Úklid koupelny bez chemie? Zvládnete to s minimální námahou!

Úklid koupelny bez chemie? Zvládnete to s minimální námahou!

Připomíná vaše skříňka na čisticí prostředky malou chemickou laboratoř? Pak je na čase nahradit některé chemické čističe přírodními alternativami, které stojí jen pár korun a přinesou podobný účinek. Výrobci čističů nám prostřednictvím televizních reklam neustále předhazují nové a nové přípravky, které nám mají usnadňovat život. Dělat reklamu na citronovou šťávu, ocet, jedlou sodu nebo třeba kuchyňskou sůl se totiž nikomu nevyplatí. Vyzkoušejte pro jednou uklidit koupelnu zcela bez chemie. Uvidíte, že to půjde, a to bez větší námahy.

5 důvodů, proč se vyhýbat chemickým čističům

Chemické výrobky jsou všude kolem nás a nesou s sebou mnoho negativních dopadů. Je namístě popřemýšlet nad svými návyky a vyměnit chemické prostředky za ekologičtější přírodní alternativy. Týká se to nejen čističů, ale také kosmetiky, potravin nebo třeba osvěžovačů vzduchu. Máme pro vás 5 důvodů, proč začít uklízet domácnost bez chemie:

  1. Zdraví – při manipulaci s chemickými čističi vdechujeme škodlivé látky, které mají negativní dopad na zdraví. Tyto látky zůstanou ve vzduchu ještě nějakou dobu, a tak je vdechujete nejen vy, ale i vaše děti nebo domácí mazlíčci.
  2. Ekologie – použití chemických čisticích prostředků má negativní vliv na životní prostředí. Po čištění je totiž spláchneme do kanalizace, kde kontaminují vodu a způsobují problémy i čističkám.
  3. Zápach – při čištění koupelny možná často sáhnete po chlorových chemických přípravcích. Ty nejen že dráždí sliznice, ale také nepříjemně zapáchají. Odér, který známe třeba z bazénů nebo koupališť, pak můžete v koupelně zůstat dlouhé hodiny a snadno se přenese i do okolních místností.
  4. Rychlost úklidu – myslíte si, že čištění pomocí chemických čističů je rychlé, protože jsou velmi účinné? Popřemýšlejte, kolik času vám zabere příprava, manipulace s ochrannými pomůckami, a zejména pečlivé odstranění a omývání chemických prostředků. Sáhnete-li po přírodních přípravcích, během vteřiny je opláchnete čistou vodou. Můžete na ně často sahat i holýma rukama bez ochranných pomůcek.
  5. Cena – komerčně dostupné čističe jsou k dispozici v různých cenových hladinách. Čím je daná značka věhlasnější, tím je prostředek zpravidla dražší. Přírodní čističe jsou mnohonásobně levnější, navíc je máme k dispozici téměř vždy. Přejdete-li na ekologický způsob čištění, výrazně snížíte výdaje své domácnosti.

Pořizujte koupelnové vybavení, které se snadno udržuje

Platí, že čím náročnější vybavení na údržbu do koupelny pořídíte, tím více úsilí, času i peněz budete muset do úklidu vynaložit. Proto vybírejte obklady, dlažby a koupelnové vybavení s ohledem na jednoduchou údržbu. Řada výrobců sanitární techniky vyvíjí produkty s důrazem na bezproblémové čištění. To je typické například u skleněných sprchových zástěn, které mohou být opatřeny speciální vrstvou, po které kapičky snadno stečou až na zem a nebudou na skle ulpívat.

V době, kdy je velký zájem o bezvaničkové sprchové kouty, pak výrobci podlahových žlabů vyvíjí modely, které se snadno a rychle čistí i bez použití chemických prostředků. Příkladem je břeclavská společnost Alcaplast, která už delší dobu vyrábí podlahové žlaby s dokonale čistitelným sifonem. Žlaby jsou vybaveny systémem dvou odtokových komor s vyjímatelnými vtokovými dílci. Snadno se tak dostanete až po odpadní trubku a žlab mechanicky vyčistíte – snadno a bez chemie.

