Čím vytápět rodinný dům: Poradíme, jak na změnu topného systému a čím nejlevněji topit
V případě, že vašemu domu nechybí plynová přípojka, se jistě vyplatí přemýšlet o pořízení plynového kondenzačního kotle, které zpravidla pracují s…
Výměna topného systému může být motivována řadou faktorů. Možná se chystáte zateplovat rodinný dům, a tak zároveň zvažujete pořízení efektivnějšího vytápění. Možná váš stávající topný systém neodpovídá moderním standardům a požadavkům na šetrnost vůči životnímu prostředí. Stejně tak se může stát, že váš kotel po letech fungování zkrátka doslouží. Ať už je však váš důvod pro výměnu topného systému jakýkoliv, úkol zůstává stejný – vybrat co nejvhodnější náhradu. Moderních způsobů vytápění je několik, každý se svými klady i nedostatky.
Čím nejlevněji topit? Plynový kondenzační kotel láka na vysokou účinnost
V případě, že vašemu domu nechybí plynová přípojka, se jistě vyplatí přemýšlet o pořízení plynového kondenzačního kotle, které zpravidla pracují s velmi vysokou účinností. Přední výrobci u svých modelů deklarují až 98 %, čehož kondenzační kotle dosahují díky tomu, že využívají teplo obsažené ve spalinách, které by v případě konvenčního kotle zůstalo zcela bez užitku.
V porovnání s ostatními zdroji tepla kondenzační kotel láká na nižší pořizovací cenu, snadnou instalaci či minimální údržbu. Výhodou však může být také případná integrace ohřevu teplé užitkové vody prostřednictvím průtokového ohřívače.
Co takhle topit elektřinou?
Podobnými vlastnostmi a výhodami se pyšní také elektrokotle, které představují zajímavou variantu např. v případě absence plynové přípojky. Překážkou zde může být nemožnost ohřevu užitkové vody, kterou je třeba kompenzovat instalací bojleru.
Před pořízením elektrického kotle se však raději informujte o cenách energií v dané lokalitě, abyste pak nebyli nepříjemně překvapení z vysokých nákladů na vytápění. Ostatně právě proto se elektrokotel často využívá v kombinaci s krbovými kamny, a to jako sekundární i primární zdroj tepla. Během tuhých mrazů pak stačí jednoduše přitopit v kamnech, čímž navíc ve vašem domě navodíte útulnou atmosféru.
Zájemce o vytápění plynem či elektřinou navíc může těšit také fakt, že ceny těchto energií v současné době spíše klesají. Cena zemního plynu se pohybuje na úrovní dlouhodobého minima a ve srovnání s loňským rokem zaplatíte méně i za elektřinu. Výsledná roční částka za vytápění se nicméně odvíjí od několika faktorů, mezi něž patří volba vhodného dodavatele, kvalita tepelné izolace i velikost vytápěného prostoru.
Tepelná čerpadla aneb jak využít energii kolem nás
Mezi moderními způsoby vytápění vyčnívají tepelná čerpadla, v rodinných domech zpravidla v provedení vzduch/voda. Tepelná čerpadla odnímají teplo z okolí vytápěného objektu (v závislosti na provedení ze vzduchu, země či vody) a převádějí jej na vyšší teplotní hladinu, díky čemuž pak může být použito pro vytápění i ohřev vody. Pořízením tepelného čerpadla získáte přístup k bezplatné energii, navíc bez následků na životním prostředí.
V neprospěch tepelného čerpadla hovoří především nutnost vysoké počáteční investice, která se zpravidla vrací v průběhu pěti až deseti let. Avšak nemusíte se bát, že po uplynutí dekády bude čerpadlo zralé na výměnu, minimální životnost těchto zařízení se totiž pohybuje mezi 15 až 20 lety.
Čím topit: zaostřeno na fotovoltaiku
Zajímavou alternativu ke konvenčnímu vytápění představuje fotovoltaika, která představuje svým způsobem nevyčerpatelný zdroj energie, za jejíž odběr neplatíte ani korunu. Případné zájemce jistě potěší také nízké provozní náklady, nenáročná obsluha či poměrně dlouhá životnost. S ohledem na klimatické podmínky v České republice však pouze fotovoltaika k plnohodnotnému vytápění domácnosti nestačí, proto se s oblibou využívá jako doprovodný zdroj energie např. pro ohřev vody.
Kotle na tuhá paliva a biomasu
Vytápění fosilními palivy sice rok od roku ztrácí na popularitě z důvodu negativních dopadů na životní prostředí, což však neznamená, že by se z trhu vytrácela tuhá paliva. V posledních letech naopak roste podíl kotlů na biomasu, v nichž se topí tzv. peletami. Jedná se o ekologicky nezávadné tuhé palivo, které se vyrábí zpravidla lisováním dřevěných pilin a hoblin jako vedlejší produkt při zpracování dřeva. Výhřevnost pelet se pohybuje na srovnatelné úrovni s hnědým uhlím. Jejich cena se různí v závislosti na kvalitě, nicméně obecně platí, že nejlevněji je pořídíte na jaře, a to až o 20 % levněji než v topné sezoně.
Diskuse k článku