Co všechno dokáže inteligentní domácnost? Regulace topení není jediným lákadlem
Do tuzemských domácností se v posledních letech stále častěji vkrádají moderní technologie, které lze souhrnně nazvat slovním spojením chytrá domácnost. Českého spotřebitele lákají především na vysoký uživatelský komfort, intuitivní ovládání či finanční návratnost. Proti pořízení chytrého domova naopak hovoří poměrně vysoká pořizovací cena, stejně jako obavy z možného útoku hackerů a krádeže osobních dat. Do jedné sdílené sítě dnes můžete zapojit téměř libovolný spotřebič od televizoru přes interiérové osvětlení až po klimatizaci či vytápění. Možností je zkrátka celá řada.
Smart home aneb klíč k bezstarostnému bydlení
Před investicí do chytré domácnosti byste se měli alespoň základně zorientovat v současné poměrně široké nabídce různých systémů a technických řešení. Zajímat by vás měla především kompatibilita, která rozhoduje například o tom, jak dlouho budou vaše chytrá zařízení dostávat aktualizace a bezpečnostní záplaty, zda budou fungovat s novými verzemi mobilní aplikace či kolik různých zařízení bude možné do sítě zapojit.
Měli byste si klást otázku, zda je možné do mobilní aplikace implementovat vícero chytrých zařízení, abyste nemuseli mít v telefonu speciální aplikaci pro každý spotřebič, neboť byste se v hromadě ikon mohli snadno začít ztrácet. V tomto ohledu se vyplatí investovat do spotřebičů od stejného výrobce, který ovládání svých produktu sjednotil do jediného rozhraní. Tato cesta váš však může omezovat ve výběru samotných spotřebičů.
Díky chytré domácnosti už se nemusíte starat o regulaci topení
O chytré domácnosti se však rozhodně nemluví výlučně v souvislosti s bílou elektronikou. Přes chytrý telefon či tablet lze ovládat osvětlení, zabezpečení domu či správné zavlažování pokojových rostlin. Bydlení si rovněž můžete zpříjemnit inteligentním a plně automatizovaným vytápěním. Správná teplota v místnosti je totiž důležitá například z důvodu navození pocitu domácího pohodlí. Tak třeba v přetopené místnosti se asi příliš příjemně cítit nebudete, nemluvě o možných negativních dopadech na vaše zdraví. Neefektivním vytápěním navíc zatěžujete nejen svou peněženku, ale také životní prostředí.
S chytrou domácností snadno nastavíte vytápění podle aktuálních potřeb a díky automatické regulaci už se vám nikdy nestane, že byste vstoupili do nepřirozeně vyhřátého pokoje. Náhlé změny počasí sice ovlivnit nedokážete, avšak s chytrou domácnosti se jim můžete takřka okamžitě přizpůsobit.
Smart home: Regulace vytápění a chlazení interiéru doslova na dosah ruky
Klimatizaci či topný systém připojíte od systému chytré domácnosti poměrně snadno. Spotřebiče samozřejmě musí chytrou domácnost podporovat, což však bývá u moderních modelů poměrně běžné. V doprovodné aplikaci pro chytré telefony navíc zpravidla naleznete různé statistiky, které vám prozradí více podrobností nejen o energetické spotřebě, ale také o obecném fungování topného zařízení či klimatizační jednotky.
S pomocí mobilní aplikace lze totiž většinu spotřebičů a zařízení ovládat i na dálku. Začne-li znenadání pršet, stačí několikrát poklepat na obrazovku telefonu pro automatické zavření oken, aniž byste se v době vaší nepřítomnosti museli spoléhat třeba na souseda.
Výhod inteligentní domácnosti je mnoho, najdou se však i rizika
Chytré technologie mají potenciál stát nenahraditelnými domácími pomocníky, kteří usnadní práci, ušetření peníze, a ještě přitom myslí na životní prostředí. Zvláště v případě sofistikovaných a komplexních systémů však musíte počítat s velmi vysokou počáteční investicí, jejíž finanční návratnost se naplno projeví až za několik let.
Jisté riziko, které však obzvláště v dnešní době nelze přehlížet, spočívá také v hackerských útocích, při nichž počítačový útočníci vnikají od soukromých softwarových systémů, kde mění uživatelská nastavení a za určitých okolností mohou poškodit i samotné spotřebiče. I proto se výrobci chytrých technologií neustále snaží vyvíjet nová a účinnější zabezpečení, aby podobným vniknutím předcházeli.
Diskuse k článku