Na jednoduchou údržbu a šetrný přístup k životnímu prostředí Alcaplast akcentuje dlouhodobě. V portfoliu produktů tak naleznete třeba i kvalitní WC sedátka s antibakteriální úpravou. Jsou doplněna o sloučeniny stříbra, díky kterému dochází k redukci hustoty bakterií až o dva řády. Tato sedátka k toaletě tak nebudete muset čistit příliš často a vystačíte si s přírodními čističi.

Ocet, soda a citronová šťáva: základ každé ekologické domácnosti

A jak tedy uklidit koupelnu bez chemických prostředků? Ve většině případů si vystačíte se třemi základními domácími prostředky – octem, jedlou sodou a citronovou šťávou (resp. kyselinou citronovou). Trojice těchto čističů si hravě poradí s usazenou špínou, vodním kamenem i plísní. Bez námahy vyčistí sanitární keramiku, obklady, dlažbu, skleněné poličky či chromované vodovodní baterie. Přečtěte si náš starší článek, ve kterém jsme se na použití těchto tří přírodních čisticích přípravků podrobně zaměřili.

Zrcadla vyleštěte kukuřičným nebo bramborovým škrobem

V kuchyni nebo spíži najdete mnohem víc potravin, které využijete při šetrném ekologickém uklízení koupelny. Skvělým příkladem je kukuřičný nebo bramborový škrob, který zužitkujete kromě zahušťování pokrmů i k leštění různých povrchů. Skvěle funguje zejména na okna, zrcadla nebo kovové předměty. Z povrchu odsaje mastnotu a nezanechává šmouhy. Stačí jen škrob rozmíchat v teplé vodě a nanést na utěrku, případně přelít do rozprašovače.

Kuchyňská sůl odstraní skvrny z keramiky

Pro úklid koupelny využijte i ten nejběžnější kuchyňský prostředek – sůl. Funguje podobně jako prodávané abrazivní prostředky. Uvolní špínu a díky jemným krystalkům povrch i šetrně odrhne. Z toho důvodu je kuchyňská sůl ideální pro odstraňování zaschlých skvrn a vodního kamene na keramických obkladech nebo dlažbě, stejně tak i na vaně, umyvadle nebo WC míse.

Buďte ekologičtí a snižujte spotřebu vody na minimum

Chcete, aby se provoz vaší domácnosti nesl v ekologickém duchu? Pak se nezaměřujte jen na úklid, ale i další aspekty provozu vaší koupelny nebo toalety. Typickým příkladem, jak k životnímu prostředí přistupovat ekologičtěji, je omezit spotřebu pitné vody. Na umyvadlové baterie nainstalujte úsporné perlátory, které čeří vodu a snižují její spotřebu, aniž byste to výrazně pocítili. Vodu pouštějte jen ve chvíli, kdy ji skutečně potřebujete – pokud jste zvyklí nechat ji proudit během čištění zubů nebo holení, zkuste se to odnaučit.

Zmiňovaná břeclavská společnost Alcaplast si uvědomuje, že značné množství vody se spotřebuje i splachováním toalety. Proto do své nabídky zařadila úsporné instalační systémy ECOLOGY. Zatímco u běžně dostupných splachovacích systémů se spotřebuje minimálně 3 litry vody na malé a 6 litrů vody na velké spláchnutí, u ECOLOGY modulů je spotřeba jen 2 a 4 litry.

 

Při každodenním používání ekologického splachovacího systému snížíte spotřebu vody na splachování minimálně o třetinu. Budete mít dobrý pocit, že vodou neplýtváte, odměněni pak budete nižším účtem za vodné a stočné. Za rok ušetříte díky ekologickému splachovacímu systému i několik tisíc korun.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Dědictví družstevního bytu má svá pravidla. Jak probíhá?

Zdravím a táži se na dědění družstevního podílu bytu. Máme s manželkou ve společ. vlastnictví byt. V případě ú...

Nejvyšší čas vyřešit těsnění do oken

Souhlasím, že těsnění oken je klíčové pro úsporu energie a zamezení úniku tepla. Nicméně bych doporučil být op...

Jak na výměnu vchodových dveří

Výměna vchodových dveří je určitě dobrá investice, ale klíčové je už to, jakou firmu si člověk vybere. Na trhu...

