Účinná a levná ochrana proti molům, to jsou vůně do skříně
Chystali jste se vyndat oblečení na zimu, ale čekalo vás nepříjemné překvapení v podobě děravých a poničených oděvů? Tak to vás pravděpodobně navštívili moli. Obrana před moly přitom není příliš složitá, stačí dodržet několik preventivních zásad a pořídit si vhodnou vůni do skříně. Jak na to? To se dozvíte v tomto článku.
Mol šatní - neškodný motýlek, který klade nenasytné larvy
Zahlédli jste při otevírání skříně malého motýlka se stříbrnými křídly? Tak to se u vás zabydlel mol šatní. Motýlka se bát nemusíte, je nenápadný, nekouše ani neštípe, do vaší skříně už však s největší pravděpodobností nakladl larvy, které snědí vše, co jim přijde do cesty. Larvy mola šatního se živí především vlákny s obsahem keratinu a bílkovinnými látkami, které jsou obsaženy především ve vlně, ale i peří či kožešině. A jak napadení moly poznáme? Kromě malých motýlků, kteří ze skříně vylétávají, si můžete všimnout jemných svazečků vláken na oblečení a také velkého množství trusu, který se podobá zrnkům písku. Oblečení, které si vezmou moli do parády, pak můžete rovnou vyhodit, je totiž plné drobných dírek.
Účinná ochrana proti molům? Nejdůležitější je prevence
Mol šatní vyhledává především tmavá vlhká místa, kde je špína a také klid. Základní věc, kterou můžete udělat je tedy to, že takové prostředí nevytvoříte. Oblečení, které používáte jen zřídka, proto ukládejte do skříně vždy vyprané a dobře usušené. Doporučujeme také netapetovat police ve skříních, právě temné záhyby jsou totiž pro hladové larvy molů vhodným úkrytem. Jestli něco moli nesnáší, pak je to průvan a světlo. Účinným a nenákladným preventivním opařením je proto pravidelné větrání a údržba skříně. Nepoužívané věci stačí jednou za čas vytáhnout na vzduch a vyklepat, molům se pak u vás určitě nebude líbit.
Chemické vůně do skříně nabízejí širokou škálu použití
Pokud si přece jen chcete pojistit, že váš šatník nebude děravý skrz na skrz, můžete zvolit chemické vůně do skříně. V obchodech dnes najdete nejrůznější varianty těchto pomocníků, ať už se jedná o spreje, tablety či lapače. Zapomeňte také na nepříjemnou vůni naftalínu, kterou jste vždy cítili ze skříní vaší babičky. Dnešní přípravky proti molům obsahují p-dichlorbenzen a jsou zcela bez zápachu nebo dokonce příjemně voní po levanduli. Stačí si tak vybrat, který přípravek je pro vaši skříň ten pravý.
Účinnou vůni do skříně si lehce vyrobíte i doma
Nedůvěřujete chemickým přípravkům a hledáte jiný způsob, jak se molům ubránit? Zkuste si vůni do skříně vyrobit sami. Její výroba není složitá, vonné pytlíčky vás navíc nejen ochrání před moly, ale i příjemně provoní uskladněné oblečení. Stačí si vybrat bylinku, která je molům protivná, naplnit jí menší textilní sáček a zavěsit ho do skříně. Jako náplň perfektně poslouží mařina vonná, rozmarýn, vratič, či sušená pomerančová kůra. Moli jsou také citliví na vůni levandule, pelyňku nebo chmelu. Nemáte– li zrovna po ruce žádnou z těchto rostlin, postačí vám kousek mýdla. Mýdlové hoblinky nebo trochu pracího prášku stejným způsobem napěchujte do sáčku a zavěste na ramínko k šatům, moli si potom návštěvu vaší skříně dobře rozmyslí.
Boj s molem šatním je často zdlouhavý a velmi vyčerpávající. Několik jednoduchých a praktických rad vám však pomůže vytvořit takové prostředí, kterému se moli už z dálky vyhnou. A jak bojujete s moly vy? Podělte se s vlastními zkušenostmi v diskuzi.
Diskuse k článku