:
Diskuse k článku