Vybírejte okna chytře aneb co potřebujete vědět před montáží

Dobrý článek. Já si myslím, že spousta lidí, když řeší výměnu oken, tak se v tom úplně nevyznají a dají na rad...

Jak vyřešit okolí bazénu? Možností je hned několik!

Zdravím, našel jsem stejnou dlažbu pod názvem: Presbeton dlažba 60x30x4,5 VERTO 4 šedá reliéf
Když tento náze...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

My jsme po internetu hledali, kdo by nám udělal návrh kuchyně zdarma, protože všude jsme ...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Taky jsem byla řešit kuchyni u nich, protože u nás ve městě nebylo pořádně u koho a ta...

Kuchyně od Oresi zkušenosti

Kuchyni jsem pořizovala prvně, natož abych jí někdy navrhovala, takže mě překvapilo, ko...
Zobrazit všechna témata

Znáte systém AquaStop? Ochrání vás před vytopením

Prasklá hadice pračky nebo myčky dokáže během pár minut způsobit hotovou potopu. Pokud bydlíte v bytě, může vytékající voda napáchat škody nejen vám, ale i sousedům pod vámi. Jak se takovému scénáři vyhnout? Př...

Tepelná izolace z ovčí vlny: Může dávat smysl?

Přemýšlíte o tom, jaký materiál zvolit pro zateplení domu nebo chalupy? Možná jste narazili na ovčí vlnu – přírodní izolaci, která se čím dál častěji objevuje v ekologickém stavitelství. Má co nabídnout, ale má...

Pusťte se do údržby sítí proti hmyzu, než se mouchy a komáři probudí k životu

Na příchod jara, potažmo léta se už těšíme.Ale bzučící hmyz u ucha nebo vosí návštěva v kuchyni už tak příjemná není. Sítě proti hmyzu tyhle nepříjemnosti elegantně řeší, ale jen když fungují tak, jak mají. Teď...

Byt

Instalace solárních panelů na balkon: Výhody a nevýhody

Blíží se duben a slunce konečně začíná pořádně svítit. V době kolísavých cen energií a zvyšujícího se důrazu na ekologii přitom hledáme alternativní způsoby, jak snížit energetické náklady a zároveň chránit pla...

Trendy v interiérovém designu pro rok 2025

Hledáte inspiraci pro svůj interiér? Rok 2025 přináší čerstvé nápady, které spojují moderní estetiku, udržitelnost a praktické využití prostoru. Podívejte se s námi na to, co právě teď hýbe světem interiérového...

Jak vybrat zahradní houpačku? Roli hrají materiál, konstrukce i pohodlí

Zahradní houpačka zpříjemní letní posezení na zahradě i terase. Jakou vybrat? Podíváme se, co vše při výběru zvážit – od konstrukce přes materiály až po pohodlí a umístění.

Allegro Days plné slev jsou opět tady 

Oblíbená nákupní platforma Allegro přinese v týdnu od 2. do 8. 9. tisíce produktů se slevou až 40 %. V nabídce najdete řadu výrazně zlevněných domácích spotřebičů a pomocníků, které vám ulehčí každodenní péči o...

Máte doma problém s poletujícím prachem? Poradíme, jak s ním zatočit

Také máte pocit, že je prach doma snad všude? Usazuje se na nábytku, víří ve vzduchu a nepozorovaně zatěžuje dýchací cesty. Ať už trpíte alergií, nebo jen chcete čistší prostředí, zbavit se ho nadobro není snad...

5 způsobů, jak dát korkovým zátkám druhý život

Kolik lahví vína jste už otevřeli – a kolikrát jste korkové zátky automaticky hodili do koše? Přitom jde o přírodní materiál s obrovským potenciálem. Zkuste tentokrát zátky nevyhazovat – mohou posloužit nejen j...

Pylová sezóna začíná aneb proč si pořídit čističku vzduchu

Oteklý nos, kýchání, rýma a oči jako angorský králík – to je jen malý výčet potíží, které každoročně trápí ty, kteří se potýkají s alergickou rýmou. Sezóna pylových zrnek se blíží i v roce 2025 – a s ní i náš t...