Co jsou to topné fólie a jak je využít k velkoplošnému vytápění
Podlahové nebo stropní vytápění se realizuje různými způsoby. Vedle nejrozšířenějších topných kabelů a topných rohoží se stále častěji využívají speciální topné fólie, které jsou velmi tenké a snadno se instalují suchou cestou. Topné fólie přinesou majitelům komfortní bydlení a tepelnou pohodu, nehodí se ale všude. Jak topné fólie fungují, jak se instalují a jakou mají životnost? Pojďme si na tyto a další časté dotazy týkající se topných fólií odpovědět.
Co je to topná fólie
Topné fólie představují jeden z oblíbených způsobů elektrického vytápění. Fólie mají tloušťku jen 0,3 či 0,4 mm a instalují se přímo pod podlahovou krytinu (v případě stropního vytápění do SDK podhledu). Vyrábí se ze 2 polyesterových fólií, které se teplem laminují k sobě. Mezi nimi jsou po obou stranách uložené měděné pásky (sběrnice). Topným prvkem jsou pásky z homogenizovaného grafitu, které jsou nanášené metodou sítotisku.
Pásky jsou do sběrnice zapojeny paralelně a je mezi nimi mezera 1 cm. Díky paralelnímu zapojení se mohou topné fólie zkracovat podle potřeby. To v případě topných kabelů nebo rohoží možné není. Fólie mají navíc schopnost vyhřívat v celé své ploše, a tak dosahují požadovaného výkonu i při nižších teplotách. Povrchová teplota je v případě použití topných fólií rozložena rovnoměrněji, stavební konstrukce se pak zbytečně nepřehřívají.
Topné fólie se používají na stropní i podlahové vytápění
Díky svým vlastnostem nacházejí topné fólie uplatnění jak při realizaci podlahového, tak stropního vytápění. Jejich parametry a konstrukce se mezi sebou mírně liší, proto by se neměly zaměňovat. Například výrobce elektrického vytápění FENIX dodává na český a světový trh topné fólie ECOFILM F určené pro podlahy a topné fólie ECOFILM C pro stropní vytápění.
Hlavní rozdíl spočívá ve výkonu fólií. Typ fólií, který je určený pro podlahové topení, má maximální výkon 80 W/m2, aby nebyla překračována teplota 27°C, která je limitní pro většinu podlahových krytin. V případě podlahových topných fólií jsou pak netopné okraje po stranách jen 1,5 cm a tak je možné pokládat jednotlivé pásy fólií co nejblíže k sobě. Typy pro montáž na strop mají výkon 100 a 140 W/m2 a okraje široké 5 cm. Počítá se totiž s fixací fólií k nosníkům sádrokartonových konstrukcí, což vyžaduje širší okraj pro uchycení.
Topné fólie a podlahové topení – typ podlahy je zásadní
Pokud zvažujete realizaci velkoplošného elektrického topení v podobě topných fólií, musíte přihlédnout k typu podlahové krytiny. Fólie se totiž pokládají suchou cestou bez použití tmelu, stěrky nebo betonu přímo pod podlahovou krytinu. Proto jsou ideální pod plovoucí podlahy, při použití speciálních podložek pak i pod koberce a podlahy z PVC. Systém vytápění je pružnější a přináší levnější provoz. Fólie totiž prohřívá přímo krytinu, ne vrstvu betonu, jak je tomu v případě rohoží a kabelů.
Topné fólie naopak nejsou určené pro montáž pod dlažbu (dlažbu by přes folii nebylo možné přilepit tmelem k podkladu), stejně tak nesplňují normy pro umístění ve vlhkých prostorách. Tam svůj účel dokonale splní právě topné rohože nebo kabely. Chcete-li vytápět celý dům pomocí elektrického podlahového topení, popřemýšlejte nad vhodnou kombinací fólií a dalších elektrických topných systémů.
Stropní vytápění s využitím topných fólií
I když je u majitelů rodinných domů a bytů populárnější vytápění podlahové, stropní má řadu nesporných výhod. Stejně jako sálavé topné panely využívá principu sálání, kdy ohřátý povrch stropu vyzařuje teplo a přímo ohřívá předměty a povrch lidského těla.
Pro realizaci stropního vytápění jsou vhodné právě zmiňované stropní fólie ECOFILM C, které se instalují do SDK podhledů. Jakmile se nahřejí, předají teplo sádrokartonu, který se rychle ohřeje a začne energii dále předávat v podobě infračerveného záření. Ve srovnání se sálavými panely však fólie pracují s méně než polovičními teplotami, které jsou rozložené do větší plochy. Sálání není tak intenzivní, plocha místnosti je pokryta rovnoměrněji. Měření provedená v Univerzitním Centru Energeticky Efektivních Budov (UCEEB) při ČVUT v Praze ukázala, že největší podíl sálavé složky má právě stropní vytápění s topnými foliemi (celá studie zde). Díky tomu je stropní vytápění s využitím topných fólií komfortnější.
Jaká je životnost topných fólií
Výhodou elektrických topných fólií je jejich poměrně vysoká životnost, která závisí zejména na způsobu uložení, regulaci a provozních hodinách. Při správném návrhu topného systému a regulace je udávaná životnost minimálně 30 až 50 let. Pokud je naopak instalace či projekt topného systému s využitím topných fólií nekvalitní, životnost může být podstatně kratší.
Elektrické topné fólie jsou ideální jak pro stropní vytápění, tak vytápění plovoucích podlah. Jejich montáž navíc zvládnete i svépomocí. Kvalifikovaná osoba musí zajistit jen samotné připojení k síti, provést měření a potvrdit záruční list.
Diskuse k článku